Nákaza koronavirem z vody? Koronavirus se v odpadních vodách nachází, ale není infekční

Kupujete balenou vodu, nebo pijete vodu z kohoutku? Karolina Grabowska / Pixabay

Koronavirus nás před několika měsíci zaskočil úplně nepřipravené. Nikdo vlastně nevěděl, co od něj očekávat a z čeho všeho nákaza hrozí. Jistě mnohým vyvstávalo na mysl mnoho otázek a obav. Třeba ta, zda se nemůžeme nakazit nemocí COVID-19 z pitné vody, kterou si natočíme doma z vodovodního kohoutku. Nyní máme o přenosu koronaviru pitnou vodou konečně jasno.

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Riziko nákazy fekálně-orální cestou je nepravděpodobné

Odpověď na tuto otázku poskytlo Národní referenční centrum (NRC) pro pitnou vodu, které své stanovisko z 28. 2. 2020 aktualizovalo dne 20. 8. 2020.

Přirozeným zdrojem infekce (tedy rezervoárem), je člověk, který virus vylučuje kašlem, smrkáním a kýcháním. V menší míře se pak šíří i při běžném dýchání. K nákaze poté může dojít jednak kapénkovou infekcí, ale také například kontaktem s předměty, kterých se nemocný dotýkal, anebo na kterých ulpěly jeho kapénky.

Virové částice lze vystopovat i v moči a ve stolici, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však riziko nákazy tzv. fekálně-orální cestou mizivé – dosud totiž žádný takový případ nákazy prokázán nebyl.

Koronavirus se v odpadních vodách nachází, ale není infekční

Co se přítomnosti koronaviru v odpadních vodách týče, jeho RNA se zde nacházet sice může, nicméně je důležité poznamenat, že se jedná o neživé a tím pádem neinfekční virové částice. Koronavirus jako takový je velice nestabilní, a to zejména díky jeho obalu, který má velmi křehkou vnější membránu. Viry s obalem jsou obecně méně stabilní a náchylnější k oxidantům, jako je například chlor.

Studie, na kterou se odvolává WHO, tvrdí, že lidský koronavirus dokázal přežít jen dva dny při teplotě 20 °C v nechlorované kohoutkové vodě a v nemocniční odpadní vodě.

Vyšší teplota, nízké anebo naopak vysoké pH, sluneční záření a běžné dezinfekční prostředky koronavirům zkrátka nesvědčí a díky takovým vlivům prostředí rychleji odumírají.

V odpadních vodách se RNA koronaviru nacházet může, ale není infekční jarmoluk / Pixabay

Díky dezinfekci pitné vody se koronaviru bát nemusíme

I kdyby se však, čistě teoreticky, dostal koronavirus do surové vody a byl infekční (což dle NRC ale nehrozí), byl by spolehlivě odstraněn a inaktivován úpravou povrchové vody. A stejně by tak tomu bylo i s viry SARS a ptačí chřipky.

Viry jsou totiž velmi citlivé na dezinfekci, a standardní dezinfekce pitné vody, která je určena zejména k inaktivaci fekálních patogenů, tak usmrtí i koronavirus a ostatní viry.

Tip: Chlorace pitné vody vás sice před koronavirem ochrání, nicméně v chuti kohoutkové vody pak můžete cítit zápach zbytkového chlóru. Pokud se nepříjemné pachuti chcete zbavit, sáhněte po účinných a relativně levných filtračních konvicích, které vám vůni i chuť vody z kohoutku o dost zpříjemní.

Nemusíte díky nim ani kupovat balenou vodu, čímž mimo jiné prospějete životnímu prostředí. Jediné, co konvice vyžadují, je pravidelná výměna filtračních patron – každá vydrží cca měsíc. 

Riziko nakažení COVID-19 vodou z bazénu je nepravděpodobné Canva

A co nákaza koronavirem při koupání?

Pokud jde o možnou nákazu při koupání v bazénu, ve vodě sladkovodní anebo mořské, riziko nakažení COVID-19 je zde nepravděpodobné. Pokud k ní ale při koupání přeci jen dojde, se vší pravděpodobností bude zapříčiněna nedostatečným odstupem od ostatních návštěvníků.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz