Nejslavnější vražedkyně i prostitutky používaly omlazovací metody, které můžete vyzkoušet i dnes

Nejslavnější vražedkyně i prostitutky používaly omlazovací metody, které můžete vyzkoušet i dnes

Nebude to přitom nic pro slabé povahy. Historie kosmetických ošetření je psána koupelemi v krvi, nanášením zvířecí moči či pleťovými maskami ze syrového masa. Pozitivní účinky těchto omlazovacích metod prokazuje i moderní věda, proč je tedy nevyzkoušet? Začněme ale hezky popořádku…

Přečtěte si také

Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni
Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni

Tajemství krásy Kleopatry – oleje, mléko a med

Egypťané to mysleli s kosmetickými procedurami vážně. Vztah k nim by se dal nazvat láskou až za hrob Kosmetické pomůcky byly běžnou výbavou hrobek egyptských vladařů. Na pomyslném žebříčku nejoblíbenějších přírodních látek používaných k omlazení najdeme olivový olej, mléko a med.

Pokud jde o olivový olej, ten je bohatý na antioxidanty, vitamíny A a E, které pomáhají pokožce v boji proti volným radikálům. Pleťovou masku kombinující mléko a med si dopřávala i samotná Kleopatra. Mléko pomáhá pokožce s obnovou buněk, med pak udržuje pleť vláčnou a jemnou.

Ženy v antickém Řecku dbaly i na prevenci

I ženy v antickém Řecku využívaly ke kosmetickým procedurám hojně olivový olej, mléko a med, ze kterých si vyráběly krémy a masti, jež navíc obohacovaly o bylinky a části květin tak, aby těmto krémům dodaly vůni. Ženy z vyšších tříd si kromě krémů dopřávaly pravidelně i minerální koupele či dbaly na to, aby se co možná nejméně vystavovaly přímému slunečnímu záření. Už před 2 500 lety bylo všeobecně známo, že intenzivní sluneční záření urychluje stárnutí a tomu se chce přece vyvarovat každá žena.

olivový olej

Ve starověkém Římě byly průkopnicemi prostitutky

O úroveň výše posunuly využívání a důvtip při výrobě kosmetických doplňků prostitutky v Římské říši. Ženy, jejichž živobytí záviselo na schopnosti zalíbit se mužům a jež si zároveň nemohly dovolit dopřávat „osvědčené“ krémy založené na poznatcích z antického Řecka, obohatily omlazovací kůry o vaječné bílky, jablečný ocet, zvířecí moč, ovocné šťávy a mnoho dalšího.

I vy dnes můžete využít omlazovacích účinků vaječných bílků, které snižují mastnotu pleti, potlačují váčky pod očima a pomáhají vypnout pokožku. Jablečný ocet pak pomáhá redukovat akné, urychluje hojení štípanců od hmyzu, udržuje pH pokožky na optimálních úrovních a zmírňuje bolest pokožky popálené od slunce.

Krvavé omlazovací techniky Anglie 15. století

Královna Alžběta první byla známá tím, že k potlačení příznaků stárnutí pleti využívala masku ze syrového masa. V Anglii 15. století ženy běžně užívaly k omlazení vlastní krev, oblíbené byly krvavé masky obličeje a dekoltu. Možná je to tato novinka ve světě kosmetiky, která motivovala Čachtickou paní k jejím hrůzám. Není totiž tajemství, že tato masová vražedkyně si často dopřávala koupel v krvi svých obětí.

Omlazení vlastní krví je dnes standardní metodou potlačení příznaků stárnutí, dopřát si jej můžete v kosmetických salónech nebo na klinikách plastické chirurgie.

víno pomáhá při vnitřním i vnějším použití

Elegantní Francouzky spoléhaly na víno 

Zpět k příjemnějším technikám. Ošetření vlastní krví nebylo něco, co by se z Anglie rozšířilo stejně rychle jako průmyslová revoluce, i proto dostaly v 17. století Francouzsky možnost napsat novou kapitolu omlazovacích technik, jejím hlavním hrdinou je hroznové víno. Ženy ve Francii běžně využívaly k potlačení příznaků stárnutí buď olej z hroznových semínek, případně masky ze stočeného vína. Hojně využívané byly ve Francii i techniky známé ze starověkého Egypta, antického Řecka a Římské říše. Ženy v zemi galského kohouta se však nespokojily pouze z příznivými účinky těchto ošetření a více dbaly na vůni a snadnost aplikace, právě zde se zrodily první skutečné pleťové krémy a začala rodit sláva francouzského kosmetického odvětví.

Hroznové víno je vitamínovou bombou, která prospívá celému tělu. Vitamín C a antioxidanty pomáhají pokožce udržet si mladistvý vzhled. Při vnitřním užití víno, resp. vitamíny a minerály v něm obsažené, udržuje ostrý zrak, zpevňuje kosti, podporuje vitalitu a dle švýcarských vědců dokonce může snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

plastická chirurgie

Konec první světové války byl začátkem disciplíny zvané plastická chirurgie

Málokdo by řekl, že plastické chirurgii dala vzniknout snaha vrátit do běžného života vojáky bojující v první světové válce, kteří si přinesli z bojišť zohavené obličeje či jiné části těla. Ano, už staří Egypťané znali možnosti plastické operace nosu, Angličané v 18. století zvládali jednoduchou transplantaci kůže. První světová válka však byla prvním válečným konfliktem s masovým použitím chemických látek znetvořujících těla vojáků, právě v letech 1920 a dále tak plastická chirurgie zažila opravdovou renesanci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz