Pylová sezóna je tu. Víte, proč si během ní raději nesahat do očí?

Zdraví očí ohrožují pylové alergie. Víte, jak na prevenci a co rozhodně (ne)dělat? Pexels

Alergikům začaly krušné časy – pylová sezóna odstartovala. Alergiemi přitom trpí téměř třetina populace, polovina nemocných pak zažívá nepříjemné příznaky doprovázející oční alergie. Jak se projevují? Existuje vůbec prevence? Proč si nesahat do očí a jak vám pomohou studené obklady, se dočtete v článku. A nezapomeňte si doma sluneční brýle!

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Příčin vzniku alergie je mnoho – od prostředí po genetiku. Alergie nejsou ani zdaleka jen sezónní (pylové), ale i celoroční (roztoči, prach, zvířecí srst...). Onemocnění se mnohdy formuje už v dětství, časté je však také v pozdějším věku – mezi 18 až 35 lety. Jak na prevenci a jak můžete ochránit oči, abyste si zároveň nepoškodili zrak?

Jak vzniká alergická reakce?

Alergie je tak trochu začarovaný kruh. V jednom jediném setkání s alergenem organismus reaguje, jak nejlépe umí. Vytvoří si protilátky, jenže... při každém dalším setkání s daným alergenem, například pylem, vzniká reakce nová, někdy dokonce ještě silnější.

Běžně se při onemocnění projevuje rýma, kýchání, potíže s dýcháním a ona nebezpečná oční alergie. Nepříjemné zarudnutí očí doprovází silné svědění, pálení, ale i řezání, mohou nastat otoky či dokonce zánět spojivek. Co s tím?

Tipy, jak předejít oční alergii

Pyly jsou a budou všude kolem vás, přesto existuje několik triků, jak oči chránit. Den začněte sprchou – je dobré oči opláchnout, nejlépe vlažnou vodou. Pokud se chystáte vyjít ven, noste sluneční brýle. Pokud je to možné, lze po domě rozvěsit vlhké ručníky, které fungují jako lapače pylových částeček. Pomoci může i přítomnost čističky vzduchu. A co dělat, pokud vás alergie překvapí právě řezáním, slzením a pálením očí?

Tip: Pokud vás trápí alergie v domácím prostředí, právě čističku vzduchu skutečně nepodceňte. K čemu všemu se hodí, se dočtete zde.

Nesahat! Opakovaným mnutím a žmouláním očí nepříjemné příznaky pouze zhoršíte Canva

Nesahejte si do očí

Ač se to mnohdy zdá téměř nemožné, vydržte nutkání mnout si oči. Nesahejte si do nich ani jejich okolí – při dotecích vzniká ještě větší množství dráždivých látek, a namísto úlevy tak přichází další várka příznaků, které nejsou příjemné.

V první řadě je dobré mít při ruce oční kapky s antihistaminiky, které akutní alergickou reakci mírní. Pokud nesáhnete po těch volně prodejných, pak je dobré navštívit lékaře, který vám nastaví vhodnou léčbu alergie.

První pomoc z lékáren je jistota

Ulevte si pomocí chladných obkladů

Zminimalizovat zarudlost a doprovázející otoky mohou i studené obklady, které navíc uleví i od bolesti. Pokud nemáte gelové polštářky, které stačí vychladit a aplikovat, můžete vsadit na lžičky či okurku. Nechte je chvíli v lednici, a poté aplikujte. Plátky okurek jsou ideální také pro hydrataci očního okolí.

Nikdy však na oči neaplikujte nic, co jste vychladili v mrazničce. Přílišný chlad může očím naopak uškodit. A proč obklady tak báječně fungují? Dochází díky nim ke stažení cév, což má za následek zmírnění zarudnutí o otoku – a samozřejmě úlevu.

I srst domácích mazlíčků může být nositelem pylů. Pravidelné koupání pomáhá Pexels

Když nepřichází úleva

Pokud nepřichází úleva a nepomáhají ani volně prodejné léky, je ten pravý čas navštívit alergologii. Neléčené oční alergie jsou totiž rizikem pro zdraví vašeho zraku. „Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varuje například přednosta očních klinik Gemini, oční lékař Pavel Stodůlka.

Jaké jsou další tipy, které můžete dodržovat?

  • Pravidelně si myjte vlasy, ve kterých se může udržovat pyl.
  • Vyčesávejte a koupejte domácí mazlíčky, také jejich srst je nositelem pylových částic.
  • Pokud nosíte kontaktní čočky, přes sezónu používejte jednodenní.
  • Příliš nevětrejte, pokud nemáte protipylové sítě v oknech.
  • Po příchodu domů si vždy důkladně umyjte ruce a propláchněte oči
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz