Zákaz volného pohybu mezi okresy zůstává, sportovat se ale smí už i mimo obec

Zákaz pohybu mezi okresy budou i nadále kontrolovat policejní složky Policie ČR

Cestovat libovolně mimo svůj okres zůstává i nadále zakázané. Vláda zákaz prodloužila do konce nouzového stavu, v tuto chvíli tedy do neděle 28. března. Ministr zdravotnictví Jan Blatný na včerejší tiskové konferenci zároveň sdělil, že vláda požádá o prodloužení nouzového stavu do konce Velikonoc, tedy do 5. dubna, spolu s čímž by se protáhla i platnost všech stávajících omezení. Která to jsou?

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Změny jsou, ale jen drobné

Přestože je podle ministra zdravotnictví Blatného v ČR nyní zhruba o 10 % nižší výskyt nových diagnóz v rámci mezitýdenního srovnání, situace v nemocnicích zůstává i nadále kritická.

Vláda tak žádné velké rozvolňování v následujících týdnech ještě neplánuje, byť je prý zřejmé, že omezení začínají fungovat. Právě proto je podle Blatného potřeba v nich dále pokračovat.

Co se mění:

  • Volnočasové aktivity, doposud omezené pouze na území obce, bude možné vykonávat v rámci celého okresu.
  • Povolí se návštěvy nezletilých dětí a dětí v náhradní nebo ústavní péči, bez omezení okresem.
  • Ti, kdo byli naočkováni finální dávkou před dvěma týdny a déle, mohou v rámci stanovených výjimek na návštěvy do zdravotnických zařízení nebo do pobytových sociálních služeb i bez testu.
  • I v zastavěné části obce se mohou bez roušky pohybovat sportovci, avšak jen tehdy, kdy dodrží alespoň 2 metry rozestup.

Co zůstává:

  • Zákaz cestování mezi okresy, až na vládou stanovené výjimky – a nepředpokládá se, že by ke zrušení tohoto omezení mohlo v nejbližší době dojít.
Pokud se nouzový stav prodlouží, doma zůstaneme pravděpodobně až do Velikonoc Canva

Po 3 týdnech domů?

Trávili jste poslední 3 týdny na chalupě s vidinou toho, že se teď omezení zruší a vy se vrátíte domů? Nezoufejte, vrátit se samozřejmě můžete – jen bude nutné se při případné kontrole prokázat občanským průkazem či jiným dokladem s uvedenou adresou trvalého bydliště

Počítejte ale s tím, že zase nějakou dobu pravděpodobně strávíte na místě, kam se nyní přesunete. Cílem zkrátka je i nadále maximálně omezit pohyb lidí mezi okresy.

Kdy se otevřou kadeřnictví nebo farmářské trhy?

To stále není jasné, ministr Blatný k tomu odmítl sdělit jakékoli konkrétnější informace. Prioritou i nadále zůstávají hlavně školy.

Kdy se děti vrátí do škol?

Ani na tuto otázku nemá vláda prozatím jasnou odpověď. K jejich otevření by podle Blatného mohlo dojít snad v řádu měsíce. V pondělí by mělo začít jednání vlády mezi ministerstvy školství a zdravotnictví, během kterého by mělo mimo jiné dojít k přesnému naplánování návratu dětí do škol. Během příštího týdne se tak snad dozvíme víc.

I povinnost nosit respirátor platí i nadále

Od kdy nová opatření platí?

Nová opatření bezprostředně navazují na platnost, kterou měla. Většina jich je od soboty, přesně je to u každého z nich vedeno na webu ministerstva vnitra. Obecně řečeno platí vše od víkendu, zkrátka nepřetržitě dál.

Do kdy nová opatření platí?

Do konce nouzového stavu, v tuto chvíli tedy do neděle 28. března. Pakliže dojde k prodloužení nouzového stavu, budou nová opatření platit i nadále. Přesný termín není zatím jasný, ministr Blatný by nicméně chtěl nouzový stav udržet do konce Velikonoc.

Opatření prozatím budou platit do konce nouzového stavu, ten by však vláda chtěla prodloužit až do konce Velikonoc

Prodloužení nouzového stavu

Část opozice podmínila schválení vládního návrhu na prodloužení nouzového stavu tím, že se zruší zákaz pohybu mezi okresy. Jelikož k tomu však zatím nedojde, je otázka, jestli opozice návrh vlády podpoří.

Vláda chce nouzový stav prodloužit do konce Velikonoc především proto, aby se neopakovala situace z Vánoc, kdy se kvůli zvýšeným vzájemným návštěvám nákaza koronavirem prudce rozšířila. O prodloužení nouzového stavu se začne jednat od příštího týdne.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz