Lékařská prohlídka přes webkameru? Rozmach telemedicíny umožňuje spojit se vzdáleně už i s doktorem

Počítač i mobilní telefon dnes patří k nepostradatelným nástrojům moderních lékařů Chokniti Khongchum / Pixabay

Pandemie nás naučila dělat spoustu činností na dálku. Probíhá distanční výuka, pracujeme z domovů, nakupujeme online, vídáme se online – a tato vymoženost proniká už i do zdravotnictví. Někteří lékaři své pacienty vyšetřují na dálku, využívají k tomu různé online aplikace.

Přečtěte si také

Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy
Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy

Není to nic nového

Telemedicína se poprvé objevila už koncem padesátých let minulého století ve Spojených státech, a to zejména pro seniory, kteří to měli ke specialistům příliš daleko. Distanční lékařská péče se tehdy osvědčila. Zastánci telemedicíny oceňovali především dobrou přístupnost pro všechny, její efektivitu a nízké náklady.

Osvědčila se také v například u astronautů, kteří pomocí mikrovlnné technologie komunikovali s lékaři a přenášeli mezi sebou rentgenové fotografie. Mnoho financí do telemedicíny tehdy investovaly americké instituce jako Ministerstvo zdravotnictví, NASA či Ministerstvo obrany.

Díky aplikacím je ještě efektivnější

Díky dnešní technologii je ovšem telemedicína ještě efektivnější a rychlejší. Lékař s pacientem může komunikovat přes webkameru či k tomu využít různé aplikace, které tento způsob setkávání technologicky vhodně doplňují.

Perfektní nejen v této době tak může být telemedicína pro psychology, logopedy apod. Jediné, co pacient ke spojení s lékařem potřebuje, je chytrý mobilní telefon nebo počítač a stabilní internetové připojení.

Počítač i mobilní telefon dnes patří k nepostradatelným nástrojům moderních lékařů Gerd Altman / Pixabay

Má i své nevýhody

V mnoha případech je prohlídka na dálku samozřejmě nedostatečná a pokud se nekombinuje s žádným předchozím fyzickým vyšetřením, může snadno dojít k zanedbání péče. Jako nejlepší řešení se proto jeví kombinovat obě možnosti – jak fyzické vyšetření, tak i konzultace na dálku.

Další podstatnou nevýhodou současné telemedicíny je její finanční náročnost. Její vývoj a zabezpečení jsou zkrátka velmi drahé a čeští pacienti nejsou mnohdy ochotni za tento typ služby platit. Na druhou stranu ovšem může tento postup zajišťovat potřebnou zdravotní pomoc ve velice odlehlých oblastech, kde zdravotní péče zkrátka chybí.

Lékařské aplikace dostupné v Česku

Videodoktor.cz 

Během první vlny pandemie koronaviru byla spuštěna služba Videodoktor.cz, která podle sdílených údajů aplikace čítá více jak 3 000 poskytovatelů péče, využilo ji přes 90 000 pacientů a jejím prostřednictví proběhlo na 350 tisíc hovorů.

  • Pokud byste však chtěli aplikaci využít, musíte si zjistit, zda ji váš lékař používá a počkat na pozvánku k videohovoru, kterou vám sám odešle.
A je to tady! Vyšetření pomocí mobilního telefonu Canva

Doktor do kapsy

Jedná se o startupový projekt, který ve své databázi eviduje všechny lékaře, kteří jsou ochotni poradit pacientům po internetu. Podobně jako je tomu u aplikace Videodoktor.cz, lékař si sám určuje, kdy pacienta ke konzultaci přijme. Aplikace funguje na principu alternativní taxislužby Uber, kde si cenu za konzultaci určuje sám lékař.

Meddi app

Světlo světa s příchodem koronaviru spatřila i aplikace Meddi app, na jejímž vývoji vývojáři pracovali čtyři roky. Pacient si pomocí ní může vybrat z cca 3 000 lékařů a spojit se tudíž nejen s tím svým, ale i vyhledat vybrané lékaře v okolí. 

Virtuální čekárna

Od května 2020 funguje také služba jménem Virtuální čekárna, která je propojena s portálem uLékaře.cz. Ve virtuální čekárně je k dispozici cca 300 lékařů, kterým může zájemce pokládat dotazy a kteří rovněž obdobně odpovídají na dotazy i na zmíněném portálu.

Věděli jste, že lze s pomocí mobilního telefonu změřit EKG i na dálku? voltamax / Pixabay

Na dálku lze změřit už i EKG

Ještě dál jde však Mezinárodní centrum pro medicínu, které od jara 2020 provozuje kardiologickou poradnu online, v rámci níž lze pomocí speciálního přístroje sledovat prostřednictvím mobilního telefonu křivku pacientova EKG.

Vyšetření na dálku za 290 Kč

A pod patronátem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra funguje také služba Virtuální klinika, kde vás distanční vyšetření vyjde na částku 290 Kč.

  • Lékařští specialisté ve Virtuální klinice fungují od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00.
  • Obvykle poskytnou odpověď do 60 minut.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz