Vyznáte se v punčoškách? Vše o DEN a „silonkách“

Vyznáte se v silonkách a punčochách?

Označení DEN uvedené na každém balení silonek a punčocháčů opravdu neznamená konkrétní počet dní, které lze silonky nosit, nebo kolikrát je lze vyprat. Co toto označení znamená a co nám o punčochách a silonkách prozradí? Čtěte dál. 

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Označení DEN udává jemnost použité příze Denier, která je ve fyzice definována jako váha devíti kilometrů příze v gramech. Čím nižší číslo DEN, tím více budou silonky připomínat pavučinu. Čím vyšší číslo DEN bude, tím budou silnější a podobné ponožkám. Čím vyšší číslo DEN bude, tím více a déle vydrží. Označení DEN také udává, jak moc budou silonky prosvítat.

Co je DEN a jak se rozlišuje

DEN nebo denier tedy znamená sílu nebo hmotnost příze. Čím vyšší je číslo DEN, tím silnější jsou punčochy či punčocháče. Abychom pochopili kvalitu punčoch, je třeba znát ještě několik pojmů v punčochářském odvětví. Jaké je rozlišení podle DEN?

Ultra tenké silonky - 15 DEN a níže

Punčochy jsou vhodné na letní měsíce a slavností příležitosti. Jsou průhledné a téměř neviditelné na nahou. Úkolem těchto punčoch je nohy vyhladit a dodat jí svěží vzhled. Pokud nemají zesílenou špičku, jsou vhodné třeba i do sandálů a páskových bot.

Běžné silonky – 15 až 20 DEN

Punčochy a punčocháče jsou nejběžnější, vyrábí se hladké nebo se vzorem, se zvýrazněnou špičkou a sedem, nebo bez nich. Mají více odstínů, různých barev a povrchových úprav.

Zesílené silonky – 30 až 40 DEN

Dvojnásobná síla se hodí pro všechny, co chtějí ještě stále průhledné punčocháče, ale máte třeba potíže s drobnými žilkami. Produkty jsou trvanlivější a déle vám vydrží.

Silonky a punčochy

Poloprůhledné silonky – 40 až 90 DEN

Silonky vhodné na jaro a podzim. Jsou v různých barvách, často vzorované a v různých povrchových úpravách. Materiálem je už mikrovlákno.

Neprůhledné punčochy - 100 DEN a více

Nejběžnější punčochy vhodné na sychravý podzim a zimu. Jsou odolné a v mnoha různých úpravách. Pokud jsou s příměsí bavlny a vlny, jsou i hřejivé.

Punčochy a další typy

Punčocháče jsou do pasu, punčochy jsou pak samodržící nebo na podvazek. Pak je třeba natáhnout jednu punčochu po druhé, nechat lehce přilnout k noze samolepící silikonový proužek, nebo je připnout na svůdný podvazkový pás. Punčochy jsou v nabídce vzdušné, hladké, se vzorem, krycí i hřejivé. V nabídce jsou i nadkolenky, podkolenky, ponožky a snížené sneakers ponožky třeba do balerín. Legíny jsou v moha barvách a materiálech, na sport a volný čas, pevné i poloprůhledné.

Co dělat, když pustí oko?

Když uteče oko a nemáte po ruce hned náhradní silonové punčocháče, použijte lak na vlasy, bezbarvý lak na nehty, nebo kousek mýdla, který nanesete na oko.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz