Českého medu bude letos nejméně za 50 let

Budeme si muset za kvalitní český med připlatit? Unsplash

České včely nemají dostatek potravy, a medu tedy letos bude nejméně za 50 let. Včelaři budou muset zdražovat a bojí se, že zákazníci dají přednost nekvalitnímu, levnému medu ze zahraničí. Dováží se k nám například z Chile, Brazílie nebo Argentiny. Proč je včelařská sezona tento rok tak neúspěšná a co se s tím dá dělat?

Přečtěte si také

Češi milují zavařování. Co všechno se dá doma sterilovat a jaké vychytávky stojí za to si pořídit na příští sezónu?
Češi milují zavařování. Co všechno se dá doma sterilovat a jaké vychytávky stojí za to si pořídit na příští sezónu?

Včelám neprospívají změny teplot

Evropa je v produkci medu stále na druhém místě na světě, jeho úroda se ale každým rokem snižuje, a to i u nás. Letos včelám navíc nepřálo počasí a snůška je tedy velmi podprůměrná. Největší vliv měly extrémní výkyvy teplot. Zatímco v dubnu se pohybovaly okolo 25 °C, červen byl velmi chladný a také nadprůměrně deštivý.

Letošní sezona je v celých Čechách, ale i na Moravě a ve Slezsku údajně nejhorší za posledních 50 let. Podle Jiřího Šturmy ze Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí přišlo po jarní, celkem úspěšné snůšce z řepky období chladnější, při němž hlavně v noci padaly teploty i k 10 °C. „Hlavní snůšková rostlina, kterou je v našem regionu trnovník akát, nevytvářela v nočním období nektar, a tak, přestože nezmrzl a pěkně kvetl, byla jeho nektarodárnost v letošním roce mizivá,“ vysvětluje Jiří Šturma.

Moderní nenáročné plodiny neprodukují nektar

Kromě toho nemají včely dostatek potravy. Dnes se totiž vysazují hlavně plodiny, které jsou z hlediska produkce nektaru naprosto bezvýznamné. Zemědělci je ale upřednostňují kvůli nižší ceně a nenáročnosti. Typickým příkladem je řepka, případně okrasné dřeviny, jako je sakura, které neprodukují nektar vůbec.

Včely nemají dostatek nektaru Unsplash

Snížení kvality a zvýšení ceny?

Většina včelařů má ještě zásoby medu z minulých let, díky kterým dokáže ztráty alespoň částečně vyrovnat a nebude muset výrazně zdražovat. Dovoz se ale na kvalitě medu projevit může. Pokud budou čeští výrobci chtít konkurovat cenou, je možné, že ho budou nastavovat zakázanými náhražkami.

Podvody pak v lepším případě odhalí Státní veterinární zpráva, v tom horším se ale může nekvalitní med dostat až k zákazníkovi. A jen na něm pak je, jestli dá přednost dražší, ale kvalitnější variantě, anebo se bude rozhodovat čistě podle ceny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz