Odhaleno: V drůbežárnách míchají levná a drahá vejce

Poznáte, které vejce je z klecového a které z podestýlkového chovu? Pexels

Česká televize zveřejnila nahrávky, podle kterých v některých drůbežárnách míchají vejce z podestýlkového a klecového chovu. Problém zaznamenali Reportéři ČT ve dvou chovech. V drůbežárně na Pardubicku, patřící do koncernu Agrofert, inspekce pochybení nepotvrdila, tu na Jindřichohradecku zatím ještě prověřuje. Je ale vůbec možné podvod odhalit?

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

„Poté, co se odvysílaly záběry z klecových chovů, se odbyt zlepšil a bylo znát, že veřejnost má o kvalitu života nosnic zájem. Podestýlkový chov se od klecového liší hlavně tím, že slepice se mohou pohybovat po celé hale volně, tím jsou zdravé, pohybem své tělo čistí a mají kondici. Skáčou, lítají, jak je jim přirozené v přírodě, cítí se dobře,“ říká chovatel slepic na podestýlce Jan Král.

Do roku 2027 by měl být klecový chov úplně zakázaný. V pátek budou poslanci toto téma projednávat. Aktuálně je ale v Česku nejrozšířenější, tvoří až 80 % produkce. Zbytek vajec pochází od slepic z podestýlky, volného výběhu a biologického zemědělství. Podle ochránců zvířat je konec klecového chovu jedinou možností, jak problém s mícháním vajec vyřešit. Poznat je totiž nemusejí ani odborníci, stoprocentní je pouze označení kódem.

Původ vajec uvádí první číslice kódu na skořápce:

  • 0 – bio chov
  • 1 – volný výběh
  • 2 – podestýlkový chov
  • 3 – klecový chov
V klecích se slepice nemohou volně pohybovat, často jsou zraněné a některé z nich umírají Pexels

Podle vedení drůbežáren se k dražším vejcím ta klecová nemohou dostat, zaměstnanci ale tvrdí opak: „Tak samozřejmě, že když jsou nějaké objednávky, jako velké, že chtějí třeba podestýlku, tak nejsme schopni to dát. Takže se jedou normální klecové do toho, vůbec se to nedělí. To nepoznáš, prostě tam máš akorát šarži, že podestýlka je označena dvojkou a klecovina trojkou. Jenom podle toho poznáš, že je to podestýlka, nebo klec. Když jsou velký objednávky, tak se to nedá udělat, takže naše mašina to značí na dvojku všechno a jede se,“ potvrdila ČT jedna ze zaměstnankyň drůbežárny v Litomyšli.

Navíc není jasné, jak rozsáhlý tento problém může být a kolik let už trvá. Ve většině drůbežáren se chovají slepice jak volně, tak v klecích, což by mohlo podvody usnadňovat.

Za vyšší cenu si nekupujeme jen kvalitnější vejce, ale i lepší život pro slepice Pexels

Odpůrci zrušení klecových chovů argumentují tím, že nyní si zákazník může vybrat, jaká vejce si koupí, pak ale dojde ke zdražení, a již nebude na výběr. Éra levných vajec v Česku by tím definitivně skončila.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz