V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina možná budou nedostatkovým zbožím Pixabay

Karanténní opatření kvůli COVID-19 se začínají projevovat v dovozu a produkci ovoce a zeleniny. Prodejny zatím zásoby mají. Dodavatelé i čeští zemědělci ale upozorňují na to, že se situace brzy může změnit. Důvodů je několik, nedostatek pracovníků, zavřené hranice nebo rušení leteckých spojů. Jak tyto problémy vyřešit v ČR i v celé Evropě?

Přečtěte si také

Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře
Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře

Pandemie koronaviru brání jak dopravě samotného ovoce a zeleniny, tak lidí, kteří je sklízejí. Klíčovými dodavateli Evropy jsou některé africké země, kde si musí pracovníci povinně vybírat dovolenou a exportéři marně hledají volné lety za únosné ceny.

„Až do počátku tohoto týdne jsme byli v dobré kondici, ale teď se věci velmi komplikují,“ říká Hans Muylaert-Gelein, ředitel společnosti Fruits Unlimited, která ovoce a zeleninu vyváží z Jihoafrické republiky do Británie. „Ruší se čím dál více letů, a tak čekám, že nastane velké narušení dodávek,“ doplňuje.

S nedostatkem zahraničních brigádníků se potýkají i čeští a moravští zemědělci. „Pokud na jaře nezaložíme porosty, na podzim nebudeme nic sklízet. I tak jsme málo soběstační v pěstování zeleniny, kde je soběstačnost menší než 30 procent. A když tady nevypěstujeme ani běžné množství, bude obrovský nedostatek ovoce a zeleniny,“ říká Tomáš Zoufalý, jednatel ZOŠI Agro z Nových Bránic.

Čeští zemědělci doufají, že budou mít letos co sklízet Pexels

Vlády jednotlivých evropských zemí chtějí nedostatku ovoce a zeleniny předejít například zavedením tzv. „zeleného pruhu“, který by umožnil rychlejší přepravu produktů na hranicích EU. Kamiony by tam neměly čekat déle než 15 minut. Dále pracují na zajištění pracovníků pro sklizeň, a s tím spojeným uvolněním pravidel pro jejich cestování.

Philippe Binard, vedoucí sdružení Freshfel Europe zastupující evropské producenty, přichází s dalším zajímavým řešením: „Supermarkety by se mohly přesunout k prodeji těch produktů, do jejichž pěstování, sklizně a dopravy lze snáze zapojit mechanizaci.“

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz