Lékárny hlásí vyprodáno! Jak vyrobit roušku doma?

Jak si vyrobit doma roušku proti koronaviru 324205462 / Adobe Stock

Koronavirus je v Česku potvrzen a s touto informací pravděpodobně panika kolem skupování potravin, dezinfekčních gelů a respiračních roušek ještě zesílí. Pokud vás ale napadlo vyrobit si roušku z PET lahve, prostěradla nebo kávového filtru v této krizové situaci doma, máme pro vás pár tipů, jak si ji (ne)vyrobit svépomocí.

Přečtěte si také

Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře
Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře

Návodů, jak vyrobit respirační roušku, je na internetu mnoho. Stačí otevřít Youtube a zadat DIY respirační rouška a prohlížeč vám nabídne hned několik desítek amatérských tipů, jak si ji vyrobit. Pokud má rouška funkčně zachytávat viry, musí dokonale přiléhat k obličeji, a je takřka nemožné ji zhotovit doma například z prostěradla nebo menstruačních vložek.

Nano prostěradlo 

Firma Respilon, která vyrábí respirační roušky, má ve svém portfoliu i prostěradla z nanovláken. Logicky se tak šíří internetem celá řada videí a článků, jak si z nano prostěradla vyrobit respirační roušku. Ale koupit prostěradlo z nanovlákna, rozstříhat ho a vyrobit si z něj několik roušek, které vás ochrání proti koronaviru, opravdu není lehký úkol. Uvědomte si, že u výroby roušky musíte dbát na dokonalý tvar kolem nosu a úst, a to se vám z prostěradla jen tak nepodaří. 

Firma Respilon, která vyrábí respirační roušky, má ve svém portfoliu i prostěradla z nanovláken Gerd Altmann / Pixabay.com

Rouška z PET lahve a igelitky 

Kromě prostěradel na internetu nejčastěji kolují podomácku vyrobené roušky z PET lahví a igelitových tašek, ve skutečnosti ovšem tyto pomůcky nemají dle odborníků žádný účinek! Nápad uříznout dno velké PET lahve a dát si ji na hlavu vznikl nejspíš v Číně, která je původcem koronaviru. Běžně takto můžete potkávat lidi v čínském metru, na ulici nebo na letišti. Vzduch nicméně někudy proudit musí, virem se tedy tito lidé mohou nakazit i tak. Bohužel zcela stejný případ jsou igelitové pytlíky, ani tato ochrana není účinná. 

Jak si doma vyrobit respirační roušku proti koronaviru Shufu.co.jp

Zajímavosti ze světa

Čínský časopis Cotton Time, který je zaměřený na ruční práce, se rozhodl publikovat na svých webových stránkách návod, jak si krok za krokem ušít vlastní ochrannou masku. „Náš časopis vychází jednou za dva měsíce, ale my jsme si nemohli dovolit čekat, proto jsme se rozhodli zveřejnit návod na ušití roušky už nyní. V dobách, jako je tato, jednoduše musíte pomáhat, protože je to správné,” řekla šéfredaktorka časopisu Jumi Išidová, kterou překvapila až desetkrát větší návštěvnost magazínu se zaměřením na DIY neboli Do It Yourself (vyrobte si sami).

Jak vyrobit doma roušku 5 Minute Crafts / Youtube

Jednorázová rouška z kuchyňských ubrousků 

Kuchyňské ubrousky máme doma běžně všichni. Není tedy divu, že se jedním z nejsledovanějších videí stalo DIY video, jak vyrobit roušku doma z kuchyňských ubrousků. Pokud jste jej neviděli, popíšeme vám, jak na to. Odtrhněte z role 1 díl a složte ho na harmoniku. Konec přehněte a založte do něj obyčejnou gumičku, scvakněte kancelářským koníkem a to stejné proveďte i na druhé straně. Výsledkem je něco, co sice vypadá jako respirační maska, ale bohužel ani tady není ochrana proti nákaze Covid-19 zaručena. 

Spolehlivou ochranou proti koronaviru jsou pouze respirátory FFP3 Facebook / Respilon.cz

Po přečtení článku vám je asi už jasné, že místo domácí výroby roušky byste opravdu měli počkat, až budou skladem respirátory, konkrétně typu FFP3, ty jediné vás dokážou ochránit před virovou nákazou. Vždy ale postupujte podle pokynů v příbalovém letáku doporučených výrobcem, jednotlivé chrániče totiž mají různou životnost.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz