Dejte si pozor na to, co jíte. Citrusové plody z Turecka překračují limit obsahu pesticidů

Většina u nás prodávaných citrusů obsahuje tělu nebezpečné chemikálie Olena Rudo / Canva.com

Většina citrusů, které se u nás prodávají, jsou plné chemikálií. Hodnoty některých z nich dokonce mnohonásobně přesahují maximální povolené množství, a vůbec by se tak neměly dostat do prodeje. Které druhy jsou na tom nejhůře a které jsou úplně bez pesticidů?

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Citrusy, které se k nám dovážejí, jsou plné chemikálií. Chemické ošetření rostlin a jejich plodů probíhá nejen v době jejich vegetace, ale i po sklizni, kdy se plody ošetřují pesticidy, aby vydržely skladování a dlouhou přepravu.

Odborníci z VŠCHT provedli ve svých laboratořích nezávislé testy citrusů, a tvůrci pořadu A dost! internetové TelevizeSeznam.cz nám přinášejí jejich výsledky. Podívejte se, jak si prodávané citrusy dovážené z různých zemí vedly.

Omytí plodu moc nepomůže. Přesto je vhodné

U mnoha druhů citrusů se v obchodě setkáme s doporučením k jejich omytí před konzumací. Ostatně mytí jakýkoliv plodů před jídlem by mělo být samozřejmostí. Přestože se vědci dříve domnívali, že ke zbavení se pesticidů stačí běžné opláchnutí, mnohé studie prokázaly opak. Chemikálie jsou totiž ve vodě téměř nerozpustné, a na kůře citrusů se tak i přes umytí udrží.

Proč tedy ovoce umývat? Přestože mytí studenou vodou je téměř neúčinné, teplá voda už si s chemikáliemi poradí trochu lépe. I když se jich nezbavíte 100%, každý jejich úbytek je dobrý. A navíc tak zbavíte povrch plodů i různých nežádoucích mechanických nečistot a mikroorganismů.

Přestože umytím teplou vodou citrusy pesticidů 100% nezbavíte, každý úbytek chemikálií je dobrý crystalmariesing / Canva.com

Kůru používejte raději jen z bio citronu

Pesticidy nenajdeme pouze na kůře. V menším množství se dostanou také přímo do ní. Jako nejlepší řešení se tedy nabízí citron oloupat, nebo z něj šťávu pouze vymačkat a samotnou kůru vůbec nepoužívat. Někdy se však kůry plodu vzdát nechceme, a společně s ovocem tak konzumujeme i zdraví škodlivé chemikálie.

Do letních drinků si rádi krájíme na plátky celé citrony. Nastrouhaná kůra citronu se používá do různých těst. Kůra citronu se rovněž kanduje a celé plody končí v marmeládách. Pro tyto účely je nejlepší používat citrusy z ekologického zemědělství – tedy „biocitrony“ či „biopomeranče“. Ty neobsahují chemikálie vůbec, a můžeme si tak s klidem dopřávat celé plody.

Odšťavňovač je praktický pomocník do kuchyně, který by vám doma neměl chybět mail272 / Canva.com

Citrusy z Turecka jsou plné nezdravých pesticidů

Nezávislé testy citrusů v laboratoři na VŠCHT v Praze odhalily řadu prodávaných citrusů plných chemikálií. Největší nálož pesticidů obsahovalo ovoce dovezené z Turecka. V jeho případě byly dokonce několikanásobně překročeny maximální povolené limity, a citrusy by se tak neměly vůbec prodávat.

Konkrétně se jednalo o grapefruit bílý White Marsh v Makru, u nějž byl limit překročen čtyřnásobně. BV Grapefruit červený TR, prodávaný v Bille, překročil limit dokonce 10x.

V testech si nevedlo dobře ani 19 druhů citronů a limet z běžné produkce ze Španělska, Itálie, Jižní Afriky, Turecka, Brazílie a Mexika. I tyto druhy obsahovaly mnoho druhů obávaných pesticidů. V citrusech vypěstovaných mimo EU bylo pesticidů o něco více než v těch z Unie.

Důležité je zmínit, že ve všech případech se pesticidy nacházely pouze ve slupkách citrusů. V bio citrusech se pak nenašly pesticidy vůbec žádné. Ani v dužině, ani ve slupce.

Pozor si dejte na citrony ze Španělska prodávané v Globusu. Ty totiž na etiketě uvádějí, že jsou bez chemického ošetření po sklizni, což však neznamená, že by pesticidy neobsahovaly. Jak už bylo zmíněno, k chemickému ošetřování nedochází pouze po sklizni, ale i v průběhu pěstování. Tyto citrony obsahují koktejl 5 různých druhů pesticidů.

Šnekový odšťavňovač vymačká z ovoce všechnu tekutinu dokonale Sencor

Pořiďte si odšťavňovač nejen na citrusy

V prodejnách Datart seženete velmi kvalitní odšťavňovač SAGE BJE510 za akční cenu 4 690 Kč místo původních 5 990 Kč. Navíc k němu získáte i dárek a jeho vysoký příkon 1 200 W má perfektní výsledky.

Pokud chcete vymačkat z ovoce co nejvíce šťávy, vsaďte na šnekový odšťavňovač. Je s ním sice o kapku víc práce při čištění, ale máte jistotu, že dužina bude opravdu suchá. Šnekový odšťavňovač Sencor SSJ 4041BK seženete za akční cenu už od 1 799 Kč s automatickým oddělením dřeně a 400W výkonem motoru.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz