Proč byste měli zahodit čtečku knih a vrátit se ke klasické papírové knížce

Proč číst knihy z papíru a ne z elektronické čtečky (Photo by Patrick Tomasso on Unsplash)

V dnešní moderní době se často vede diskuze, jestli používat hi-tech přístroje, nebo být za hipstera, jemuž nejsou cizí věci, za které by se nestyděli ani prarodiče. V tomto článku se dozvíte důvody, proč upřednostnit četbu papírových knih před čtením těch v elektronické podobě.

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

1. Knížku můžete půjčovat dál, čtečku máte jen sami pro sebe.

2. Knihy jsou skvělá dekorace, která by neměla chybět v každém obývacím pokoji.

3. Když je nejhůř, nemusíte se třást, že je vám zima. Můžete knihu přiložit do krbu a zahřát se.

4. Čtečky jsou černobílé. Nemůžete tak dítěti názorně ukázat, že je prase růžové nebo tygr oranžový.

5. Knížkou můžete udělat radost opakovaně. Čtečku dáte někomu pouze jedenkrát.

6. Pokud zvolíte titul, který se líbí vaší vysněné lásce, možná si vás všimne díky přebalu. Když budete číst knihu ze čtečky, nezavadí o vás ani pohledem.

7. Knížka vás nikdy nezradí. Pokud ji chcete číst, můžete. U čtečky se ale musíte spoléhat na baterie. A ty nejsou vždy na vaší straně.

Knihy dodají obývacímu pokoji atmosféru

8. Historie byla vytesána do kamene. S vynalezením knihtisku se začalo vše psát do knížek. V daleké budoucnosti ale určitě nebudou všichni číst ze čteček, protože baterie nevydrží tak dlouho a zásuvky na nabíjení už nebudou.

9. Otevřete knížku. Dýchne na vás knižní aroma. Atmosféra je naladěna. 

10. Šprti, kteří čtou papírové knihy, budou vypadat, jako by chodili do posilovny. Knížky totiž váží více než čtečka.

11. A když už se učí, mohou mít otevřených 10 knih najednou, a jen mezi nimi přebíhat. Na čtečce by bylo značně složitější přecházet od jednoho titulu k druhému.

12. V knížkách můžete schovávat všelijaké věci – peníze před sourozenci, tajné dopisy nebo lisovat rostliny do herbáře.

13. Zloděj se ani chvíli nebude rozmýšlet, co vzít, když uvidí knihu a čtečku. Díky tomu můžete nechat knihu ležet kdekoli a nemusíte mít strach, že by vám ji někdo vzal.

14. Knížka vám může spadnout. U čtečky hrozí, že už si v ní vícekrát nepočtete.

Čtečka se papírovým knihám rozhodně nevyrovná (Photo by Aliis Sinisalu on Unsplash)

Na jakou stranu jste se po přečtení článku postavili? Jste fandou papírových knih, anebo i přes výčet argumentů proti čtečkám nesouhlasíte a budete preferovat e-knížky?

Pro fandy papírových knih zde máme doporučení na koupi následujících bestsellerů:

  • Jo Nesbø – Nůž. Další díl severské detektivky, jehož hlavním hrdinou je ne zrovna ukázkový policajt Harry Hole. Tento díl začíná s krví na jeho rukou. Nemůže si vzpomenout, co se dělo. Jo Nesbø je známý čtivostí knih. Jak dlouho vám bude trvat, než zjistíte, jak tento díl skončí?
  • Roman Vaněk – Sladké poklady. Pokud nejste fandou detektivek, ale jídla, určitě vám udělalo radost vydání dalšího titulu od zakladatele Pražského kulinářského institutu. Nová kniha se zaměřuje na sladká jídla. Máte ve svém okolí někoho, kdo miluje sladké?
  • Filip Rožek – Gump – Pes, který naučil lidi žít. Tuto knihu vypráví pes. Gump přináší příběh zkušeností člověka, který celý život obětoval pro záchranu týraných psů, a popisuje, jakými prostředky se lidé snaží na zvířatech obohatit. Gump udělá radost všem, jelikož koupí knihy podpoříte týrané a opuštěné pejsky.

Pro ty, kteří dali přednost elektronickým čtečkám, máme tipy na následující:

  • Navon BigBook. Levná čtečka s dotykovou obrazovkou s rozlišením 800 x 600 pixelů. Čtečka disponuje paměťí 4GB a je vhodná pro nenáročné uživatele.
  • Amazon Kindle 8 Touch. Pro většinu lidí nejznámější značka čteček Amazon Kindle nabízí model, který moc neváží. Umožňuje přímé připojení na Wi-Fi, díky čemuž je stahování e-knih velmi pohodlné a rychlé. Technologie E-ink zaručí, že displej bude čitelný z více úhlů a zároveň díky ní vydrží baterie dlouho.
  • PocketBook 740 InkPad 3. Dražší čtečka, jejíž výhodou je podpora hudebního formátu MP3. Díky tomu můžete poslouchat například i audioknihy. Tento model disponuje výkonným procesorem Dual Core, díky němuž je čtečka rychlejší a stabilnější. Knihovna čtečky obsahuje předinstalované slovníky značky Abbyy Lingvo, díky kterým může být kniha přeložena do 24 různých jazyků. Technologie SMARTlight automaticky přizpůsobuje jas, teplotu a intenzitu barev aktuálním podmínkám.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz