Co děláte špatně, když vám prádlo z pračky nevoní?

Existuje hned několik důvodů, proč vaše čerstvě vyprané prádlo nevoní.

Existuje jeden druh parfému, který se těší oblibě u drtivé většiny z nás. A tím je vůně právě vypraného prádla! Co se stalo, když oblečení zrovna vytažené z pračky nevoní, ale je naopak cítit zatuchle? Je dost možné, že při praní děláte jednu z častých chyb, a právě proto vaše prádlo není svěží. Přečtěte si, která z nich to může být.

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Méně nebo více?

Máte pocit, že čím více pracího prášku do prádla přidáte, tím více bude vonět? Opak je pravdou. Obzvlášť prací programy na 30 nebo 40 stupňů, které využíváme nejčastěji, dokážou zpracovat jen určité množství pracího prášku. Jeho zbytek, který se nerozpustí, ulpívá na prádle a může způsobit fleky nebo zápach. Citlivější jedinci mohou mít také kožní problémy, které způsobují právě zbytky detergentu na oblečení. Paradoxně ani šetření s pracím práškem se ale nevyplatí. Jeho příliš malé množství může způsobit, že se silně znečištěné prádlo nevypere nebo nebude po vyprání svěže vonět. Pokud máte podezření, že špatné dávkování prášku je zrovna ta chyba které se dopouštíte, zkuste si koupit prací kapsle nebo tablety. Poté nemusíte prací prostředek nijak odměřovat a budete si jisti, že používáte přesně doporučené množství. Věděli jste, že je také důležité pračku nepřeplňovat? Pokud je prádla v pračce příliš, dostatečně se nevymáchá. Proto, až budete příště plnit pračku vzpomeňte si, že by měla mezi suchým prádlem a bubnem zůstat mezera alespoň na výšku dlaně.

I správné množství pracího prášku ovlivňuje, jak prádlo bude vonět.

Vyperte pračku!

Jak může být pračka špinavá, když se v ní pořád pere? Možností je hned několik. V pračce je totiž tmavé a zároveň vlhké prostředí, které velmi svědčí plísním. Ty můžete odstranit například tak, že do bubnu pračky vlijete sklenku octa a pračku necháte bez prádla a prášku projít jedním pracím cyklem s vysokou teplotou. Ocet případné plísně rozloží a zbaví pračku nečistot. Zbytky prášku a aviváže se také často usazují v nádržkách, a tak byste je měli pravidelně čistit. I v tomto případě můžete použít ocet a nalít jej do nádržek místo pracího prostředku. Nebo můžete plastové nádržky vysunout a ponořit je do horké vody. Tím se nános prášku uvolní a vy jej jen mechanicky očistíte. Posledním místem, kde se mohou usazovat nečistoty, je gumový okraj u dvířek pračky. Obzvlášť, pokud používáte tekutý prací prostředek se může stát, že na gumě ulpí tmavý šlem kvůli kterému prádlo nevoní nebo je dokonce špinavé. Jednou za čas tak tyto gumové záhyby otřete mokrým hadříkem.

V jednotlivých částech pračky se mohou usazovat nečistoty, které způsobují zapáchající prádlo.

Hlídejte si čas

Aby bylo vaše prádlo krásně voňavé je důležité jej v pračce nenechávat zbytečně dlouho. Pouštíte pračku když odcházíte ráno do práce a necháváte v ní prádlo zavřené až do večera? Špatně! K vypranému prádlu nemůže vzduch. Nehybně leží v bubnu pračky a začne být cítit zatuchlinou. Pokud máte problém s rozvržením času a nestíháte prádlo z pračky vyndat, naučte se využívat odložený start praní, který dnes nabízí většina automatických praček. Konec pracího cyklu si naplánujete tak, aby vám lépe vyhovoval. Některé novější typy praček nabízí  také funkci, při které je prádlo už v průběhu praní provzdušňováno. Speciální trysky jej navíc napařují, aby zůstalo svěží.

Toto si žádá odborníka! Dodržujete všechna uvedená pravidla a pořád jste se nedočkali voňavého prádla? Existuje i možnost že pračka, nebo některá její část, si žádá opravu. Může být např. porouchané čerpadlo nebo správně neodtéká špinavá voda. A s tím už si sami doma pravděpodobně neporadíte.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz