Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Ochranka v obchodech nemá právo nahlížet vám do tašek. Co dalšího si v obchodě nenechat líbit?

Ochranka v obchodech nemá právo nahlížet vám do tašek. Co dalšího si v obchodě nenechat líbit?

Náš zákazník, náš pán. Rčení, které v praxi ne vždy funguje. Jistě už se vám někdy stalo, že jste při nákupu nebyli spokojeni s přístupem prodávajícího. I přes to, že zákazníci se více zajímají o svá práva, jsou situace, které si stále necháváme líbit. A to úplně zbytečně! Které to jsou?

Přečtěte si také

Podle čeho vybrat v obchodě dobrý chleba? Popraskaná kůrka není vždy vada
Podle čeho vybrat v obchodě dobrý chleba? Popraskaná kůrka není vždy vada

Účtování rozdílné ceny

Přišli jste do obchodu nakoupit na základě nabídky v akčním letáku? Nebo vás zaujala zajímavá sleva přímo na prodejně? U pokladny vás může čekat nemilé překvapení. A to vyšší účtovaná cena než jakou udává leták nebo cenovka na prodejně. Obsluha situaci většinou vysvětlí chybným zadáním ceny v systému a nechá na vás, chcete-li zboží i za vyšší cenu. Nenechte se však vyvést z míry a na nižší inzerované ceně trvejte. Máte na ni plné právo. A to platí i v případě, že chybné účtování zjistíte až po zaplacení nákupu.

Co je psáno, to je dáno! Inzerovaná cena na prodejně či v letáku je vždy ta platná.

Ukažte mi, co máte v tašce!

Obchody chrání svůj majetek např. i tím, že najímají ostrahu, která má zamezit krádežím. Tito „šerifové“ však leckde nabyli dojmu, že mají stejná práva jako policisté. Opak je ale pravdou! Nejčastějším konfliktem mezi ostrahou a zákazníky je situace, kdy je návštěvník prodejny žádán, aby ukázal obsah své tašky. Zda-li tak ale učiní, je jenom na něm. Bude-li vás ostraha přesvědčovat, že má na kontrolu právo, mýlí se. Vaše osobní věci smí kontrolovat pouze policie. Pracovník ochranky vás však smí na prodejně zadržet až do chvíle jejího příchodu.

Platba kartou

Vydali jste se na nákup jen několika maličkostí a nemáte u sebe hotovost? Může se stát, že pokladní platbu kartou odmítne i v případě, že v obchodě má fungující platební terminál. Obchodníci k této praktice často přistupují právě u menších částek. U těch se jim z důvodu vysokých poplatků nevyplatí je akceptovat. Používá-li ale obchodník platební terminál a akceptujte tedy bezhotovostní platby, měl by tak činit bez ohledu na jejich výši. Toto upravují podmínky přijímání platebních karet, které obchodník uzavřel se svojí bankou. Je nutné ale dodat, že tuto povinnost mu nestanovuje zákon. Pokud tedy obchodník odmítne platbu kartou, stěžovat si můžete u banky, která kartu vydala, nikoliv u ČOI. Na co ale zákon myslí, jsou dodatečné poplatky. Žádná extra procenta při platbě kartou vám tak obchodník účtovat nesmí!

Pokud obchodník odmítne platbu kartou, stěžovat si můžete jedině u banky.

Příliš velká nebo příliš malá?

Jdete na nákup s dvoutisícovkou nebo máte naopak peněženku plnou drobných? Obchodníci by měli přijmout obojí. Má to ale svá pravidla. Vybrali jste si v bankomatu peníze vyšší nominální hodnoty a pokladní je odmítá při platbě přijmout? Pokud obchod toto dělá obecně, jedná tak nezákonně. Může se ale stát, že obchodník odmítne obchod uskutečnit jednoduše proto, že opravdu nemá dostatek bankovek na vrácení. Na toto má právo a vy se tak budete muset vydat nakoupit jinam. Pokud se chystáte v obchodu rozbít prasátko, obchodník je povinen platbu v mincích tolerovat tehdy, pokud jich není více jak 50 ks. Poté už by vám platba nemusela projít. Stejné pravidlo platí i naopak a vy jako zákazník tak nejste povinni přijmout více jak 50 ks mincí. S drobnými se pojí ještě jedna situace a tou je výměna peněz na mince pro použití nákupního košíku. Pamatujte si, že není pro obchodníka povinná a v některých obchodech je dokonce zakázána. 

Zákon po kupujícím nevyžaduje, aby reklamované zboží prodávajícímu dodal i včetně původního obalu. Obchodník tak nemá žádné právo to po vás vyžadovat. Takže teď už ty desítky krabic, které máte doma schované, můžete s klidným svědomím odnést do sběru.