Kolik nasbíráte věrnostních bodů, nálepek a karet, než řeknete dost? Věrnost se vždy nevyplácí

Opravdu jsou věrnostní karty a sbírání bodů tak výhodné?

Vaše peněženka doslova praská ve švech. Jenomže důvodem bohužel není vysoký počet bankovek. Mohou za to všechny možné klubové karty, kupóny a věrnostní šeky, které na vás přímo chrlí obchodní řetězce. Jsou ale opravdu tak výhodné, jak vám je prezentují? Nebo jen levně prodáváte svá osobní data?

Přečtěte si také

Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni
Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni

Ukaž mi svou kartu a já ti řeknu, jaký jsi

Doslova tak totiž fungují věrnostní karty, které svým zákazníkům obchodníci nabízejí. Po zaregistrování se do programu a pravidelném používání této plastové kartičky totiž obchodníkovi předáte vysoce ceněné informace. Dozví se, jak často nakupujete, co nejraději kupujete nebo zda-li a jak reagujete na slevové akce a nabídky. Díky vám tak levně získá podklady, které by mu jinak sdělil finančně náročný marketingový průzkum. Podle těchto podkladů poté upraví skladbu produktů nebo třeba jejich umístění na prodejně. A jaký je jeho cíl? Vyšší zisk. 

Víte, že...

plastové kartičky nemusíte nosit u sebe v peněžence, ale můžete si je ofotit do svého mobilního telefonu? Stačí si stáhnou aplikaci Kupi.cz, kde najdete sekci věrnostní karty. 

Buďte věrní, jen pokud se vám to vyplatí

Pokud se teď cítíte tak trochu podvedeni, nevěšte hlavu. Ne v každém případě je situace tak černá. To, že za věrnostními programy stojí snaha obchodníků o maximální zisk, je dané. Stále ale platí, že i vy jako zákazník můžete na věrnostních kartách ušetřit. Jen je třeba u nákupů přemýšlet a mít trochu přehled. Chodíte-li do nějakého obchodu pravidelně nakupovat třeba proto, že jej máte po cestě a navíc vám nabízí slevy z opakovaných nákupů, využijte jich. Kupujete si každé ráno kávu ve stejné kavárně a díky jejich kartě budete mít 10. zdarma? Jděte do toho. Zároveň ale buďte obezřetní. Někdy totiž zlevněné zboží jednoho obchodníka může být stále dražší než stejný produkt v jiné prodejně bez slevy.

Chodíte-li do obchodu pravidelně, jeho věrnostní program pro vás bude výhodou.

Bod sem, bod tam

V každé televizní reklamě tančí roztomilá plyšová zvířátka, která získáte jen a jen sbíráním bodů (tedy nakupováním) u jistého obchodníka. A vaše dítko vám dost jasně a hlasitě dá najevo, že ty prostě musí mít. Jak se zachováte? Budete od teď směřovat všechny nákupy do prodejny tohoto řetězce a utrácet tisíce, abyste vyplněnou bodovou kartu vítězoslavně vyměnili za plyšového kamaráda? Tak to rovnou zamiřte do nejbližšího hračkářství a prostě zde svým dětem kupte jiného. Ušetříte tím nejen čas, ale i peníze.
Jestli netoužíte po hračkách, možná vás zaujme třeba set pánví z jiného věrnostního programu. Ten ale funguje úplně stejně. Spolehněte se na ověřené pravidlo, že bodový program je výhodný pouze tehdy, neutrácíte-li kvůli němu víc peněz, než obvykle.

Jděte s dobou a své slevové kódy a kupóny mějte jednoduše v mobilní aplikaci.

Sleva jedním kliknutím

Jak se tedy ve věrnostních programech orientovat a vybrat si ten, který má právě pro vás smysl? Přiznejme si, že doba značně pokročila a vše se točí kolem mobilních aplikací. A to se týká i slevových akcí. Díky nim si můžete vybrat konkrétní obchody, do kterých rádi chodíte a mít všechny věrnostní programy přehledně na jednom místě. Stejně tak se už nemusíte probírat stohem akčních letáků, abyste našli nejlepší ceny zboží. Díky internetovým portálům - jako Kupi.cz, které sdružují velké množství českých supermarketů, najdete nejvýhodnější nabídky doslova po jednom kliknutí. Neztrácíte tak zbytečně svůj čas, který je nakonec ta nejdražší komodita, kterou máme.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz