Tvrdý lockdown v Bangladéši pod dohledem armády. Textilky mají výjimku: Benetton, Mango a Primark

 V textilkách v Bangladéši se kromě neznačkového oblečení šije i móda pro Benetton, Mango a oblíbený Primark Canva

„Made in Bangladesh“ vídáme na cedulkách s textilním zbožím opravdu často. Aby také ne! Textilní a oděvní průmysl je pro Bangladéš hlavním zdrojem devizových příjmů. V textilkách se kromě neznačkového oblečení šije i móda pro Benetton, Mango a oblíbený Primark. Proto se tohoto sektoru ani netýká tvrdý lockdown, který vláda 1. července zavedla v důsledku prudkého nárůstu onemocnění způsobeného variantou delta.

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Textilky nezavírají, ale zaměstnanci budou mít problém se do práce dostat

Tento původně týdenní červencový bangladéšský lockdown trvající od 1. července bude prodloužen zatím do 14. července. Už teď je ale jisté, že bude mít negativní dopad na dodavatelsko-odběratelské řetězce, protože všechny továrny budou muset zavřít. Tedy s výjimkou jednoho sektoru, a tím je zmiňovaný textilní a oděvní průmysl.

Bangladéšská vláda totiž udělila zvláštní výjimku z tvrdého lockdownu a pracovníci textilek tak mohou dál chodit do zaměstnání. Přesto však zřejmě budou mít problém se do práce vůbec dostat, protože omezena je i veřejná doprava.

Zaměstnanci textilního průmyslu mají výjimku Canva

Módní značky rušily objednávky, Bangladéšané ale kvůli tomu přišli o práci a výplatu

Už při prvním měsíčním lockdownu v roce 2020 způsobeném alfa variantou covidu utržili Bangladéšané velkou ekonomickou ránu.

Podle Bangladéšské asociace výrobců a vývozců oděvů se ztráty kvůli lockdownu projevily okamžitě – 1150 továren evidovalo ztrátu objednávek v hodnotě 3,18 miliard dolarů, čtyři měsíce po lockdownu přišly bangladéšské továrny o objednávky v hodnotě 4,9 miliard dolarů.

Právě rušení objednávek bylo v loňském roce hlavní strategií nakupujících značek, které se tak připravovaly na možnou finanční ztrátu způsobenou klesajícími tržbami z prodejů.

Jenomže problém byl v tom, že firmy v mnoha případech odmítly zaplatit za zboží, které jim dodavatelské továrny už vyrobily. Ve výsledku to znamenalo částečnou nebo úplnou odstávku tisíců továren v jednotlivých výrobních zemích.

Více jak milion zaměstnanců v Bangladéši dostalo buď výpověď, nebo byli dočasně suspendováni. Podle průzkumu mezi jednotlivými dodavateli odmítlo přispět na náklady spojené s výplatami 98,1 % v Bangladéši nakupujících známých značek a většina zaměstnanců se tak z práce vracela domů k rodinám bez výplat.

Odběratelé v USA a Evropě zrušili objednávky za více jak 16,2 miliard USD

Většina známých značek, od kterých si zboží „Made in Bangladesh“ běžně kupujeme, by totiž měla dodržovat zásadu odpovědného odchodu, ve které se zavazují, že budou dočasně podporovat továrnu, pokud se ona konkrétní firma rozhodne od výrobce odejít. Cílem je zmírnit potenciální nepříznivý dopad na samotné pracovníky, pokud by k přerušení spolupráce ze strany odběratele došlo.

Podle zprávy Workers Right Consortium and Penn State Center for Global Workers' Rights, která byla publikována v říjnu 2020, kupující v USA a v Evropské unii zrušili objednávky oblečení v hodnotě nejméně 16,2 miliard dolarů. A to se samozřejmě dotklo i Bangladéše, který je třetím největším dodavatelem oděvů do Spojených států.

  • Věděli jste, že Bangladéšské továrny jsou nechvalně proslulé svým nelidským přístupem k zaměstnancům? Od roku 2012 v nich v důsledku pracovních nehod, požárů a zřícení budov zahynulo přes tři tisíce lidí.
  • V textilkách se kromě neznačkového oblečení šije i móda pro Benetton, Mango a oblíbený Primark.
Bangladéšská vláda má strach z indického scénáře Maruf Rahman / Pixabay

Bangladéš má strach z indického scénáře

Na dodržování lockdownu dohlíží armáda, která Bangladéšanům ukládá buď pokuty, nebo je zatýká. Vycházet z domu občané mohou pouze v naléhavých případech.

Bangladéš zatím nahlásil přes 954 tisíc případů onemocnění covid-19 a přes 15 tisíc úmrtí způsobených touto nákazou, nicméně podle odborníků je toto číslo mnohem vyšší, protože všechny případy se nenahlašují. Více jak dvě třetiny nových případů nakažení covidem v Bangladéši přitom už dnes představuje varianta delta.

Bangladéšská vláda má tudíž strach, že stejný scénář, který jsme ve zprávách vídali v Indii, postihne i jejich obyvatelstvo.

„Doufáme, že tato tvrdá opatření budou fungovat. Virus musíme zadržet za každou cenu,“ vyjádřil přání mluvčí ministerstva zdravotnictví Robed Amin pro tiskovou agenturu AFP. Jinak to ale vidí obyčejní bangladéšští občané, kteří se obávají, že lockdown pouze zabije chudé, ať už kvůli tomu, že nebudou moci pracovat, anebo že se nedovolají pomoci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz