Opalovací krémy pro děti. Jaké jsou novinky a co sledovat na etiketě?

Opalovací krémy pro děti. Jaké jsou novinky a co sledovat na etiketě?

Především v letním období rodiče přemýšlí o tom, jak nejlépe ochránit děti před spálením od sluníčka. Na trhu je v současné době opravdu nepřeberné množství opalovacích přípravků. Ale jak se v nich vyznat? Je rozdíl v kvalitě? Nebo je to jen marketing?

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením?

Bez Slunečního záření bychom si to nedovedli představit. Nicméně tyto dva druhy slunečního záření mohou naší pokožce uškodit, pokud nebudeme dodržovat určitá pravidla. UVA záření proniká do hlubších vrstev pokožky a působí především předčasné stárnutí kůže a sluneční alergie. UVB záření proniká do vrchních vrstev pokožky a je viditelné na povrchu jako opálení či spálení. Opalovací přípravky obsahují kombinace a chrání tak pokožku před oběma druhy záření.

Minerální nebo chemický filtr?

Chemický filtr

Je uměle vyvinutý. Krémy s chemickými filtry pronikají do pokožky a poté absorbují sluneční záření. Chemické filtry jsou vzhledem ke svému složení doporučovány pro děti nejdříve od tří let. Po nanesení přípravku s tímto filtrem je třeba cca 30 minut vyčkat, než se tento přípravek vstřebá.

Minerální filtr

Nejčastěji obsahuje velmi drobné pigmenty oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého, které po nanesení vytvoří druhou vrstvu na pokožce a sluneční záření pak odráží. Krém je vhodný již pro děti od šesti měsíců a pro děti s problematickou pokožkou trpící na sluneční alergie. Výhodou minerálních filtrů je, že jeho účinnost je okamžitá, není třeba čekat na vstřebání. Jedinou nevýhodou je, že zanechává dětskou pokožku bílou.

Tipy z Kupi.cz

Nivea Sun Protect & Care OF 50+ vás bude bavit. Malá lahvička o objemu 50 ml je ideální na cestování a v tašce kočárku nezabere žádné místo. Pečující extra voděodolné složení s UVA/UVB filtry poskytuje dětské pokožce okamžitou ochranu před spálením a trvalým poškozením a pomáhá snižovat riziko vzniku slunečních alergií. Barevná emulze, aplikovaná pomocí kuličky, zajistí rovnoměrné nanesení na pokožku a poskytne ji spolehlivou ochranu. Po rozetření barva zmizí. V akci drogerie Teta tuto novinku pořídíte místo běžných 179 Kč za svěžích letních 124, 90 Kč.

V lékárnách a drogeriích se objevují s přicházející letní sezónou výhodné opalovací balíčky. V sadě tak za zvýhodněnou cenu můžete mít opalovací krém, poopalovací mléko i sérum na zklidnění podrážděné pokožky. Pro ty, kteří se nechtějí patlat s běžným krémem a olejíčkům až tak nevěří, přišli výrobci s opalovacími přípravky v podobě pěny, která se krásně roztírá, nebo spreje s ochranným faktorem, který stačí jen nastříkat na pokožku. 

oblečky proti sluníčku pro děti jsou skvělá věc u moře

Co sledovat na etiketě

 1. Doba použitelnosti
  Důležité je datum spotřeby. Toto označení je povinné u kosmetiky s trvanlivostí nižší než 30 měsíců. Vybírejte si takovou kosmetiku, která obsahuje jak datum spotřeby, tak piktogram s délkou použitelnosti po otevření a nepřekračujte ji.
 2. Ochranný faktor
  Neplatí, že když se namažete padesátkou, můžete zůstat na slunci dvakrát déle, než když použijete pětadvacítku. Účinnost slunečních filtrů totiž není lineární. Podle zkoumání dTestu opalovací přípravek s ochranným faktorem 15 propustí 6,7 procenta ultrafialového záření, faktor 30 propustí 3,3 procenta a přípravky s SPF vyšším než 50 méně než dvě procenta. 
 3. Voděodolnost
  Výrobci rádi označují své prostředky jako voděodolné, i když to také není přesné vyjádření. Míra ochrany při delším pobytu ve vodě klesá a po každém koupání je třeba obnovit ochrannou vrstvu. 
 4. Pozor na krémy s UV filtrem
  Pokud koupíte pleťový krém, který má v popisu s UV filtrem, neznamená to, že ho můžete použít jako opalovací krém. Je třeba, aby bylo uvedeno, jaký stupeň ochrany poskytuje, tedy například SPF 15. Označení s UV filtrem, bez upřesnění hodnoty může totiž znamenat třeba jen faktor 2.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz