Potravinovým bankám dochází zásoby, ohrožena je i listopadová sbírka potravin

Sbírka potravin v ohrožení. Potřebným hrozí nedostatek Sbírka potravin

Zásoby potravinových bank se vzhledem k aktuální situaci ztenčují. Dochází jídlo, ale narůstá poptávka potřebných. A v ohrožení tak nyní je i pravidelná listopadová sbírka – hrozí totiž, že potravin pro lidi v nouzi nebude dostatek.

Přečtěte si také

Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci
Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci

Pravidelná potravinová sbírka v obchodních řetězcích se má konat už 21. listopadu. Projev solidarity byl snadno dostupný pro běžné spotřebitele, kteří vyrazili třeba jen nakoupit.

Aktuální nouzová opatření však mohou trvat déle, než je dosud známo. Pokud dojde k omezení počtu nakupujících v obchodech, bude složité nasbírat dostatečné množství potravin.

Akci pravidelně pořádá Česká federace potravinových bank se Svazem obchodního a cestovního ruchu. Zatímco loni obce, charity a poskytovatelé sociálních služeb získali pomoc v hodnotě neuvěřitelných 310 milionů korun, letos může přijít zklamání: potravinové banky nebudou mít dostatek.

Přibylo lidí v nouzi

V loňském roce pomohla sbírka zhruba 100 000 lidí v nouzi. Letos se očekává až 120 000 potřebných – hlad hrozí nejen seniorům a samoživitelkám, ale i rodinám s dětmi. Právě pro ně už nyní chybí potraviny, jako je třeba sunar, tedy umělá výživa pro ty nejmenší. Dětí je přitom třetina z celkového počtu občanů v nouzi.

V případě konání potravinové sbírky bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření. Rouška a distanc jsou samozřejmé tumisu / Pixabay

„Všechny potravinové banky hlásí nárůst žádostí o pomoc. Minimálně o 15 procent, ale i o 20 až 30 procent. Nejhorší je situace ve středních Čechách a v Praze, kde je nárůst poptávky i dvojnásobný. Zásoby trvanlivých potravin přitom máme už jen na dva až tři týdny. Obávám se, že může i u nás nastat brzy situace, kdy lidé budou mít hlad,“ řekla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Potravinové banky přitom potraviny získávají různými způsoby. Například řetězce darují potraviny před datem spotřeby, typicky třeba maso a mléčné výrobky – darování potřebným je řešením, jak tyto produkty nevyhazovat.

Darujte jídlo a pomozte potřebným

Pandemie však změnila způsob nakupování, spotřebitelé více šetří. Tím dochází ke změnám zásobování řetězců a mění se dokonce i podíly právě těchto potravin. Bankám ovšem nechybí jen maso a mléčné výrobky, ale především konzervy, hotová jídla a těstoviny. Zásoby, které získávaly právě formou sbírek.

Ztížené podmínky, snížený počet dobrovolníků i nejistota organizace. Počítá se s různými scénáři. Prioritou bude nejen cíl, ale především bezpečnost v případě, že se sbírka konat bude.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz