Stále více e-shopů nabízí odloženou platbu. Výhody a rizika snadného nakupování na dluh

Nakupování přes internet oceňuje čím dál tím více lidí, natož pak nyní, v době pandemie Pexels

Odložené platby dnes nabízejí stovky českých e-shopů a v poslední době roste i počet jejich poskytovatelů. Patří mezi ně například Twisto či Mall Pay. Záleží na zvoleném programu, ale v některých případech lze za objednané zboží zaplatit až 50 dní po obdržení. Liší se i finanční limit, který se pohybuje od jednotek po desítky tisíc Kč. Obchodníci se tak snaží placení svým zákazníkům co nejvíce usnadnit. Právě tato jednoduchost však může mít i negativní efekt.

Přečtěte si také

Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít
Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít

Výhody odložených plateb

Nově přišel na český trh systém Mall Pay, který nabízí různé možnosti odložené platby. Základní verze je zdarma, další funguje s registrací také bezplatně a nejvyšší verze se platí.

S cenou a množstvím poskytnutých údajů samozřejmě stoupají i nabízené výhody. V zásadě má ale jít o zjednodušení nákupů v online obchodech. Na výměnu zboží z e-shopu máte 14 dnů ze zákona, avšak podle zástupců Mall Pay může nastat prodleva ve vracení peněz. A jejich platební služba právě tento problém řeší.

Kdo kupuje on-line například oblečení, ví, jak složité je trefit třeba správnou velikost nebo odhadnout, jestli se nám zboží bude líbit ve skutečnosti tak jako na monitoru. A vracení peněz ze strany e-shopů se leckdy může protáhnout, u některých čekáte i víc než týden,“ říká ředitel platební služby Mall Pay Adam Kolesa.

Jednoduchost odložených plateb není vždy výhodou – častěji nakoupíme i to, co nepotřebujeme Pexels

Rizika služby

Zástupci druhé strany argumentují tím, že právě velmi snadné nakupování „na dluh“ může vést k impulzivním nákupům. A pro sociálně slabší představuje tento trend spíš nevýhodu. E-shopy si nicméně zákazníky prověřují, aby k problémům docházelo co nejméně.

Jsou situace, kdy si i chudý člověk potřebuje půjčit, například na opravu či koupi pračky apod. Ale jednoduchost získání odložené platby posiluje pocit nutnosti koupit si, na co nemám,“ upozorňuje vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Poplatky z prodlení?

Pokud na odloženou platbu zapomenete, začnou vám chodit upozornění. Je tedy téměř vyloučené, že byste museli platit sankce jen z nepozornosti. Poplatky z prodlení jsou navíc velmi nízké. Závisejí na celkové částce a době splacení, ale většinou se pohybují maximálně v řádu stokorun.