Česká pošta plánuje mobilní pobočky a zkracuje otevírací dobu. Lidé si stěžují

Nové pojízdné pobočky od České pošty usnadní život na venkově David Taneček / ČTK

Usnadnění služeb a zlepšení kvality života na venkově – takový plán má Česká pošta, která nyní zavádí pojízdné poštovní pobočky. Automobilové okénko nahradí plnohodnotně běžnou pobočku, na kterou jsou lidé zvyklí. Testování začne 1. října v obcích v okolí Dobrušky na Rychnovsku, následně pak novinka čeká i obce na Bruntálsku. Změny provedla firma i na svých kamenných pobočkách. Důvodem jsou předchozí zkušenosti z koronavirové krize.

Přečtěte si také

Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?
Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?

Inspirace z minulosti

Nápad na pojízdnou pobočku pošty se zrodil v době koronavirové krize. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde sice o návrat k minulosti, na druhou stranu je však nesmírně užitečný. Tyto pobočky totiž fungovaly již v 90. letech – působištěm poštovních služeb tehdy byly autobusy či avie. 

„Je to kamenná pobočka na kolečkách. Po vyhodnocení dat z fungování pilotního provozu a zjištění zájmu veřejnosti budeme dál rozhodovat o dalším rozšíření,“ sdělil ČTK ředitel byznys developmentu České pošty Martin Vránek. Podle něj pošta plánuje rozšíření této služby – s nákupem více vozů navíc klesne i jejich pořizovací cena.

Odesílání zásilek, ověřené podpisy, ale i další služby budou dostupné v mobilních pobočkách České pošty Česká pošta

Místo venkovských budov pošty

Pojízdné pobočky České pošty vznikly přestavbou dodávek – a sice automobilu Peugeot Boxer. Vůz včetně úprav přišel společnost na necelý milion korun. V automobilu se nachází zázemí pobočky, elektronika, trezor na peníze a taktéž dezinfekce proti koronaviru pro zákazníky.

Cílem pojízdných poštovních poboček je zajištění služeb na místech, kde došlo k dočasnému uzavření plnohodnotných poboček, ale i tam, kde se v současnosti ani nenachází. Vozidla pošty ovšem nebudou na místě stát celý den – v každém cíli se podle daného jízdního řádu zdrží hodinu denně.

Hradecké hejtmanství považuje dostupnost poštovních služeb za důležitou, jelikož má vliv i na kvalitu života. Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) budou moct lidé i v té nejmenší obci pohodlně vyřídit vše, co potřebují, aniž by museli dojíždět do velkých měst. Mohla by tak ustat kritika, která se na Českou poštu snesla poté, co uzavřela a zrušila některé z menších poboček na venkově.

Otevírací doba se dál mění, stížnostem navzdory

O tom, že Česká pošta upravuje otevírací dobu poboček od 1. září, jsme již psali. Nyní přichází na řadu druhá vlna úprav otevíracích dob ve 1 253 městech, která začne platit od 1. října. Lidem se změna ale příliš nelíbí. Vadí jim zejména to, že se otevírací doba poboček často kryje s běžnou pracovní dobou, anebo že se v některých pracovních dnech pošta otevírá až v 10 hodin.

„Super, takže když budu muset poslat doporučeně dopis, tak si mám vzít v práci jako dovolenou?“ komentuje na Facebooku uživatelka Klára novou otevírací dobu České pošty. „V úřední dny od 10 hodiny, to jako proč? Zrušila bych i jejich obědovou pauzu od 12 do 13 hodin,“ zuří pod dalším obdobným příspěvkem Iva.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz