Česká pošta plánuje mobilní pobočky a zkracuje otevírací dobu. Lidé si stěžují

Nové pojízdné pobočky od České pošty usnadní život na venkově David Taneček / ČTK

Usnadnění služeb a zlepšení kvality života na venkově – takový plán má Česká pošta, která nyní zavádí pojízdné poštovní pobočky. Automobilové okénko nahradí plnohodnotně běžnou pobočku, na kterou jsou lidé zvyklí. Testování začne 1. října v obcích v okolí Dobrušky na Rychnovsku, následně pak novinka čeká i obce na Bruntálsku. Změny provedla firma i na svých kamenných pobočkách. Důvodem jsou předchozí zkušenosti z koronavirové krize.

Přečtěte si také

Češi si oblíbili nakupování na internetu zadarmo, ale většinou netuší, jak funguje odložená platba
Češi si oblíbili nakupování na internetu zadarmo, ale většinou netuší, jak funguje odložená platba

Inspirace z minulosti

Nápad na pojízdnou pobočku pošty se zrodil v době koronavirové krize. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde sice o návrat k minulosti, na druhou stranu je však nesmírně užitečný. Tyto pobočky totiž fungovaly již v 90. letech – působištěm poštovních služeb tehdy byly autobusy či avie. 

„Je to kamenná pobočka na kolečkách. Po vyhodnocení dat z fungování pilotního provozu a zjištění zájmu veřejnosti budeme dál rozhodovat o dalším rozšíření,“ sdělil ČTK ředitel byznys developmentu České pošty Martin Vránek. Podle něj pošta plánuje rozšíření této služby – s nákupem více vozů navíc klesne i jejich pořizovací cena.

Odesílání zásilek, ověřené podpisy, ale i další služby budou dostupné v mobilních pobočkách České pošty Česká pošta

Místo venkovských budov pošty

Pojízdné pobočky České pošty vznikly přestavbou dodávek – a sice automobilu Peugeot Boxer. Vůz včetně úprav přišel společnost na necelý milion korun. V automobilu se nachází zázemí pobočky, elektronika, trezor na peníze a taktéž dezinfekce proti koronaviru pro zákazníky.

Cílem pojízdných poštovních poboček je zajištění služeb na místech, kde došlo k dočasnému uzavření plnohodnotných poboček, ale i tam, kde se v současnosti ani nenachází. Vozidla pošty ovšem nebudou na místě stát celý den – v každém cíli se podle daného jízdního řádu zdrží hodinu denně.

Hradecké hejtmanství považuje dostupnost poštovních služeb za důležitou, jelikož má vliv i na kvalitu života. Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) budou moct lidé i v té nejmenší obci pohodlně vyřídit vše, co potřebují, aniž by museli dojíždět do velkých měst. Mohla by tak ustat kritika, která se na Českou poštu snesla poté, co uzavřela a zrušila některé z menších poboček na venkově.

Otevírací doba se dál mění, stížnostem navzdory

O tom, že Česká pošta upravuje otevírací dobu poboček od 1. září, jsme již psali. Nyní přichází na řadu druhá vlna úprav otevíracích dob ve 1 253 městech, která začne platit od 1. října. Lidem se změna ale příliš nelíbí. Vadí jim zejména to, že se otevírací doba poboček často kryje s běžnou pracovní dobou, anebo že se v některých pracovních dnech pošta otevírá až v 10 hodin.

„Super, takže když budu muset poslat doporučeně dopis, tak si mám vzít v práci jako dovolenou?“ komentuje na Facebooku uživatelka Klára novou otevírací dobu České pošty. „V úřední dny od 10 hodiny, to jako proč? Zrušila bych i jejich obědovou pauzu od 12 do 13 hodin,“ zuří pod dalším obdobným příspěvkem Iva.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!