Kdy je správný čas pořídit dítěti mobilní telefon?

Chytrý telefon už dnes běžně mají i ty nejmenší děti Canva

„Všichni ostatní už ho mají, potřebuju ho do školy, chci ho na hry.“ Většina dětí má spoustu argumentů, proč už potřebují svůj vlastní telefon. Ideálně chytrý. Podívejme se ale na tento zásadní milník ve výchově dítěte objektivně. Po přečtení našeho článku si uděláte obrázek, ve kterém věku pořídit svému potomku první telefon.

Přečtěte si také

Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni
Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni

Uvědomte si rizika a eliminujte je

Když svému dítěti pořídíte telefon, dáváte mu do ruky silný komunikační nástroj. Nejen, že může posílat zprávy, fotky nebo videa svým kamarádům, ale pokud má telefon chytrý, získá též neomezený přístup k webu a stejný obsah může nahrávat i do online prostředí. Navíc existuje nebezpečí, že v rozsáhlém online světě utopí příliš mnoho času.

Z výše uvedených důvodů se zdá, že je telefon v rukou dítěte tikající bombou. V dnešní době už nicméně existuje spousta způsobů, jak ji deaktivovat na dálku. Vaše děti se mohou snadno dostat do spárů nebezpečných predátorů, utratit mnoho (klidně i vašich) peněz za virtuální výbavu do her nebo se proklikat až na nebezpečné odkazy a materiály, kterých je internet plný. Vy však tomu všemu můžete snadno zabránit.

Díky funkcím moderních chytrých telefonů zakážete některé aplikace, omezíte čas strávený na zařízení, a případně i nastavíte denní dobu, kdy se váš potomek nedostane do online světa. A když bude online příliš často, snadno mu utnete přísun dat.

Pozor, s chytrým telefonem se pojí mnohá rizika Jessica Lewis / Pexels

Průměrné dítě dostane telefon kolem osmi let

V roce 2020 nejsou výjimkou ani předškoláci koukající do obrazovky svého smartphonu. Jiné děti však dostanou svůj první telefon třeba až spolu s občankou. Podle průzkumů operátora SAZKAmobil dostávají české děti telefon nejčastěji mezi sedmým a devátým rokem. Internet nicméně rodiče zpřístupňují až s nástupem puberty. I to ovšem mohou děti snadno obejít – a to typicky třeba v případě sociálních sítí, jako je Facebook či Instagram. Účet na nich má až 50 % dětí ve věku kolem 12 let

Pohlídejte si, aby nejmenší sourozenci nežárlili

Zdá se, že děti s telefony začínají příliš brzy, většinou to však má rozumné a praktické důvody. Například pokud chodí do kroužků a často se pohybuje mimo domov, máte svého potomka vždy pod dohledem. Nejen proto, že vám může zavolat, ale taktéž třeba díky funkci sledování polohy – tu lze v dnešních telefonech nastavit, díky čemuž budete vždy vědět, kde se vaše ratolest nachází.

Dejte pozor, aby vaše děti s telefonem netrávily příliš mnoho času Pixabay

Před nákupem zvažte několik důležitých otázek

Vaše dítě možná technologiím rozumí více než vy, takže ho nepodceňujte. S prvním telefonem nicméně přichází také větší zodpovědnost, zvažte proto několik důležitých otázek:

  • Má vaše dítě dostatek zodpovědnosti?
  • Váží a střeží si své věci, nebo je často ztrácí?
  • Jste si jistí, že nebude svůj telefon zneužívat, například ho používat při hodinách ve škole?

Pokud si nejste jistí odpověďmi na tyto otázky, neznamená to, že byste neměli telefon pořizovat. Nepodceňte však komunikaci, ta je ze všeho nejdůležitější – vysvětlete svým dětem, že telefon není hračka, nýbrž komunikační nástroj, a seznamte je s riziky.

Náš tip: Aby si vaše dítě telefonu více vážilo, nechte si ho jej „odpracovat“. Nabídněte mu například, že pokud bude měsíc mýt nádobí nebo sekat trávník kolem domu, dostane telefon za odměnu. Lépe si tak uvědomí, že mobily nepadají do klína, ale mají svou hodnotu.

S typy telefonů začněte pozvolna – ty moderní, lehké, chytré a všehoschopné dopřejte raději až starším dětem Andrea Piacquadio / Pexels

Který model vybrat

Na prvním mobilu si otestujete, jak se dítě k telefonu a při jeho používání chová. Pořiďte proto jen základní tlačítkový model. Kromě toho, že vás nebude tolik mrzet jeho ztráta nebo poškození, absencí Wi-Fi a internetového prohlížeče se vyhnete také online rizikům.

  • Sáhněte třeba po renovované klasice od Nokie –⁠ modelu 3310. Nebo, pokud máte doma malého raubíře, který neustále lítá venku či hodně sportuje, zkuste třeba nezničitelný Caterpillar.

Jednoduché a bezpečné – telefon na volání pro ty nejmenší

Starší děti kolem desátého až dvanáctého roku už ale začínají být trochu náročnější. Nastavte jim tedy limit (třeba 5 000 Kč) a nechte je si vybrat telefon podle vlastních potřeb. V dnešní době se už dají pořídit chytré telefony se slušnou výbavou za pár tisícikorun – a často bývají k mání i za akční ceny v letácích obchodů s elektronikou.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz