Britská vláda má jasno – kvůli koronaviru vyhlásila válku tlouštíkům, kteří musí zhubnout

S nadváhou a obezitou se v Británii trápí velké množství lidí, děti nevyjímaje Canva

Doba, kdy byla obezita vnímána jako zrcadlení blahobytu a bohatství, je již dávno pryč. Dnes už víme, že obezita může výrazně zkrátit život. Mimo jiné je také rizikovým faktorem pro řadu chronických onemocnění, rakovin, má negativní vliv na duševní zdraví a v neposlední řadě výrazně zhoršuje průběh onemocnění covid-19. A zdá se, že právě tento vir byl pro Velkou Británii poslední kapkou – rozhodla se totiž tlouštíkům vyhlásit válku a zrušit jim akce na sladkosti 1+1 zdarma.

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Proč obezita zhoršuje průběh covid-19?

Přebytečný tuk v těle má podle britské vlády negativní vliv na životně důležité orgány, jako je srdce, plíce a játra. V důsledku jeho přebytku také hrozí vyšší riziko vzniku zánětu a snížená imunitní odpověď těla na infekci – a to samozřejmě průběh onemocnění covid-19 zhoršuje.

Největší problém je nadváha a obezita u dětí

Obezita neohrožuje jen dospělé a seniory. Dvě třetiny dospělých ve Velké Británii skutečně nemají zdravou váhu, respektive mají vyšší váhu, než je ta normální. A z tohoto počtu Britů jich trpí celá polovina obezitou. Nadváhu či obezitu pak má i každé jedno ze tří dětí okolo věku, kdy vychází základní školu.

Obezita je nejvíce rozšířena mezi dětmi z ekonomicky slabších poměrů, u nichž je její pravděpodobnost dvakrát vyšší než u jejich vrstevníků, kteří pochází z finančně stabilnějšího prostředí.

A jsou to právě děti, na které klade britská vláda ve své „obesity strategy“ a kampani pojmenované „Better Health“ hlavní důraz – protože podle ní právě dětská obezita zadělává na nemoci v dospělosti, se kterými se potýká a trápí čím dál více lidí. A to samozřejmě nejen ve Velké Británii, ale také u nás.

V Británii trpí nadváhou dvě třetiny dospělých a jedna třetina dětí. Velká váha je rizikem především v otázce nebezpečných chorob Tania Dimas / Pixabay

Jak taková válka za lepší zdraví vypadá?

Se sladkostmi je to velmi podobné jako s televizním obsahem pro dospělé. Britská vláda se totiž rozhodla zakázat v televizi a na internetu reklamy na jídla bohatá na tuk, cukr a sůl před 21. hodinou. Zakážou se také cenové akce typu „kup jednu a druhou dostaneš zadarmo“.

V restauracích by měly být u jednotlivých pokrmů uvedené kalorické štítky, které zákazníkovi umožní vybrat si zdravější variantu v menu – a podniky se tak možná naučí i vařit zdravěji. A nepovšimnuty nezůstaly ani alkoholické nápoje, i na těch budou totiž vyčísleny tzv. tekuté kalorie.

Cílem je pomoci, ne zakazovat sladké

Obesity strategy není žádným bičem na tlusté, jejím cílem je spíše pomoci a podpořit snahu těch, kteří se neúspěšně snaží zhubnout už celá léta. Tím, že v televizi zakáže podmanivá reklama na čokolády a nejrůznější akce na výhodná balení nezdravých potravin, neúspěšným dietářům vláda určitě alespoň trochu pomůže.

Osvěta i pomoc je zapotřebí, ale chtít, opravdu chtít, musí sami lidé s nadváhou a obezitou, kteří jsou nejohroženější skupinou nejen kvůli koronaviru. A co vy, jak se vypořádáváte s nezdravými lákadly? A uvítali byste obdobnou kampaň i u nás? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem.

Trápí vás mlsná, ale chcete být na své zdraví alespoň trochu šetrní? Máme pro vás tip – proteinovou tyčinku! Ano, i takto může vypadat Steve Buissinne / Pixabay

Tip na zdravé mlsání

Mlsat se dá i zdravěji – a nemluvíme pouze o ovoci. Pokud vás honí mlsná, ideální jsou například proteinové tyčinky. Nejsou sice úplně levné, ale chutě na nezdravé laskominy spolehlivě zaženou. Abyste na nich ušetřili, sledujte jejich slevové akce na Kupi.cz

Nezapomínejte ovšem, že když si dáte něco sladkého se slovem „protein“ na obalu, neznamená to, že ihned zhubnete či že nesníte žádné kalorie. I taková proteinová tyčinka může totiž mít relativně hodně tuku i cukru – nicméně alespoň obsahuje více proteinu než jiná, obyčejná dobrota.

Aby vás však chutě na sladké nemučily, je potřeba mít vyvážený jídelníček – a s ním už se vyřeší úplně vše, včetně všetečných chutí na nezdravé pochutiny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz