Objevte kouzlo zero waste. Nákupy bez obalu

Objevte kouzlo zero waste. Nákupy bez obalu

Ctíte planetu a víte, že už těch odpadů bylo dost? Pak si možná říkáte, že byste zkusili žít v souladu se zero waste. Odlehčíte totiž nejen přírodě, ale také sobě. Zkuste to – nejtěžší je rozhodnout se. Pak už jen stačí přemýšlet a pořídit pár pomocníků – a bude se vám lehko žít.

Přečtěte si také

Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?
Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?

Začněte doma

Třídění odpadů není to jediné, co můžete pro životní prostředí udělat. Důležité je omezit množství odpadů a zkusit nad nimi přemýšlet – některé jsou totiž zbytečné. Zamyslete se nad všemi těmi taškami, mikroténovými sáčky, potravinovými fóliemi, tyčinkami do uší nebo odličovacími tampony. Ani zelenina v plastu není sexy.

Pokud máte zájem žít jinak, pak spotřebujte nebo opakovaně používejte igelitové tašky a sáčky, co už máte doma. Dejte jim využití. Všechny zmíněné věci se dají nahradit – místo sáčků DIY pytlíky, místo tašek trendy síťovky nebo textilní tašky, odličovat se můžete bavlněnými tamponky, které snadno vyperete. A v obchodech? Myslete na to, co můžete koupit i bez obalu. Něco v běžném supermarketu, a na zbytek jsou tu třeba speciální prodejny bez obalu.

A co úklid?

Pak jsou tu úklidové přípravky a pomocníci, bez kterých by vaše domácnost nebyla tak voňavá a dokonale lesklá. S tím se dostáváme k pravidelným nákupům čistících přípravků. Doporučení? Některé můžete zkusit nahradit domácími čističi ze sody, jiné ekologické přípravky můžete pořídit – prostě ve velkém. I 5 nebo 10 litrů může ulehčit vám, domácnosti i planetě. Zkrátka využívejte staré obaly od drogerie a když koupit, tak pořádná balení. Jde to i ekologicky. A tak to funguje také s pracím práškem nebo aviváží. 

Bez obalu můžete nakupovat ve speciální prodejně, nebo se vybavte pomocníky a vyrazte do supermarketu.

Co nesmí chybět

A když už se chcete vést na vlně zero waste stylu, pak je třeba pořídit pár vychytávek do domácnosti, bez kterých se neobejdete. Kromě reusable sáčků pro pravidelné použití či eko nákupní tašky omrkněte také třeba kovová nebo bambusová brčka, potravinové boxy a univerzální nádoby. S nimi můžete vyrazit o obchodu – a nakupovat bez obalu i na běžných místech. Tam, kde jste si mysleli, že to nejde.

Nekupujte, pěstujte a tvořte

Ne všechno je nutné nakupovat. Investujte do požitku – a buďte kreativní. Existuje mnoho věcí, které můžete jednoduše vyrábět doma. Zelenina a bylinky mohou být vaší ozdobnou zahrádkou – klidně na balkóně. Pečivo si snadno upečete a s čistou domácností pomůže soda nebo ocet. Není to tak složité, jak se zdá – protože když se chce, všechno jde. I zero waste - BEZ OBALU.

Nákupní tipy: 

Plátěné pytlíky na pečivo najdete třeba v TESCOMA za 135 Kč.  V akci mají 3 ks dóz na potraviny v Billa prodejnách za 79, 90 Kč až do 2. 6. a bambusové kartáčky na zuby mají v dm drogerii za 79, 90 Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz