Nevolnosti v dopravním prostředku: Pomůže vám speciální náramek nebo další vychytávky

Nevolnost v dopravním prostředku Canva

Kinetóza neboli nemoc z pohybu znepříjemňuje cestování mnoha dospělým i dětem. Zbavit se jí navždy bohužel nejde, jejím projevům se ale dá účinně předcházet. Až příště někam pojedete, vyzkoušejte některé z našich tipů.

Přečtěte si také

Sladkovodní řasy plné zdraví. Čím se liší a proč je při nákupu důležitá země původu?
Sladkovodní řasy plné zdraví. Čím se liší a proč je při nákupu důležitá země původu?

Co kinetózu způsobuje a jak se projevuje? 

Za kinetózu může nesoulad zraku a rovnovážného ústrojí. Zatímco si oči myslí, že sedíme na místě, vnitřní ucho cítí pohyb. I proto se lidem dělá hůře na zadním sedadle v autě, zatímco na předním problém téměř nemají. Potíže se zhoršují při častých změnách rychlosti, prudkém brzdění a rozjíždění. 

Příznaky kinetózy: 

 • nevolnost, pocit na zvracení a samotné zvracení (především u dětí) 
 • nízký tlak, slabost či závratě
 • bledost, pocení a bolest hlavy

Nejjednodušší rady

V autě si sedejte dopředu. Pokud to nejde, zaujměte prostřední sedačku. Místo vybírejte pečlivě také v autobuse a ve vlaku. Některá sedadla neumožňují dobrý výhled ven, v zorném poli cestujícího se totiž může nacházet předěl mezi okny. Sedejte si raději tam, odkud dobře uvidíte. Vyhněte se sedadlům otočeným proti směru jízdy.  

Za jízdy si nečtěte, nesledujte videa a nekoukejte se do telefonu. Raději se dívejte z okna a sledujte krajinu. Snažte se nepozorovat svůj stav, zaměstnávejte mozek něčím jiným. Nevyptávejte se dětí, jak se cítí, místo toho odvádějte jejich pozornost od nevolností zpěvem, básničkami nebo třeba slovním fotbalem. 

Určitě každého napadne, že není vhodné nacpat si před jízdou žaludek těžkým jídlem. Ideální nicméně není ani opak – necestujte na lačno. Před cestou určitě snězte aspoň něco malého, a pokud pojedete dlouho, vezměte si lehkou svačinu i s sebou. Před cestováním a během něj se vyvarujte alkoholických nápojů. 

Nevolnost v dopravním prostředku Canva

Bylinková pomoc 

Proti nevolnostem spolehlivě působí zázvor. V lékárnách a obchodech se zdravou výživou jsou k dostání i zázvorové kapsle, které se polykají zhruba půl hodiny před jízdou. Obdobně se užívají také zázvorové bonbony a lízátka.

Na cestu si rovněž můžete připravit zázvorový čaj. Neměl by ovšem být příliš silný, obzvlášť pokud jej budou pít děti. Pozitivní účinky na trávení má i mátový, heřmánkový či slabší černý čaj. 

Pomoc z lékárny 

Nejznámějším farmaceutickým výrobkem proti kinetóze je Kinedryl. Vhodný je i pro děti, a to již od dvou let. Jeho velkou nevýhodou jsou ale jeho utlumující účinky. Protože stav únavy může přetrvávat i dvě a více hodin, není Kinedryl zrovna dobrým společníkem pro krátké cesty. 

O dost šetrnější k tělu je homeopatický přípravek Cocculine. Užívat ho mohou jak dospělí a mladiství, tak i děti a těhotné či kojící ženy. Bere se nejen bezprostředně před cestou, ale i den předem. Výhodou je, že nezpůsobuje únavu a nesoustředěnost. 

Třetí možností jsou pak žvýkačky Travel Gum, které se žvýkají po dobu deseti minut zhruba čtvrt hodiny před jízdou. Vyrábějí se ve dvou variantách – pro dospělé jsou určeny Travel Gum 20 mg, pro děti Travel Gum 10 mg.

Tip: Užívejte pravidelně vitamín B6. Ten má na starosti řadu tělesných funkcí. Když ho budete mít dostatek, tělo se snadněji popere mimo jiné i s kinetózou. 

Do boje proti kinetóze!

Náramky proti nevolnosti pro děti Sea Band

SOS aneb co dělat, když přijde nevolnost 

Zanedbali jste prevenci nebo užité léky nezafungovaly, jak měly? Když se vám nebo vašim dětem začíná dělat špatně, okamžitě zakročte: 

 • podejte lék proti nevolnostem, řiďte se návodem – v akutní situaci se podává silnější dávka 
 • vyvětrejte
 • zavřete oči
 • zaměstnávejte mozek
 • pokud to jde, přerušte jízdu, projděte se venku, nadýchejte se čerstvého vzduchu

Tip z Kupi.cz: Vyzkoušejte náramky proti nevolnosti pro děti. Pořídíte je v lékárnách a na internetu za cenu kolem 300 Kč a dají se používat opakovaně. 

 • dva pásky pro každé zápěstí v balení
 • rychlá a efektivní úleva
 • zabírají během několika minut nošení
 • zcela bez léků 
Sáčky na zvracení pořídíte v e-shopech a v lékárnách Canva

Jestliže víte, že vás nebo vaši rodinu cestovní nevolnost trápí často, buďte připraveni a pořiďte si také sáčky na zvracení v e-shopech nebo v lékárnách. 50 ks vás vyjde na zhruba 350 Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz