Koronavirus může za to, že letos grilujeme méně. Budete se divit, kterou přílohu mají Češi nejraději

A co nejraději grilujete vy? Susanne Jutzeler / Pixabay

Grilování je rituál. Je to možnost strávit čas s rodinou, přáteli a mimoděk se i dobře najíst. Zajímá vás, jak grilujeme, s kým nejraději grilujeme a na čem? Zajímavá zjištění přinesl průzkum od agentury Ipsos, který si nechalo vypracovat Tesco, a také průzkum německého nákupního rádce Idealo. Schválně, budou tyto výsledky sedět i na vaše grilovací rituály?

Přečtěte si také

Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat
Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat

Dobrého pomálu, a to i grilování

Podle výše zmíněných průzkumů vyšlo najevo, že 30 % Čechů griluje jednou za 14 dní a 27 % dotázaných pak jednou do měsíce. Někteří nadšenci do grilování ale zvládají grilovat i několikrát do týdne.

Koronavirus může za to, že letos grilujeme méně

Koronavirus, který celý svět překvapil naprosto nepřipravený, výrazně ovlivnil i letošní trendy v grilování. Například zrovna kolem Velikonoc krásné počasí ke grilování přímo vybízelo. Na základě nařízení vlády museli ovšem lidé zůstávat doma a nescházet se s přáteli či širší rodinou. A mimochodem, je to právě rodina, se kterou grilujeme nejraději a nejčastěji. Z dotazovaných ji coby společníky ke grilovačce preferuje 82 % lidí, zato přátele upřednostňuje jen 16 %.

Právě pandemie koronaviru byla označována coby hlavní důvod, proč museli lidé na začátku grilovací sezóny své hobby značně omezit. Většina dotázaných (respektive 45 %) neměla s kým grilovat, 12 % chybělo vhodné prostředí a podmínky a 11 % se bálo možné nákazy onemocněním COVID-19.

Grilovali jste během koronaviru? Pixabay

Grilování muži vs. ženy: Kdo griluje častěji?

Podle výše zmiňovaného průzkumu firmy Ipsos přestává platit vnímání výroku, že grilování je čistě chlapskou záležitostí. S tímto tvrzením totiž souhlasí pouze 55 % dotázaných a situace se tedy už začíná vyrovnávat.

Muži v EU nejčastěji grilují, ale také po grilování uklízejí

Evropský průzkum o grilování firmy Idealo přichází se zajímavým zjištěním. Podle něj v naprosté většině případů muži nejen grilují (v Německu tomu odpovídá 83 % mužů, ve Francii 82 % a třeba v Británii 75 %), ale také po grilování uklízejí (v Německu 69 %, ve Francii 70 % a v Británii 68 %).

Kam na gril v akci?

Gril na dřevěné uhlí nemá konkurenci

Silná vůně. Právě ta je hlavním důvodem, proč spousta lidí grilování vyloženě miluje. Specifické intenzivní aroma, které maso získává díky rozžhavenému dřevěnému uhlí. Proto 51 % dotázaných uvedlo, že griluje na klasickém grilu s dřevěným uhlím. Elektrický gril používá 14 % dotazovaných, plynový 10 % a lávové kameny pouhých 5 % respondentů.

Tahle statistika se shoduje i s průzkumem firmy Idealo. Z něho taktéž vyplývá, že klasický gril s dřevěným uhlím nejvíce využívají v Polsku, Itálii a Německu. Menší zastání pak má mezi respondenty z Francie a Velké Británie.

Grilování na dřevěném uhlí je nejoblíbenější jak u nás, tak i ve světě Rudy and Peter Skitterians / Pixabay

Jaké potraviny grilujeme nejčastěji?

Surovinám na gril bez debat vévodí maso, konkrétně vepřové (39 %) a kuřecí (37 %). Ostatní masné produkty však výrazně zaostávají. Pouhých 9 % dotázaných uvedlo, že griluje klobásy. Na opékání tolik milované špekáčky pak na gril dává jen 6 % respondentů a shodně 3 % upřednostňuje hovězí maso a hamburgery.

A marináda? Tu si podle průzkumu Češi nejraději připravují sami, případně si kupují svou oblíbenou. 85 % dotázaných si maso nakládá samo, zbylých 15 % na gril preferuje to marinované z obchodu. Kromě masa jsou oblíbenými položkami na gril hlavně zelenina (75 %) a sýry (66 %).

Kvalitní suroviny za dobrou cenu

Nejoblíbenější příloha? Bezesporu pečivo

Jsme národem milovníků pečiva, o tom žádná! Právě to totiž volíme coby přílohu naprosto nejčastěji (87 %). Až po rohlících, houskách, chlebu nebo bagetách následuje zelenina (75 %) a případně i různé druhy salátů (41 %).

A jak oblíbené je pečivo jako příloha ve světě? Takhle jej podle průzkumu preferují jednotlivé dotazované národy:

  • Italové (84 %)
  • Poláci (83 %)
  • Britové (70 %)
  • Němci (67 %)
  • Francouzi (60 %)
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz