Vzhůru na nákupy! Které obchody se dnes otevírají a za jakých podmínek

Otevření obchodů 27. 4. 2020 PLANEO Elektro

Minulý týden vláda urychlila plánované uvolňování opatření o 14 dní. Už dnes se proto otevírají zákazníkům všechny obchody pod 2 500 m² prodejní plochy. Nesmí se však nacházet v obchodním centru, ta stále zůstávají zavřená. Přečtěte si, jaké jsou další podmínky otevření obchodů, některá se totiž týkají i zákazníků.

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Dvě nejdůležitější podmínky otevření obchodů jsou vlastní vchod a prodejní plocha nižší než 2 500 m². Na otevření obchodů, které jsou součástí obchodních center (nad 5 000 m²) si tak budeme muset počkat až do 11. května. V obchodních centrech mohou otevřít pouze ty obchody, které mají vlastní vchod z venkovních prostorů.

Dnes se poprvé od zavedení opatření kromě obchodů otevřou také:

  • autoškoly
  • posilovny a fitness centra
  • kostely pro bohoslužby do 15 osob
  • knihovny
  • zoo, botanické a dendrologické zahrady bez vnitřních pavilonů

Vláda se pro rychlejší otevření rozhodla proto, že po velikonočním uvolnění nedošlo k nárůstu počtu nakažených nemocí COVID-19. Podle ministra průmyslu a obchodu je nyní rychlost uvolňování srovnatelná s Rakouskem nebo Německem.

Obchody mohou svou velikost přizpůsobit, musí však dodržovat pravidla

„S ohledem na to, že pokračuje příznivý vývoj onemocnění a Velikonoce ani první vlna uvolňování se na křivce neprojevily, můžeme si dovolit náš plán mírně urychlit. Rozvolnění každé oblasti však s sebou nese přísná hygienicko-epidemiologická pravidla. A ta je nyní opravdu důležité dodržovat, abychom čísla nakažených nadále udrželi pod kontrolou,“  uvádí na webu ministerstva zdravotnictví ministr Adam Vojtěch.

Mezi tato pravidla patří:

  • povinné dodržování dvoumetrového odstupu mezi zákazníky
  • volně dostupná dezinfekce rukou
  • povinné roušky zaměstnanců i zákazníků
  • povinné rukavice pro zaměstnance a na vyžádání pro zákazníky
  • v obchodech s oděvy zákaz zkoušení oblečení

Obchody by dále měly aktivně bránit hromadění osob bezprostředně u vstupu do prodejny a upřednostňovat bezhotovostní platby. Specifická pravidla v nouzovém stavu platí také pro reklamace. Pokud zákazník vrátí zboží, musí jej provozovny nechat 3 dny v karanténě bez použití a uvedení zpět do prodeje.

Obchody se opět otevírají Canva

Které prodejny otevírají

Zjistili jsme pro vás, jak na uvolnění reagují některé velké prodejní řetězce. Například hračkářství Pompo otevírá 27. 4. více než 60 prodejen po celé ČR, které nejsou součástí velkých obchodních center.

Řetězec prodejen dostupného sportovního vybavení Sportisimo také otevírá více než 60 obchodů se samostatným vchodem. Další prodejny fungují jako výdejní místa e-shopu. Sportovní řetězec v souvislosti s otevřením zavádí přísná hygienická opatření. Kromě výše zmíněných pravidel si zaměstnanci pravidelně měří teplotu, dezinfikují celé pracoviště a nepodávají si ruce. Všechny prodejny fungují ve standardní otevírací době. Na prodejny zatím není možné doručit libovolné zboží z e-shopu, ale při nakupování online pouze zarezervovat a vyzvednout zboží, které se na dané prodejně nachází.

Sportovní prodejny Decathlon, ve kterých dosud fungovaly pouze cyklistická oddělení, v pondělí otevírají všechny obchody s jedinou výjimkou – pobočkou Nový Smíchov. U provozoven nad 2 500 m² Decathlon omezí prodejní plochu, menší prodejny otevře celé.

Mezi velké obchody, které disponují vlastními vchody z ulice, patří také většina velkých prodejců nábytku. Jejich provozovny mají ale často větší rozlohu než 2 500 m², počítejte tedy s omezením prodejní plochy. Své prodejny otevírá například Möbelix, naopak obchody Ikea zůstávají do odvolání uzavřené.

Některé řetězce dokonce ke svému znovuotevření spouštějí akce. Například síť prodejen Planeo Elektro, která dnes otevře všech téměř 90 poboček, spouští slevovou akci Black Friday. K dostání budou mimo elektroniky také roušky, respirátory FFP2 a dezinfekční gely za příznivé ceny.

Baťa láká až na 30% slevy i na zlevněný sortiment. 

Sledujte aktuální dění ohledně koronaviru a udržujte si přehled.   

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz