Nájemci obchodních center: Otevření pro nás neznamená návrat k normálu

Nákup dražšího oblečení si lidé budou rozmýšlet Pexels

Maloobchodní prodejci, kteří mají provozovny v obchodních centrech, nemají peníze na zaplacení nájmu. Česká vláda sice firmám umožnila odložit část splátek, ale to je podle nich nedostačující řešení. Členové nově vzniklé Unie retailu požadují úplné odpuštění nájmu za dobu, kdy musely mít zavřeno. Shodují se také na tom, že krize v maloobchodu bude trvat déle než rok. Většina z nich počítá s propouštěním a dlouhodobě nižšími tržbami.

Přečtěte si také

Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?
Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?

Mezi zakládající členy Unie retailu patří například Alpine Pro, Esprit, A3 Sport, Fruitisimo, Neoluxor nebo Electro World. Sdružení se snaží hájit zájmy nájemců obchodních prostor. Chce, aby vláda prodejcům odpustila nájmy za březen a duben tak, jako například v sousedním Polsku nebo ve Skandinávii.

„Právě vznikající sdružení si klade za cíl zviditelnit ekonomické potíže v oblasti retailu způsobené dodržováním vládních nařízení souvisejících s bojem proti koronaviru,“ říká Václav Hrbek, generální ředitel a zakladatel sportovní oděvní značky Alpine Pro.

Uvidíme i letos obchodní centra plná lidí? Pexels

Během dubna také proběhl mezi asi 50 firmami v Unii retailu průzkum, který nepřinesl příliš pozitivní výsledky. Ukázalo se, že až 90 % firem se chystá propouštět a u mnoha z nich půjde zhruba o čtvrtinu zaměstnanců. Jeden z největších výdajů přitom představuje právě nájem, který může činit i 25 % z celkových tržeb. Na e-shopech sice někteří prodejci zaznamenali drobný nárůst, ale ten ztráty z kamenných prodejen ani zdaleka nepokryje.

Velké propady tržeb navíc firmy očekávají i v dalších měsících, zhruba třetina se dokonce bojí insolvence. Jejich zástupci předpokládají, že zákazníci budou nakupovat o polovinu méně než před koronavirovou krizí. Nepůjde ani tak o to, že by se lidé báli chodit do obchodů kvůli nákaze, ale budou více šetřit a nákupy dražšího oblečení nebo elektroniky půjdou možná na čas stranou.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz