Mráz připravil Českou republiku o úrodu meruněk, broskví i třešní. Škody jdou do milionů

Letos se z meruněk příliš těšit nebudeme Pixabay.com

Vypadalo to, že jaro po velice mírné a teplé zimě už přichází. Jako by matka příroda probudila stromy ze zimního spánku a nařídila jim rašit a kvést. O dva týdny dříve, než je obvyklé. Počasí je ale nevypočitatelné, a tak za oběť silným a náhlým mrazům padly bohužel meruňky. V České republice zřejmě ani nenajdeme meruňkové sady, které by běsnění nedávných mrazů dokázaly odolat. Ještě ale nemáme vyhráno, přijít můžeme i o jiné plodiny.

Přečtěte si také

3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?
3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?

Mráz zřejmě napáchal škody až ve výši 80 milionů korun

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík se právě takto v obavách o letošní úrodu meruněk vyjádřil: „Meruňky jsou nyní již odkvetlé nebo kvetou. Síla mrazů byla taková, že nepředpokládám, že někde jsou meruňkové sady, které by mráz přežily.“ Ludvík také odhaduje, že se mrazem napáchaná škoda bude pohybovat okolo 50 až 80 milionů korun, což je hodnota sklizně meruněk v běžném roce. A co hůř, proti tomuto druhu škody se nedá ani pojistit. Jakmile však půjde ztráty sečíst a vyhodnotit, přidělí zřejmě vláda ovocnářům kompenzace, vloni to bylo 50 milionů korun.

V České republice se ročně sklidí přibližně dva tisíce tun meruněk, pro české ovocnáře je to tedy katastrofa, přitom pro jejich záchranu dělali, co se dalo. Na mrazíky byli připraveni ohříváním svící, pálením slámy či dřeva nebo aplikací protimrazových závlah, ale meruňky se jim ochránit nepodařilo, protože mrazy byly příliš silné a dlouhotrvající.

Takhle krásně meruňky ještě nedávno kvetly Pixabay.com

Mrazy zasáhly i broskvoně a třešně

Mrazům zřejmě ještě není konec, a tak nelze odhadnout další ekonomické ztráty u jiných druhů ovoce. Už teď však lze říci, že k nějakým škodám dojde například u raných odrůd broskvoní či třešní a zřejmě také u hrušní a švestek. Ztráty budou nejspíše sčítat i pěstitelé máku.

Mrazíky? Ty přece byly vždycky a ztráty nebývaly takové…

To je sice pravda a podle samotných ovocnářů nejsou březnové mrazíky ničím neobvyklým, ovšem pravým viníkem současné ovocnářské krize jsou mírné zimy, v důsledku nichž přicházejí plodiny o svou mrazuvzdornost. Když poté začne mrznout, jsou plodiny mrazíkům vydány napospas.

Ani jabloně nemají ještě úplně vyhráno. V ohrožení jsou zejména rané odrůdy Pixabay.com

Mohlo být ale ještě hůř

Ještě není ale vyhráno, může být totiž hůř. Další katastrofa by pro zemědělce byla, kdyby mrazíky přišly o jeden nebo dva měsíce později, kdy se rozpučí další vlna plodin.

Podle Františka Hniličky z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů z České zemědělské univerzity, by rostliny nestačily zareagovat, kdyby se během dne ochladilo například o 20 stupňů. Jelikož jsou ale tyto rostliny teprve na začátku vegetace, nedávné mrazíky je nepoškodily, protože rostliny stačily svůj metabolismus utlumit. V letech předchozích (2017, 2016 a 2011) úrodu ovoce totiž zničily až dubnové a květnové mrazíky.

Jablka mít snad budeme

Mrazíků však byly zřejmě ušetřeny jabloně, které jsou hlavním ovocným druhem pěstovaným v České republice. Nelze však takto vítězoslavně hovořit o všech odrůdách. V ohrožení jsou totiž zejména rané odrůdy jabloní anebo odrůdy háklivé na mráz, kde ještě mohou mrazíky škodu napáchat. Odolat by tak podle ovocnářů měly zejména později kvetoucí odrůdy.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz