Děti vás neposlouchají? Získejte si jejich pozornost hrou

Děti rodičům často nevěnují pozornost. Není to proto, že by chtěly zlobit, ale proto, že jsou příliš zaujaté svou hrou.

Stává se vám, že po svém dítěti něco chcete, ale ono vás vůbec nevnímá, ať děláte, co děláte? Nebo se na první pohled zdá, že vás slyší, ale nakonec zjistíte, že vás v danou chvíli vůbec nevnímalo? Odhalte osvědčené způsoby, jak si získat pozornost, a uvidíte, že i u vás doma se začnou dít nečekané zázraky.

Přečtěte si také

Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?
Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?

Obrňte se trpělivostí

Pokud máte doma malého neposedu, bude pro vás mnohem náročnější získat si jeho pozornost, než je tomu v případě klidných dětí. To však neznamená, že je to nemožné. Připravte se ale na to, že to často nepůjde hned napoprvé. Naučit své děti poslouchat a vnímat, co jim říkáme, je zdlouhavý proces, ke kterému budete potřebovat hromadu trpělivosti. Když se hned na začátku smíříte s tím, že se vaše situace bude zlepšovat jen pomalu, ušetříte spoustu stresu sobě i svým dětem. A zřejmě nakonec zjistíte, že s klidnou myslí se vám situace, kdy vás vaše dítě „neslyší“, řeší mnohem snáz.

Dejte dítěti jasný signál

Zkuste si představit, že jste hluboce ponořeni do práce. Za vašimi zády prochází váš kolega a sdělí vám něco, co vám v danou chvíli připadá absolutně nepodstatné. Něco o kávě. Nebo kdoví vlastně o čem... Vidíte se tam? Tak úplně stejně vás (ne)vnímá vaše dítě, když je hluboce ponořeno do své fantastické hry. Jeho mozek zkrátka vyhodnotí, že daná záležitost není tak důležitá, aby jí věnovalo zbytečnou pozornost.

Proto potřebujete-li svému dítěti sdělit nějakou informaci tak, aby vás skutečně vnímalo, budete ho muset vytrhnout ze zaujetí. Jak na to? Někdy postačí, když změníte tón svého hlasu. Pokud to nezabere, udělejte něco nečekaného. Třeba zhasněte světlo, zabouchejte do stolu nebo zazvoňte na zvoneček. Zkrátka si pozornost svého dítěte vyžádejte.

Nákupní tip:

Máte doma hravé dítě? Upoutejte jeho pozornost třeba tím, že si na hlavu nasadíte párty klobouček, který koupíte v drogerii. Nebo si vezměte do ruky kouzelnickou hůlku a ze svého dítěte „vyčarujte“ hodnou holku nebo hodného kluka. Chcete po svém dítěti, aby si každý den splnilo své povinnosti? Pořiďte mu do pokojíčku dětskou nalepovací tabuli, na kterou mu jeho úkoly napíšete. Vaše dítě se díky tomu bude cítit patřičně důležitě. Tabuli navíc bude mít stále na očích a bude ho tak ke včasnému splnění všech povinností pravidelně motivovat. Tabulové fólie mají v Lidlu v černé (křídové) i bílé (fixové) variantě a jednoduše ji ustřihnete na požadovanou velikost. Za 129 Kč v balení spolu s nalepovací fólii o rozměrech 45 x 200 cm dostanete fixy, nebo barevné křídy. 

Naučíte-li se s dítětem komunikovat, bude to pro obě strany obrovským přínosem.

Vyčkejte na plné soustředění

Už si vás vaše dítko všimlo? Výborně. První krok máte za sebou. To, že vás poslouchá, ale ještě nemusí znamenat, že vás i slyší. Chcete-li, aby si to, co mu říkáte, skutečně zapamatovalo, počkejte, až ho nebude nic rozptylovat. Nechejte svého syna dostavět poslední řadu stavby, kterou tak pečlivě konstruoval. Dopřejte své dceři domalovat domeček, který kreslí, aby vám udělala radost. A až teprve když s vámi naváže oční kontakt, začněte svému dítku sdělovat vše podstatné.

Přistupte na jeho hru

Aby vás dítě vnímalo od začátku do konce, musíte si jeho pozornost udržet po celou dobu. Vyhněte se složitým větným konstrukcím a nesrozumitelným výrazům, které by odváděly jeho pozornost. Mluvte k věci a dávejte jasné pokyny. Zaúkolujte ho najednou jen tolika věcmi, kolik je jich schopno úměrně svému věku zvládnout.

Potřebujete, aby s vámi dítě komunikovalo? Předstírejte vlastní „hloupost“ a vtáhněte ho do pomyslné hry. Díky tomu se do komunikace přirozeně zapojí, aniž by si to uvědomovalo. Co dalšího vám může při udržování pozornosti dítěte pomoct?

  • Používejte vizuální pomůcky
  • Zaujměte něčím neobvyklým
  • Naučte se jít na věc oklikou
Získat vynikající vztah se svým dítětem je běh na dlouhou trať. Rozhodně se ale vyplatí.

Nezapomeňte na pochvalu

Je-li získávání a udržování pozornosti dítěte váš dlouhodobý problém, pokaždé, když vaše dítě projeví sebemenší snahu vás vnímat, pochvalte ho. Není lepší motivace ke zlepšení než upřímná pochvala. A nemusíte se hned bát, že vašemu dítěti „stoupne hřebínek“. Budete-li své dítě často chválit, možná vás překvapí, jaké zázraky to s jeho osobností udělá. Jako odměnu můžete pořídit i mini lízátka ve výhodném balení Nimm2 Lolly , která mají čtyři lahodné kombinované ovocné příchutě a obsahují ovocnou šťávu, sladká malá odměna čas od času přeci nikomu neuškodí a v akci se dá balení 8 mini lízátek koupit za 36 Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz