Jak si doma vyrobit deskovou hru pro děti?

Kdo říká, že hry musíte jen kupovat? Ylanite Koppens / Pexels.com

Slunce za oknem v dnešních dnech spíše otravuje a místo vybízení k dlouhým procházkám připomíná, že by nikdo zbytečně neměl vycházet ven. Zavřené školy se snaží výuku dohánět nejrůznějšími způsoby na dálku, ale pokud nechcete, aby se vaše děti doma ukousaly nudou, budete muset zapojit i vlastní fantazii. Kromě sledování Youtube zvolte například hraní deskových her, které může být poučné a především zábavné pro víc členů rodiny najednou. Že doma nemáte zásobu deskovek? Nevadí!

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Zvolte téma a mechaniky

Navrhování deskových her je dnes legitimní zaměstnání a v Česku máme hned několik světoznámých expertů (jako např. Vláďa Chvátil). Nečekejte hned, že se vaše variace na Člověče, nezlob se zařadí po bok úspěšných deskovek, vaše děti může ale výborně zabavit minimálně na jedno odpoledne.

Výhoda tkví v tom, že vyrábíte deskovou hru pro velmi úzké publikum a nemusíte se snažit zavděčit tisícovkám hráčů. Při návrhu je nutné naplánovat dvě hlavní složky hry:

Téma: Čeho obecně se bude hra týkat. Nebojte se zařadit vzdělávací témata, kromě nich ale můžete pro inspiraci zavítat i do světa českých pohádek nebo oblíbených filmů od Disneyho (za výrobu domácí deskovky na náměty Lvího Krále vás nikdo nezažaluje).

Mechaniky: Jedná se o zkrácený název pro všechny způsoby, kterými hráči hru ovlivňují, jako házení kostkou nebo posouvání figurek. Jinak řečeno, mechaniky jsou pravidla hry.

Nemusíte si zbytečně lámat hlavu s nějakými složitými koncepty. Pro menší děti postačí hra ve formě závodu, kdy se posouvají jednotlivé figurky po hrací desce na základě hodů kostkou. Zaujměte ratolesti vynalézavým tématem, které odpovídá jejich koníčkům (závodit mohou třeba draci při snaze ulovit princeznu nebo fotbalisti při tahu na bránu) a zvyšte napínavost tím, že některým políčkům přidělíte speciální funkce.

Na výrobu bude potřebovat papíry, nůžky a další potřeby jankosmowski / Pixabay.com

Nůžky do rukou!

Když máte připravený návrh hry, začíná ta pravá zábava, do které můžete zapojit i děti. Pro vytvoření hracího pole je ideální nejdříve nakreslit jednotlivá políčka na papír a ten poté podlepit kartonem. Karton můžete také dopředu přehnout v některých místech, čímž se zvýší přenosnost vaší deskovky.

Poté se pusťte do výroby figurek. Někdy postačí prozkoumat deskovky, které již doma máte a použít plastové figurky z nich. Můžete se k tomu ale postavit víc hravě, zejména pokud máte doma tiskárnu. Vezměte si tolik víček od PET lahví (třeba od minerální vody), kolik je možných hráčů/členů rodiny. Udělejte do nich opatrně nožem díru. Následně do této díry zasuňte třeba vytisknuté fotografie jednotlivých členů rodiny nebo vašich oblíbených pohádkových postav. Originální figurky máte vyrobené za chvilku.

Pro zakládání a další použití vaší deskové hy použijte krabici od větší bonboniéry. Tu pak můžete polepit papírem a nechat děti vytvořit obal, který se bude vyjímat na polici.

Testujte a vylepšujte

Pokud má vaše deskovka úspěch, gratulujeme a vítejte do řad designérů her. Každý profesionál vám určitě poví, že hry je nutné testovat a upravovat. V případě, že se DIY desková hra nesetká okamžitě s nadšením, nezoufejte a zkuste jiné téma nebo trochu pozměnit pravidla. I samotné testování může být hrou a zajímavou zkušeností pro děti, které zapojí kreativitu a schopnost kritického uvažování.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz