Jak nakupovat potraviny efektivně, se dá snadno naučit

Než vyrazíte do obchodu, mějte připravený nákupní seznam.

Jste zastáncem tvrzení, že jíme abychom žili nebo gurmánsky preferujete verzi, ve které žijeme, abychom jedli? Ať tak či tak, jedno je jasné. Jíst musíme všichni. Jak ale potraviny kupovat efektivně a ještě ušetřit?

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Není jednoduché nakráčet si jen tak do obchodu a nakoupit jídlo na celý týden tak, aby vám nic nechybělo ani nepřebývalo. To chce trochu trénink a zkušenosti. Nemusíte si upírat nebo snižovat své nároky na kvalitu potravin jen proto, abyste ušetřili. Pokud se naučíte jídlo nevyhazovat a neplýtvat s ním, své náklady na potraviny výrazně snížíte. Pomůže vám k tomu pár našich rad, které vám celý proces ulehčí!

Kdo je připraven, není překvapen

Asi to není poprvé, co to slyšíte. Ale dopředu naplánovaný jídelníček je to, co vám ušetří nejvíce peněz. Vytvořte si plán snídaní, obědů, večeří a svačin na následujících 7 dní. Pokud víte, co chcete vařit a jaké suroviny k tomu koupit, z velké části se tak vyhnete impulzivnímu nákupu jídla, které nepotřebujete. Stejně tak v lednici nebudete mít potraviny, které se do žádného receptu nehodí a nakonec se bez užitku zkazí. Díky plánování se mimo jiné vyhnete stresu, co uvařit k večeři nebo k obědu. Zbyde vám pak více času se zaměřit třeba na výživové hodnoty potravin. Mnohdy až v týdenním rozpisu si někteří z nás uvědomí, jak málo zeleniny a ovoce se v našem jídelníčku nachází.

Naplánujte si týdenní jídelníček všech jídel a seznam potravin, které budete potřebovat.

Víte, co máte v kuchyni?

Dobře organizovaná spíž je základ úspěchu. Jak chcete efektivně nakupovat, když ani nevíte, jaké potraviny máte doma? Zkontrolujte doporučená data spotřeby u plechovek, těstovin a mouky. Do předních řad pak posuňte ty, jejichž datum spotřeby se blíží. Použijte je jako první, abyste je nemuseli vyhodit. Sušená rajčata v oleji, sardinky ve vlastní šťávě a nakládaný zázvor. Jsou v poličkách exotické potraviny, které jste koupili tak trochu na zkoušku a pak na ně zapomněli? Zkuste nějaký nový recept nebo je zakomponujte do jídla, které dobře znáte. Možná se pak stanou stálicemi vašeho nákupního seznamu.

Nebojte se experimentovat a vařit z netradičních potravin, které máte ve spíži.

Letákové akce

Slevy a speciální akce jsou další možnost, jak ušetřit peníze. Jaké potraviny se ale vyplatí kupovat ve slevách? Mluvíme-li o jídle, které kupujete jednou či dvakrát do roka a jeho sleva není výrazná, je zbytečné se na něj zaměřovat. Ale jsou-li na vašem nákupním listu oblíbenci, které má rodina ráda a kupujete je pravidelně, vyplatí se sledovat, zda-li je nějaký obchod nenabízí levněji. Na kávě, mléčných výrobcích nebo třeba masu můžete výrazně ušetřit. Zařaďte potraviny v akci do svého týdenního plánu a odměňte se nějakou delikatesou, kterou by vám jinak rozpočet nedovolil.

Utraťte, abyste ušetřili

Někdy je třeba na začátku investovat, abyste v dlouhodobém měřítku ušetřili. Přijde vám levnější kupovat balenou vodu než investovat do kvalitní filtrační konvice? Pak si spočítejte, kolik balení vody se vyrovná její pořizovací ceně. Budete překvapeni, že tříčlenné rodině se tato investice vrátí už za necelé dva týdny. Bojujete doma s neustálým vyhazováním oschlých sýrů, uzenin a zvadlé zeleniny? Vašim nepřítelem je vzduch. Ten se dostane do otevřených balení potravin, které pak rychleji kazí. Zvažte, zda-li by se vám nevyplatilo si zakoupit domácí vakuovačku! Potraviny tak vložíte do nového sáčku a díky odsátí vzduchu a vám vydrží čerstvé mnohem déle.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz