Čím se zásobit pro případ, že nastane epidemie. Jak velkým rizikem jsou zásilky z Číny?

Čím se zásobit pro případ, že nastane epidemie. Jak velkým rizikem jsou zásilky z Číny?

V souvislosti s obavami z nebezpečného koronaviru vyvstává mnohým z nás na mysli otázka, jak se správně chovat v případě propuknutí epidemie nebo jiné mimořádné situace. Je něco, co můžete udělat už teď? Hodí se zásoby trvanlivých potravin, pitné vody i preventivní opatření, které mohou pomoci. Naše tipy vám mohou být užitečné nejen v tomto případě, ale i v jakémkoli jiném. Víte, co vlastně dělat?

Přečtěte si také

Přes 3000 pozitivně testovaných za den. Seznam bezpečnostních opatření platných od pátku 18. 9. 2020
Přes 3000 pozitivně testovaných za den. Seznam bezpečnostních opatření platných od pátku 18. 9. 2020

Sledujte dostupné kanály

V případě mimořádné situace sledujte všechny dostupné kanály a média, které by vám měly poskytnout informace nebo dokonce pokyny, co dělat a jak dál postupovat. Zůstaňte s blízkými a držte se toho nejdůležitějšího slova: nepanikařte. Pokuste se zůstat v klidu, abyste mohli postupovat racionálně a bezpečně – pro vás i vaše okolí.

Vody není nikdy dost

Menší zásoba pitné vody se ve vaší domácnosti neztratí. Pokud nechcete kupovat tu balenou, může se hodit filtrační a dezinfekční zařízení. Voda je základní stavební kámen pro přežití – a v kuchyni se dá využít i v případě, že k ohrožení obyvatelstva nedojde.

Trvanlivé potraviny

Máte doma dostatečné zásoby, kdyby skutečně propukla epidemie a nebylo by možné vyjít ven z domova a nakoupit? Jak dlouho byste měli co jíst? Ve spíži se možná pár trvanlivých potravin najde, ale je jich dostatečné množství? Domácí zásobu můžete zvýšit. Hodí se trvanlivé potraviny, těstoviny, luštěniny a konzervy. Takové druhy potravin navíc můžete využít, až půjdete kempovat nebo pojedete na dovolenou – tedy tehdy, když nebezpečí pomine, případně vůbec nenastane.

Domácí lékárnička by měla být vybavena základními léky a pravidelně doplňována

Ochrana je základ

Před nákazou vás může ochránit také dodržování preventivních opatření. Rozhodně se neztratí respirátory nebo ochranné brýle, stejně jako dodržování hygienických zásad. Antibakteriální mýdlo, gel a dezinfekce se v domácnosti budou hodit v každém případě, zvláště teď v období chřipkové epidemie.

Pokud byste naopak patřili mezi nakažené (to platí i pro obyčejnou chřipku), své blízké ochráníte ohleduplností. Můžete nosit roušku nebo se při kašli chránit kapesníkem. Nezapomínejte však, že rouška i kapesník by se měly pravidelně měnit. 

Pomocníci pro každý případ

Co dalšího je třeba mít na paměti v souvislosti s možnou epidemií jakéhokoli onemocnění? Určitě se vám vyplatí mít doma plnou lékárničku. Neměly by chybět vitamíny a minerály, antihistaminika, léky proti bolesti, základní náplasti a obvazový materiál, dezinfekce. Pokud máte doma zvířecí mazlíčky, pamatujte i na ně – máte pro ně také dostatek jídla? Hodit se mohou rovněž svíčky a svítilny. 

Tip: Nemáte doma lékárničku? Nevadí, kupte domácí lékárničku připravenou k použití, například od značek Rauscher nebo Hartmann. Takový výrobek pak nezapomeňte dovybavit léky, které užíváte, stejně jako těmi, které poslouží jako prevence, pomohou od horečky, proti alergiím a dalšími.

Trvanlivé suroviny a zavařeniny se ve spíži rozhodně neztratí

Strach z čínských zásilek

Lidé se neobávají jen nákazy druhým člověkem. Stále častěji se ptají na možný přenos onemocnění ze zásilek z Číny. V tomto případě je však pravděpodobnost nákazy mizivá. Odborníci se shodují, že koronavirus přežije pouze v těle hostitele. Respirační viry na předmětech zpravidla umírají do dvaceti čtyř hodin. Očekávaných balíčků ze zahraničí se tak bát nemusíte.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!