Čím se zásobit pro případ, že nastane epidemie. Jak velkým rizikem jsou zásilky z Číny?

Čím se zásobit pro případ, že nastane epidemie. Jak velkým rizikem jsou zásilky z Číny?

V souvislosti s obavami z nebezpečného koronaviru vyvstává mnohým z nás na mysli otázka, jak se správně chovat v případě propuknutí epidemie nebo jiné mimořádné situace. Je něco, co můžete udělat už teď? Hodí se zásoby trvanlivých potravin, pitné vody i preventivní opatření, které mohou pomoci. Naše tipy vám mohou být užitečné nejen v tomto případě, ale i v jakémkoli jiném. Víte, co vlastně dělat?

Přečtěte si také

Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze
Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze

Sledujte dostupné kanály

V případě mimořádné situace sledujte všechny dostupné kanály a média, které by vám měly poskytnout informace nebo dokonce pokyny, co dělat a jak dál postupovat. Zůstaňte s blízkými a držte se toho nejdůležitějšího slova: nepanikařte. Pokuste se zůstat v klidu, abyste mohli postupovat racionálně a bezpečně – pro vás i vaše okolí.

Vody není nikdy dost

Menší zásoba pitné vody se ve vaší domácnosti neztratí. Pokud nechcete kupovat tu balenou, může se hodit filtrační a dezinfekční zařízení. Voda je základní stavební kámen pro přežití – a v kuchyni se dá využít i v případě, že k ohrožení obyvatelstva nedojde.

Trvanlivé potraviny

Máte doma dostatečné zásoby, kdyby skutečně propukla epidemie a nebylo by možné vyjít ven z domova a nakoupit? Jak dlouho byste měli co jíst? Ve spíži se možná pár trvanlivých potravin najde, ale je jich dostatečné množství? Domácí zásobu můžete zvýšit. Hodí se trvanlivé potraviny, těstoviny, luštěniny a konzervy. Takové druhy potravin navíc můžete využít, až půjdete kempovat nebo pojedete na dovolenou – tedy tehdy, když nebezpečí pomine, případně vůbec nenastane.

Domácí lékárnička by měla být vybavena základními léky a pravidelně doplňována

Ochrana je základ

Před nákazou vás může ochránit také dodržování preventivních opatření. Rozhodně se neztratí respirátory nebo ochranné brýle, stejně jako dodržování hygienických zásad. Antibakteriální mýdlo, gel a dezinfekce se v domácnosti budou hodit v každém případě, zvláště teď v období chřipkové epidemie.

Pokud byste naopak patřili mezi nakažené (to platí i pro obyčejnou chřipku), své blízké ochráníte ohleduplností. Můžete nosit roušku nebo se při kašli chránit kapesníkem. Nezapomínejte však, že rouška i kapesník by se měly pravidelně měnit. 

Pomocníci pro každý případ

Co dalšího je třeba mít na paměti v souvislosti s možnou epidemií jakéhokoli onemocnění? Určitě se vám vyplatí mít doma plnou lékárničku. Neměly by chybět vitamíny a minerály, antihistaminika, léky proti bolesti, základní náplasti a obvazový materiál, dezinfekce. Pokud máte doma zvířecí mazlíčky, pamatujte i na ně – máte pro ně také dostatek jídla? Hodit se mohou rovněž svíčky a svítilny. 

Tip: Nemáte doma lékárničku? Nevadí, kupte domácí lékárničku připravenou k použití, například od značek Rauscher nebo Hartmann. Takový výrobek pak nezapomeňte dovybavit léky, které užíváte, stejně jako těmi, které poslouží jako prevence, pomohou od horečky, proti alergiím a dalšími.

Trvanlivé suroviny a zavařeniny se ve spíži rozhodně neztratí

Strach z čínských zásilek

Lidé se neobávají jen nákazy druhým člověkem. Stále častěji se ptají na možný přenos onemocnění ze zásilek z Číny. V tomto případě je však pravděpodobnost nákazy mizivá. Odborníci se shodují, že koronavirus přežije pouze v těle hostitele. Respirační viry na předmětech zpravidla umírají do dvaceti čtyř hodin. Očekávaných balíčků ze zahraničí se tak bát nemusíte.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz