Jak správně motivovat děti k čistění zubů zábavnou i poučnou formou?

Jak zařídit, aby se zubní kartáček stal kámošem dětí? Freepik

V rodinách s dětmi probíhá každé ráno a večer lítý boj. Bitva vedená mezi ratolestmi a rodiči, kteří se snaží svoje potomky donutit strávit 2 minuty v koupelně s kartáčkem v ruce, a pokud možno občas i v ústech. Vštípit dětem zavčas důležitost péče a starostlivosti o vlastní chrup je totiž takřka nezbytné. Jak se těmto ranním a večerním dramatům vyhnout?

Přečtěte si také

1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu
1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

Jděte sami příkladem

Děti mají tendenci učit se přímou nápodobou a ty malé mají za nejlepší vzor svoje rodiče. Když tedy budete věnovat každý večer chvilku času čistění zubů spolu s dítětem, vštípíte mu dobré základy dentální hygieny.

Čistění zadních zubů či krouživé pohyby kartáčkem se váš potomek sám od sebe nenaučí, místo vysvětlování mu je tedy raději názorně ukažte. A pokud odmítá s čištěním začít, povolte mu třeba vyzkoušet si to nejprve na vás – možná to bude trochu nepříjemné, ale vaše ratolest to jistě vezme jako dobrou zábavu.

A že na rozdíl od nich nechodíte spát hned po večerníčku? Nevadí, jedno vyčistění navíc přeci žádnou škodu nenapáchá. A když si vyčistíte zuby dřív, možná vás to alespoň odradí od večerního mlsání čokolády.

Společné čištění zubů podpoří chrup i vzájemné vztahy v rodině Freepik

Vyzkoušejte různé zubní pasty a najděte správný kartáček

Mentolová chuť působí osvěžujícím dojmem pro mnohé dospělé, pro děti však může být až příliš silná. Na trhu naštěstí najdete velké množství zubních past pro nejmenší, které chutnají například jako ovocná žvýkačka. Vyzkoušejte různé typy a zjistěte, kterou si vaše ratolest oblíbí nejvíc. Vyhněte se snad jen těm, které až příliš pění.

Podstatné je ale hlavně to, aby bylo s pastou spokojené vaše dítko. Kromě chuti jej může třeba přesvědčit i obyčejný obrázek oblíbené pohádkové postavy či superhrdiny na etiketě. A to se týká nejen zubních past, ale taktéž kartáčků.

Tipy z Kupi.cz: 

  • Philips Sonicare For Kids je sonický elektrický zubní kartáček pro děti s Bluetooth, který promění každodenní nudnou činnost v zábavnou hru. Propojuje totiž interaktivní sonickou technologii s aplikací ve smartphonu nebo tabletu, udrží tak zájem dětí a namotivuje je k lepšímu a delšímu čištění zoubků (Philips, 1299 Kč). Kartáček s aplikací nabízí Philips i ve verzi pro dospělé. 
  • SENCOR SOC 0910 je elektrický zubní kartáček pro děti s přednastavenými čisticími a regeneračními programy. Během procesu čistění čtyřikrát jemně zavibruje, a tím vyzve dítě, aby přešlo z již vyčištěné strany na druhou. Po vypršení dvou minut se automaticky kartáček zastaví (SENCOR, 799 Kč). 
Dětský elektrický kartáček SENCOR SENCOR

Miluje váš potomek jahody? Zamiluje si i dětskou pastu!

Kartáček pro děti by měl mít jemná vlákna, která nenarušují dásně. Rukojeť by se měla dát dobře držet a nevyklouzávat – držení kartáčku si tedy raději vyzkoušejte i vy. A to nejen z testovacích důvodů, ale i proto, že jím určitě budete zuby vašemu potomkovi také čas od času sami dočišťovat. A pamatujte, že kromě klasických zubních kartáčků už dnes můžete sáhnout i po těch elektrických – cena je sice vyšší, ale může se mnohonásobně vyplatit.

I děti mají svou ústní vodu

Dětská ústní voda Listerine Smart Rinse Mild Berry je dalším krokem k bezchybné péči o dětské zoubky. Přitahuje a zbarvuje částečky, které opomene dítě kartáčkem odstranit a ukazuje tak důkaz v umyvadle (dm drogerie, 89 Kč). 

Přečtěte si společně knížku

Příběhy má rád každý a děti obzvlášť. V dětské sekci knihkupectví se proto poohlédněte po knížce, která vám pomůže naučit vaše dítě dentální hygienu zábavným způsobem, například s veselými obrázky nebo interaktivními prvky.

Pokud se vám nedaří najít tu správnou, zeptejte se třeba svého zubaře, který by vám mohl být schopný poradit. Knížka, ve které prochází stejným procesem učení jejich vrstevník (nebo nějaké zvířátko), občas na děti zapůsobí mnohem lépe než rodičovská přednáška.

Udělejte z čištění zubů zábavné dobrodružství

Zapojte plyšáky a fantazii

Když se dítě proti čistění zubů bouří, snažte se z něj udělat hru. Na pomoc si například přizvěte plyšové kamarády, kteří pomáhají v boji se zákeřnými skřítky. Tito skřítkové chtějí nahlodat a poté ukrást všechny zoubky. Naštěstí ale existuje magický lektvar v tubě a kouzelná hůlka s kartáčkem na konci.

Naučte dítě správné magické pohyby kartáčkem a třeba mu umožněte vyčistit (bez pasty) zoubky i plyšákovi, kterému pořídíte jeho vlastní kartáček. Místo otravného času v koupelně před spaním se pak z dentální hygieny stane radostná chvilka plná představivosti.

Že plyšák patří jen do postele? Omyl, v koupelně mu bude taky dobře pvproductions / Freepik

Odměřujte přesně stanovenou dobu

Správné čistění zubů zabere jen pár minut. Pro netrpělivé děti se ale jedná o ekvivalent věčnosti. Jestliže se chcete vyhnout nekonečným otázkám o tom, jestli už může přestat, odměřte čas na čistění zubů nějakým snadno viditelným či jinak rozpoznatelným způsobem. Skvěle se osvědčí například oblíbená písnička nebo malé přesýpací hodiny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz