Odborníci zaznamenali nejrychlejší růst cen od roku 2012. Zdražují se potraviny i bydlení

Odborníci zaznamenali nejrychlejší růst cen od roku 2012. Zdražují se potraviny i bydlení

Ceny raketově stoupají. Jde o nejvyšší meziroční zdražení od října roku 2012. Vliv na rostoucí ceny nemají jen částky za potraviny nebo nápoje, ale také zvyšování nájemného a dalších nákladů na bydlení. Informace zveřejnil v úterý Český statistický úřad.

Přečtěte si také

Značka Nestlé schytává kritiku ze všech stran – a není jediná. Její výrobky mají být nezdravé
Značka Nestlé schytává kritiku ze všech stran – a není jediná. Její výrobky mají být nezdravé

Ceny potravin ovlivnily meziroční zrychlení listopadového růstu cen. Zatímco v říjnu došlo k jejich klesání, v listopadu nastal pravý opak. Rostly ceny bílého cukru, vepřového masa, ovoce i zeleniny. Růst cen se nepříznivě dotkl také nákladů na bydlení – nájemné se zvýšilo o 3,8 %, elektřina o celých 11,5 %.

Některé služby však naopak zlevnily. Jsou jimi telefonní nebo faxové služby, levnějšími se staly také cenově dostupné oděvy, obuv nebo dokonce doprava. V měsíčním srovnání října a listopadu jste si ale mohli připlatit za zeleninu, která zdražila o 4,5 %, ovoce (vzrůst o 3,4 %) nebo cukr, jehož cena se zvýšila o 11,3 %. 

Českým statistickým úřadem byly zveřejněny také říjnové ceny zahraničního obchodu České republiky. Klesly ceny vyvážených i dovážených atributů – zatímco vyvážené suroviny klesly o 0,8 %, dovážené o 1,9 %. V listopadu pak byly vývozní ceny nižší 0,7 % a dovozní o 0,4 %. 

Tip: Vyhněte se zdražování – nakupujte chytře. Sledujte akční letáky na Kupi.cz a už vám žádná sleva neuteče.

Nenechte se zaskočit zdražováním

Rychlý růst cen se dotýká každého. Řešením může být omezení zbytných nákladů a samozřejmě také sledování akčních nabídek maloobchodních řetězců, díky kterým je možné ušetřit nemalé částky – za potraviny, drogerii nebo dokonce za vánoční dárky. Dalším trikem spotřebitelů je rovněž dlouhodobé sledování výdajů, díky kterým mají rodiny přehled o průměrných částkách nezbytných i zbytných výdajů. Výsledkem je možnost upravit měsíční náklady s ohledem na finanční rozpočet.

Tip: Mít při ruce aplikaci Kupi.cz se vyplatí – a to doslova. Sledujte zboží, které je v akci – ušetříte a vyhnete se drahým cenám. Aplikaci navíc můžete sledovat odkudkoli a kdykoli, protože si ji stáhnete do svého mobilního telefonu – a  budete mít neustále přehled.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz