Odborníci zaznamenali nejrychlejší růst cen od roku 2012. Zdražují se potraviny i bydlení

Odborníci zaznamenali nejrychlejší růst cen od roku 2012. Zdražují se potraviny i bydlení

Ceny raketově stoupají. Jde o nejvyšší meziroční zdražení od října roku 2012. Vliv na rostoucí ceny nemají jen částky za potraviny nebo nápoje, ale také zvyšování nájemného a dalších nákladů na bydlení. Informace zveřejnil v úterý Český statistický úřad.

Přečtěte si také

Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě
Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě

Ceny potravin ovlivnily meziroční zrychlení listopadového růstu cen. Zatímco v říjnu došlo k jejich klesání, v listopadu nastal pravý opak. Rostly ceny bílého cukru, vepřového masa, ovoce i zeleniny. Růst cen se nepříznivě dotkl také nákladů na bydlení – nájemné se zvýšilo o 3,8 %, elektřina o celých 11,5 %.

Některé služby však naopak zlevnily. Jsou jimi telefonní nebo faxové služby, levnějšími se staly také cenově dostupné oděvy, obuv nebo dokonce doprava. V měsíčním srovnání října a listopadu jste si ale mohli připlatit za zeleninu, která zdražila o 4,5 %, ovoce (vzrůst o 3,4 %) nebo cukr, jehož cena se zvýšila o 11,3 %. 

Českým statistickým úřadem byly zveřejněny také říjnové ceny zahraničního obchodu České republiky. Klesly ceny vyvážených i dovážených atributů – zatímco vyvážené suroviny klesly o 0,8 %, dovážené o 1,9 %. V listopadu pak byly vývozní ceny nižší 0,7 % a dovozní o 0,4 %. 

Tip: Vyhněte se zdražování – nakupujte chytře. Sledujte akční letáky na Kupi.cz a už vám žádná sleva neuteče.

Nenechte se zaskočit zdražováním

Rychlý růst cen se dotýká každého. Řešením může být omezení zbytných nákladů a samozřejmě také sledování akčních nabídek maloobchodních řetězců, díky kterým je možné ušetřit nemalé částky – za potraviny, drogerii nebo dokonce za vánoční dárky. Dalším trikem spotřebitelů je rovněž dlouhodobé sledování výdajů, díky kterým mají rodiny přehled o průměrných částkách nezbytných i zbytných výdajů. Výsledkem je možnost upravit měsíční náklady s ohledem na finanční rozpočet.

Tip: Mít při ruce aplikaci Kupi.cz se vyplatí – a to doslova. Sledujte zboží, které je v akci – ušetříte a vyhnete se drahým cenám. Aplikaci navíc můžete sledovat odkudkoli a kdykoli, protože si ji stáhnete do svého mobilního telefonu – a  budete mít neustále přehled.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz