Sušička ovoce? Kromě křížal připraví i báječné jerky

Domácí sušička vám pomůže uchovat ovoce a zeleninu po celou zimu.

Poslední letošní ovoce na stromech už dozrává. A tak si možná lámete hlavu, jak jej všechno nejlépe zpracovat? Pokud už vám zavařování leze na nervy a čerstvé ovoce už nikdo z rodiny nechce jíst, zvažte pořízení domácí sušičky! V tomto článku se nebudeme zabývat typy sušiček, ale tím, jaké pochoutky si v ní můžete připravit.

Přečtěte si také

Koronavir aktuálně: Nejnovější informace o tom, kde nakoupíte a co se děje v obchodech
Koronavir aktuálně: Nejnovější informace o tom, kde nakoupíte a co se děje v obchodech

Křížaly nemusí být nudné

Sušené ovoce je velmi oblíbenou pochoutkou. Při domácí přípravě se navíc můžete vyvarovat přislazování, které z kupovaného sušeného ovoce často dělá kalorickou bombu. Z jablek, hrušek, jahod nebo švestek můžete doma připravit sladké, a přitom zdravé, svačinky pro celou rodinu. Pokud vaše děti i tak raději sáhnou po čokoládě, zkuste ji trochu propašovat právě do sušeného ovoce. Po usušení jej z půlky namočte do rozpuštěné vysokoprocentní čokolády. Uvidíte, že se po něm jen zapráší!

Sušené ovoce je skvělou formou zdravého mlsání.

Houby po celý rok

Déšť v létě si většina z nás moc neužívá. Ale je jedna skupina lidí, kteří jej rozhodně ocení. Houbaři! Závěr letních měsíců je pro růst hub jako stvořený. Ale košíky plné hříbků znovu přináší problém s jejich zpracováním. V domácí sušičce si během pár hodin vytvoříte zásobu na několik měsíců dopředu. Houby obsahují až 90 % vody a jejich sušení jen tak na novinách není moc efektivní. Jednoduše mohou zplesnivět nebo se zapařit. Téhle starosti vás sušička zbaví! Sušit by se měly při teplotě mezi 40 a 50 stupni po dobu přibližně šesti hodin, záleží na jejich vlhkosti. Usušené houby při shrnování ze síta šustí, a tak poznáte, že jsou připravené k uskladnění na zimu.

Chipsy pro dietáře

Rádi si sednete k televizi s miskou křupavých smažených brambůrek? Ale co když se snažíte shodit pár kilogramů? Zkuste chutné chipsy téměř bez tuku! Najemno krájené plátky brambor, celeru nebo červené řepy zakápněte olivovým olejem. Osolte podle chuti, přidat můžete i mletou papriku, pepř nebo rozmarýn a sušte, dokud nebudou křupat. Pokud vám tyto zeleninové sušené chipsy zachutnají, zkusit můžete i další varianty s mrkví, batáty nebo petrželí. Kreativitě se meze nekladou! Po usušení uchovávejte chipsy ve vzduchotěsných krabičkách. Pravděpodobnější ale je, že zmizí mnohem dřív.

Sušené batáty jsou zdravou alternativou smažených chipsů.

Jerky podle vaší chuti

Oblíbenost sušeného masa zvaného jerky v posledních letech stoupá. V obchodech dnes již seženete sušené hovězí, krůtí, vepřové i kuřecí kousky. I tuhle oblíbenou pochoutku si můžete doma připravit! Důležité je koupit kvalitní a velmi libové maso, které nakrájíte na tenké plátky. Půjde vám to lépe, když jej na chvíli dáte do mrazáku. Bude pak lépe držet tvar a ukrojíte správně tenké kousky. Podle chuti si připravte marinádu, do které maso nejlépe přes noc namočíte. Zkusit můžete již namíchané omáčky nebo si připravit vlastní směs koření. Po dobu sušení maso obracejte, dokud se při ohnutí nezlomí. Tak poznáte, že je hotové. Při správném skladování vám jerky vydrží až 6 měsíců.

Výborné jerky si s domácí sušičkou můžete připravit i doma.

Pár rad na závěr

Abyste z usušené úrody měli radost, sušte jen opravdu zralé a nijak nepoškozené plody. Plesnivé ovoce a zeleninu byste neměli ani nijak okrajovat v naději, že část se ještě dá sníst. I přesto, že plíseň nevidíte, pravděpodobně jsou její zárodky už v celém plodu. I když loupané křížaly mohou vypadat luxusně, okrajováním slupky se ochuzujete o cenné vitamíny a minerály. Určitě chcete, aby vám sušené plody vydržely co možná nejdéle! Skladujte je tak ve sklenicích nebo krabičkách, do kterých se nedostane vzduch. Ten totiž přispívá k jejich rychlé zkáze. Sušené maso nebo ovoce si můžete též vakuovat do menších sáčků a přibalit si jej s sebou na cesty nebo třeba do práce.