GPS lokátory dokáží najít vaší peněženku i psa. Na co se zaměřit při jejich výběru?

Zjistit polohu vašeho automobilu, dítěte nebo mazlíčka je díky GPS trackerům hračka.

Zažíváte také pocit nejistoty a strachu, když se váš mazlíček nevrátí večer domů nebo vám při procházce zaběhne příliš daleko? Jste podnikatel, který chce mít naprostou kontrolu nad tím, že vaši zaměstnanci nepoužívají firemní automobily k nepovoleným účelům? Nebo snad jen jako rodič chcete mít přehled o tom, kde přesně si vaše dítě s partou hraje? Potom není jiná možnost, než využít jednoho z GPS trackerů, které dovedou určit polohu čehokoli a kdykoli.

Přečtěte si také

Ricinový olej je tekuté zlato pro mladistvou pleť, dlouhé řasy, pevné nehty a zářivé vlasy
Ricinový olej je tekuté zlato pro mladistvou pleť, dlouhé řasy, pevné nehty a zářivé vlasy

Tato malá zařízení totiž zvládnou ušetřit hromadu nervů v případech, kdy zrovna nevíme, kde se zrovna naše drahá věc, člověk nebo zvíře nachází. V porovnání s výší prvotní investice do zařízení schopného sledovat přesnou polohu, je pocit jistoty k nezaplacení. Musíte však vybrat takové, které bude kromě požadovaných rozměrů disponovat i vhodnou technologií lokace objektu.

obojek na psa s gps

Polohu zjistí mobilní síť i družice

Na trhu si můžeme vybírat mezi lokátory využívajícími technologii GSM a satelitní signál. Síť GSM, neboli datové přenosy operátora, využijeme především při sledování objektů, které se pohybují po větším území. Náš objekt pozornosti tak můžeme sledovat prakticky kdekoli, výjimkou jsou však místa, která nejsou pokryta GSM nebo GPS signálem. U takovýchto zařízení však náklady počáteční investicí do vybraného zařízení nekončí, je nutné pravidelně platit poplatky týkající se provozu SIM karty, která se do GSM přístroje musí vždy vložit, pokud ji však již neobsahuje zabudovanou. I tak se ale v porovnání s variantou využívající satelitní signál, jedná o levnější možnost. Ceny se v případě zařízení se SIM kartou pohybují běžně do 3 000 Kč.

Rozhodnete-li se využít přístrojů fungujících na satelitním signálu s radiovým přijímačem a investovat do GPS trackeru větší obnos peněz, získáte přesnější informace o poloze objektu a nebudou vás tížit žádné další náklady, pokud ovšem nebudete chtít investovat ještě do softwaru a mobilních aplikací. Zařízení s radiovým přijímačem mají však poměrně omezený dosah, obvykle do vzdálenosti 15 kilometrů.

GPS lokátory mají široké využití, a to zejména:

  •  sledování dopravních prostředků
  •  lokalizace ztracených či ukradených cenných věcí
  •  určení místa pohybu vašich dětí, zvířat nebo osob se zdravotními potížemi
  •  umožnění dohledu nad cennými zásilkami
gps obojek pro psa

Pokročilé funkce oceníte především u lokátorů určených pro zvířata

Je-li důvodem pořízení GPS trackeru váš mazlíček, měli byste se při výběru zařízení zaměřit kromě samotné „krabičky“ i na doplňkové služby. Obvykle do nich spadá mobilní aplikace, díky které budete moct na mapě online sledovat pohyb svého zvířecího miláčka. Budete třeba také moct vymezit určitý prostor, kdy v případě jeho opuštění zvířetem budete ihned informováni SMS zprávou nebo notifikací přímo v telefonu. V dnešní době existuje mnoho výrobců zabývajících se vývojem a výrobou trackerů pro zvířata, parametry jejich zařízení se však mnohdy liší, třeba v přívětivosti aplikace k uživateli. Je dobré proto porovnat několik zařízení, která by vašemu mazlíčkovi mohla sedět.

Ověřeným přístrojem mnoha chovateli je Tractive GPS tracker, který nabízí to nejlepší v poměru cena/výkon. Funguje díky GSM technologii, není však nutné hledat vhodného operátora pro provoz zařízení, vše má už nasmlouváno výrobce, vy jen jednou za dva roky zaplatíte poplatek ve výši 99 Euro. Samotný obojek pořídíte u prodejce spokojenypes.cz za 1 399 Kč.

Na co si dát pozor?

Závěrem bychom ještě poradili, na jaké parametry a vlastnosti byste se měli zaměřit primárně. Tou hlavní vlastností, kterou se nevyplatí přehlížet, je výdrž zařízení na jedno nabití. Zejména ty levnější jsou schopná vydržet pouze něco přes jeden den. A to, pokud plánujete dlouhodobější sledování, rozhodně nemusí stačit. Každodenní dobíjení by jistě bylo poměrně nepříjemné.

Další vlastností hodnou pozornosti je voděodolnost zařízení. Některá vydrží déšť či pocákání vodou, to ale v některých případech nemusí stačit, proto je dobré sáhnout po takovém, které bez problémů zvládne i delší ponoření do vody.