Kupte si na Velikonoce něco nového, aby vás beránek nepokakal

Velikonoce jsou nejen svátkem jara, ale patří mezi vrcholný okamžik křesťanského náboženství.

Velikonoce jsou nejen svátkem jara, ale patří mezi vrcholný okamžik křesťanského náboženství. Oslavuje se zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nejde o pevný den, ale o první pondělí po prvním jarním úplňku. Letos připadá na 22. dubna. Pojďme se podívat, jaké tradice se k němu vážou.

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Síla přírody a pomlázka

Velikonoční svátky jsou spojeny s řadou tradic, ty se liší nejen podle států, ale také podle jednotlivých měst a krajů. Mezi ty nejčastější zvyky v Čechách a na Moravě patří určitě pomlázka (žila, binovačka, šibačka, metla...). Muži a chlapci by měli vyrazit na jarní vrbové proutí, ve kterém proudí síla probouzející se přírody. Upletením pomlázek, které se liší nejen počtem proutků, ale i svým zdobením, se vydávají probudit k životu zemi, kterou reprezentují ženy. Jemným šleháním nebo i poléváním vodou (někdy polévají muži ženy jinde naopak) pak dochází k symbolickému předání jarního probuzení. A nebo lidového: „Ať je krásná i další rok.“

Po-mazanec a beránek

Na Bílou sobotu se peče tradiční mazanec. V křesťansky naladěných rodinách by se totiž v neděli měl odnést do kostela, kde dojde k jeho pomazání. Odtud tedy jeho typický, dnes již zkrácený název. Další sladkou dobrotou, která se na velikonočních stolech objeví je velikonoční beránek. Ti zdatnější jej vyrábí doma. Zpestřením mohou být i perníčky, které tematicky ozdobte.

Typickým symbolem Velikonoc jsou vejce, tulipány a zajíčci.

Vajíčka na mnoho způsobů

Snad nejtypičtějším symbolem Velikonoc, který se používá v mnoha křesťanských zemích je zdobení vajíček. Pokud si je letos chcete vyzdobit přírodně, zkuste naše tipy:

  • červené zelí - barví na modrou
  • koření kurkuma (nebo kari) - barví na žlutou
  • řepa nebo koření paprika - barví na červeno
  • zelenou - vykouzlíte například špenátem

Koupit si samozřejmě můžete i barvy na vajíčka a vše doladit velikonočními ozdobami. A nebo vajíčko zabalte do gázy či obvazu a pak ponořte do lázně (třeba z cibule). Přidejte lístek ze stromu, kvítek a nebo větvičku a máte originalitu zaručenu. Výjimkou nejsou ani hotová barvená vařená vejce v obchodech, která si můžete koupit před Velikonocemi. 

Čím o Velikonocích obdarovat?

Tradiční odměnou za koledování (mrskut, šlahačku...) jsou samozřejmě zdobená uvařená vajíčka. V moderním světě však děti často raději ocení ta čokoládová, ať už plněná další dobrotou nebo hračkou. Vybrat si můžete z řady výrobků s velikonoční tématikou. Pokud chcete své tradice ozvláštnit, zkuste se inspirovat ve světě. Schovejte vajíčka nebo přímo velikonoční balíčky po bytě nebo po zahradě, vybavte děti košíčky a vyrazte „na lov.“

A jak udělat radost mužům? Zkuste jim uvařit nějakou lahůdku z jehněčího masa. To totiž k velikonocům též neodmyslitelně patří. Vyberte ještě nějaký kvalitní alkohol a úspěch je zaručen.

Vylaďte si domácnost

Abyste velikonoční atmosféru opravdu vyladili, zkuste ozdobit i svou domácnost. Můžete na okno zavěsit přímo kraslice, malé zajíčky, kuřátka a nebo mašličky s umělou květinou. Na vchodové dveře pověste jarní věnec (kruh symbolizuje koloběh života). Na stůl dejte tulipány, petrklíče a nebo fialky. Ozdobte gauč barevnými polštářky a kupte si barevné svíčky, třeba i s velikonočním laděním. Výzdobu můžete i vyrobit s dětmi (vystřihejte zvířátka z papíru, vyrobte jarní zahrádku a nebo do skořápek od vajec zasaďte osení). Užijete si alespoň společný čas.

Lidé si k velikonočním zvykům přidávají další a další tradice, například koupit si něco nového, aby nás nepokakal beránek. Ať slavíte tak nebo tak, Velikonoce prostě znamenají, že končí zima, příroda se probouzí a konečně začíná jaro, na které jsme se celou zimu tak těšili... 

Krásné Velikonoce všem! 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz