Budha bowl je ideálním jarním jídlem. Co do ní patří a jak ji připravit?

Mísa s čerstvou syrovou zeleninou - zelí, mrkev, cuketa, salát, řeřicha salát, rajčata třešně a avokádo, ořechy a granátové jablko Erhan Inga /Shutterstock.com

Asijskou poke bowl, na které v poslední době ujíždí celý svět, asi netřeba představovat. Co ale taková Budha bowl? Oba pokrmy překypují barvami a chutnými surovinami. Ačkoliv se to ale nemusí na první pohled zdát, je mezi nimi celá řada velkých rozdílů. Máme pro vás návod, jak si „budhovu misku“ doma správně poskládat i seznam surovin, které do ní typicky patří.

Přečtěte si také

Jak se má správně jíst jablko nebo banán? Zásadní chybu dělá většina lidí

Poke vs. Budha

Hlavní rozdíl mezi oběma pokrmy spočívá především v tom, že poke bowl obsahuje rybí maso (lososa, tuňáka, krevety) a dále suroviny jako je avokádo, edamame, řasa wakame, nakládaná ředkev, okurka apod. Jedná se vlastně o takové rozložené sushi.

Budha bowl naproti tomu bývá čistě vegetariánská či veganská a je větší pravděpodobnost, že budete mít ingredience na její přípravu doma po ruce. Klidně poslouží i jako ideální způsob, jak využít různé zbytky z lednice a sporáku a připravit si z nich lehké, jednoduché a nutričně velmi bohaté jídlo.

Dopřejte si exotickou chuť

Jak Budha bowl poskládat?

Základ misky by měly tvořit obiloviny, luštěniny či některý další ze zdrojů nemasných bílkovin. Dále je důležitá čerstvá zelenina, saláty a bylinky, ideálně sezónní. To vše se dle chutí a možností doplňuje tepelně upravenou či fermentovanou zeleninou, křupavou posypkou i tekutou zálivkou, která může být ve formě hummusu, oleje, ořechového másla i dresinku či majonézy.

 • Tip: Výbornou zálivku vykouzlíte například kombinací olivového oleje, balzamikového octa, arašídového másla a medu.

Kromě již zmíněných bílkovin by Budha bowl měla být bohatá také na vlákninu, kterou zajistí zelenina, semínka i obiloviny, a také na zdravé tuky, jejichž zdrojem může být například avokádo, rostlinný olej, ořechy či opět semínka.

Žena v džínách drží Buddha bowl se salátem, pečené sladké brambory, cizrna, brokolice, zelenina, avokádo, klíčky v rukou Jukov studio / Shutterstock.com

Typické suroviny pro Budha bowl

 • Mix listové zeleniny a salátů: ledový či římský salát, špenát, polníček, rukola, kadeřávek + lze dochutit citronovou šťávou, octovou zálivkou, umeoctem.
 • Syrová zelenina: mrkev, okurka, kedlubna, avokádo, řepa, ředkvičky, ředkve, paprika, rajčata, (čínské) zelí.
 • Nakládaná, fermentovaná zelenina: zelí, kvašené okurky, kimchi, nakládané ředkvičky, papriky, mrkve apod.
 • Pečená, grilovaná či vařená zelenina: nejlepší jsou dýně či sladké brambory, ale také květák, brokolice, mrkve, kapusta, řepa, petržel či cibule.
 • Obiloviny: kuskus, quinoa, jáhly, pohanka, rýže, nudle, bulgur.
 • Luštěniny (zároveň slouží jako porce bílkovin): uvařená či pražená cizrna, fazole, čočka, mungo.
 • Proteiny: tofu, tempeh, vejce, halloumi, hummus, falafel.
 • Posypka: smažená cibulka, drcené arašídy a jiné ořechy, semínka, sezam, lahůdkové droždí, krutony, slané müsli.
 • Ostatní: jedlé květy, houby, bylinky, olivy i ovoce (mango, borůvky, granátové jablko).
 • Zálivka: pesto, arašídové či jiné ořechové máslo, kvalitní rostlinné oleje (např. dýňový, z vlašských ořechů), majonézy a dresinky dle chuti (veganské i klasické).

Tipy pro ještě lepší výsledek

Pokud si chcete misku připravit plnou sezónní zeleniny a bylinek (které se nyní v na Kupi.cz objevují v akcích), teď v dubnu sáhněte především po ředkvičkách, prvním chřestu, řeřiše, polníčku, rukole nebo mladém salátu, případně vyrazte do našich lesů a luk na medvědí česnek, kopřivy, listy pampelišek a sedmikrásky.

Nezapomeňte také, že se Budha bowl jí i očima. Máte-li na její přípravu dostatek času, s jejím aranžováním a zdobením si můžete skutečně vyhrát. Kombinuje barvy i zemité, slané či osvěžující kyselé chutě. Specifikem tohoto pokrmu také bývá zelenina krájená do různých tvarů, například tenkých nudliček nebo spirálek. S tím vám pomohou různé nástavce na struhadla a kráječe nebo přímo spiralizéry – cena malých ručních začíná už cca na stovce a uvidíte, jak svým výsledkem dokážou každý pokrm zajímavě pozvednout.