Inteligentní bydlení – fenomén, který už není sci-fi. Co je Smart Home neboli chytrá domácnost?

Chytrý telefon ovládající celou domácnost Canva

O inteligentní domácnosti se ještě před několika lety mluvilo jako o vizi budoucnosti. Dnes už je to realita. Chytré systémy, díky nimž můžeme vzdáleně, jediným kliknutím či hlasem regulovat nejen teplotu v každé místnosti svého domova, intenzitu osvětlení uvnitř i v zahradě, zabezpečení, ale také s jejich pomocí pečovat o čistotu se navíc dají i vhodně kombinovat a propojovat. Jaké chytré prvky už lze v dnešní době používat?

Přečtěte si také

Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu
Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu

1. Chytré reproduktory

Inteligentní reproduktory umí rozpoznat okolní akustiku, ať už je máte ve velkém či menší pokoji nebo venku, a přizpůsobit jí zvuk hudby tak, aby vždy vynikl. Při kalibraci zvuku berou v potaz i nábytek v místnosti a další zvukové bariéry. Když reproduktor umístíte na stolek ke zdi, nebude se od něj zvuk odrážet a vytvářet ozvěnu.

Vestavěné mikrofony umožňují hlasové ovládání, o určitou skladbu si tak stačí říct. Kromě toho se dají vzájemně párovat přes Bluetooth, jsou bezdrátové a odolnější než klasické reproduktory. Počítá se totiž s tím, že vás budou doprovázet na každé vaší cestě, a to i do náročnějších podmínek.

Tip: Ideální poměr ceny a kvality nabízí například odolný Niceboy Raze 3 Radion s výdrží 24 hodin a s možností přehrávat zvuk z různých médií. Je možné spolu propojit více takových reproduktorů a když na to přijde, můžete skrze něj realizovat z chytrého telefonu přesměrovaný hovor. V Electroworldu právě teď se slevou za 1 290 Kč.

Žena ovládá z mobilního telefonu chytrou domácnost Freepik

2. Inteligentní osvětlení

Existuje celá řada možností, od chytrých žárovek, které umožňují měnit barvu i intenzitu osvětlení v místnosti, až po rozsáhlé soustavy svítidel v celém domě. Ve většině případů se ovládají přes aplikaci v chytrém telefonu, ke které je potřeba tzv. bridge – most propojující aplikaci v chytrém telefonu nebo tabletu se světelným systémem.

Kvalitní soustavy svítidel umožňují začít se startovní sadou například o třech až čtyřech kusech a postupně připojovat k systému další, včetně lampiček, osvětlení kuchyňské linky nebo třeba světel v zahradě. Díky tomu, že je možné celý systém ovládat vzdáleně chytrým telefonem, v některých případech lze pracovat s osvětlením domova například i z kanceláře.

Tip: Kompletní startovací sadu Philips Hue 9W, E27, White Ambiance nabízí Datart za 3 299 Kč.

3. Chytré domovní zvonky

Připojit je lze ve většině případů ke klasické elektroinstalaci, k jejich zapojení proto nebývají potřeba žádné složité systémy. Abyste posléze mohli naplno využívat veškeré možnosti inteligentního zvonku, budete k tomu potřebovat Wi-Fi připojení a chytrý telefon nebo tablet, které umožní ovládání zvonku a zvuku vzdáleně – s příchozím si tak můžete skrze zvonek popovídat klidně i z dovolené.

Chytré zvonky mají vestavěnou kameru, která mimo jiné snímá pohyb, a tak vám na mobilní zařízení přijde notifikace pokaždé, když se před ní někdo pohybuje. Příchozího si tak můžete na svém mobilu či tabletu i zobrazit, a to i ve chvílích, kdy je tma či silné protisvětlo. Zvonek tak částečně funguje i jako bezpečnostní prvek.

Tip: Obousměrnou komunikaci, integrovanou kameru s možností nahrávání a upozornění pokaždé, když se ke zvonku někdo přibližuje, nabízí například chytrý zvonek Nedis Wi-Fi Smart, který koupíte třeba v CZC.cz za 1 649 Kč.

Muž ovládá přes displej na zdi chytrou domácnost Freepik

4. Inteligentní bezpečnostní systémy

Podobně jako všechny výše zmíněné prvky chytré domácnosti, ovládají se také inteligentní zabezpečovací systémy vzdáleně prostřednictvím telefonu. Stejně jako u chytrého osvětlení je i v tomto případě potřeba mít kromě aplikace v mobilu či tabletu ještě centrální jednotku, ke které se jednotlivé bezpečnostní prvky připojují a skrze kterou komunikují s online aplikací.

Součástí základních zabezpečovacích sad bývá nejčastěji senzor pohybu monitorující konkrétní prostor, magnetický kontakt sloužící ke kontrole dveří i oken upozorňující majitele na to, že došlo k jejich otevření, a dálkové ovládání, díky kterému můžete libovolně odemykat a zamykat hlídaný prostor i bez mobilu.

Tip: Jedním z neprodávanějších zabezpečovacích základních setů je na CZC.cz iGET SECURITY M4 za 3 599 Kč.

Co ještě v moderní domácnosti nesmí chybět?

5. Chytré a úsporné vytápění

Vytápět chytře je možné jak domácnosti s vlastním kotlem, tak ty s ústředním topením. Zatímco pro první zmíněnou skupinu je ideálním řešením chytrý termostat či jeho kombinace s termostatickými hlavicemi, do domácností závislých na ústředním topení jsou jednoznačně nejlepším řešením termostatické hlavice.

Princip u obou variant je ale víceméně shodný. Chytré prvky umožní skrze aplikaci v mobilu či tabletu vzdáleně nejen regulovat teplotu separátně v každé místnosti domácnosti, ale také s předstihem a s ohledem na okolní podmínky vytvářet plán vytápění.

Tip: Jednou z levnějších variant do bytů je například termostatická hlavice Immax NEO Smart, Zigbee 3.0, kterou na Alze koupíte za 999 Kč. Podstatně dráž sice vyjde termostat Netatmo Smart s umístěním přímo na kotel, s jeho pomocí ale dokážete mobilním zařízením ovládat pohodlně vytápění celé domácnosti. I ten můžete pořídit na Alze, a to za 4 999 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz