Mungo klíčky: Jedna z nejzdravějších potravin, která vás může i zabít

Pokud se mungo fazole klíčí v nevhodných podmínkách, mohou být zdraví velmi nebezpečné ivabalk / Pixabay

Už jste někdy ochutnali naklíčené mungo fazole? Jsou úžasné, viďte? Jenomže stejně tak jako jsou zdravé, mohou být i zdraví nebezpečné. Zvláště pak, pokud se pěstují v nevyhovujících podmínkách.

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Naklíčené mungo fazole obsahují málo kalorií a hodně vitamínů

Jíst mungo fazole je zdravé!

Obsahují totiž kyselinu listovou (vitamín B9), tiamin (vitamín B1), riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), kyselinu pantothenovou (vitamín B5) či pyridoxin (vitamín B6).

Dále také mangan, hořčík, fosfor, železo, měď, draslík, zinek a selen. Najdete v nich i aminokyseliny, jako jsou například fenylalanin, leucin, isoleucin, valin, lysin či arginin. Jsou bohaté i na vlákninu a svým vzhledem i chutí v naklíčeném stavu připomínají méně sladké kuličky hrášku.

Právě klíčením se mění i jejich kalorický profil, naklíčené mungo fazole totiž obsahují méně kalorií. Díky klíčení se v nich také snižuje množství kyseliny fytové, antinutriční látky, která snižuje výživovou hodnotu mungo klíčků.

Díky svým benefitům jsou naklíčené mungo fazole považovány za klíč ke zdraví, který pomáhá snižovat krevní tlak a krevní cukr, „zlý“ LDL cholesterol, pomáhá při hubnutí a při problémech s trávením.

Naklíčené mungo fazole jsou pro diety naprosto ideální potravinou Milada Vigerova / Pixabay

Pozor, mungo fazole mohou způsobit i smrt

Jenomže stejně jako jsou mungo fazole zdravé, mohou být i zdraví nebezpečné. Ba dokonce jejich konzumace může skončit smrtí, pokud se mungo fazole pěstují v nevyhovujících podmínkách.

Možná byste se tomu divili, ale právě syrové anebo jen lehce tepelně upravené naklíčené mungo fazole často mohou za onemocnění způsobená potravinami. Nemůže za to však potravina jako taková, ale prostředí, ve kterém se pěstuje. Mungo fazolím totiž vyhovuje teplé a vlhké prostředí – stejně jako salmonele nebo E. coli.

Buďte tedy obezřetní, když si někde budete dávat thajské jídlo, na němž budou mungo fazole. Raději si objednejte jídlo bez nich. Nikdy totiž nevíte, odkud fazole pochází. A pokud si je koupíte někde v obchodě, vložte je na několik sekund do vroucí vody, abyste případné bakterie zahubili.

Nezapomeňte je převařit

Nikdy si nemůžete být jisti původem naklíčených mungo fazolí

Zrovna nedávno se inspektorům ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) společně s policisty podařilo rozkrýt nelegální pěstírnu mungo klíčků v rodinném domě na Praze 4, která klíčky dodávala do pražské tržnice.

Podmínky pro pěstování mungo klíčků byly víc než nevhodné, protože se po stěnách pěstírny rozrůstala obrovská plíseň, prostory nebyly schváleny ze strany inspekce, a navíc pěstírnu provozovala osoba, které bylo inspekcí již v minulosti mungo klíčky zakázáno pěstovat.

Schválení prostor je v tomto případě nutné, protože pěstování mungo klíčků je mikrobiologicky rizikový proces.

„Vzhledem ke skutečnosti, že pěstování a výroba mungo klíčků probíhala v nevyhovujících hygienických podmínkách a neschváleném provoze, inspektoři na místě barvivem znehodnotili 120 kg zjištěné komodity, provozovateli nařídili její likvidaci a zároveň prokázali porušení již dříve vydaného zákazu užívání daných prostor,“ objasňuje případ mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Klíčit se dá ledasco, mungo fazole jsou ty zelené Kupi

Vypěstujte si naklíčené mungo fazole sami doma

Pokud zatoužíte po mungo klíčcích, není nic jednoduššího, než si je vypěstovat sami doma. Jsou levné, a hlavně budete znát jejich původ. Jak na to? Metod, jak klíčit, existuje opravdu spousta. Tak zkuste třeba tuto:

  1. Nebudete potřebovat žádné drahé zařízení na klíčení, stačí třeba obyčejná sklenice. Do ní nasypte vodou propláchnuté mungo fazole. Ale pozor, ne moc, hodně totiž nabydou.
  2. Na vršek sklenice použijte nějakou děrovanou tkaninu, která bude sloužit jako sítko. Může to být obinadlo, záclona nebo třeba tyl, jako je na obrázku výše.
  3. Hrdlo sklenice potom zabezpečte gumičkou, nalijte do sklenice vodu a nechte fazole přes noc namočené. Ráno vodu slijte a začněte klíčit. Ideálně proplachujte fazole ráno, odpoledne a večer.
  4. Třetí den klíčení můžete svou úrodu klíčků „sklidit“ a dát je do lednice v uzavíratelné dóze. Tady je mějte maximálně jeden týden.
  5. Před každou konzumací klíčky pořádně propláchněte a raději je ještě nechte projít vroucí vodou.

Pozor – nikdy nepoužívejte zahrádkářská semínka, ta totiž bývají chemicky ošetřena.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz