Jakými potravinami podpořit plodnost u mužů?

Jakými potravinami podpořit plodnost u mužů? Canva

Neúspěšné pokusy o rodičovství zažívá v posledních letech daleko více párů než kdy dříve. Nezdravý životní styl, stres, sezení u televize nebo počítače a málo pohybu, i tyto na první pohled banality mohou způsobit problémy ve snaze o těhotenství. Kvalita spermií se zhoršuje, nebo je jich nedostatek. Jak lze plodnost mužů ovlivnit a co pomůže na její podporu?

Přečtěte si také

Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat
Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat

Co neplodnost způsobuje?

Mnoho faktorů, které neplodnost způsobují, je známo již dlouho – patří sem typicky například nezdravý jídelníček, vysoká míra stresu, nedostatek pohybu i nadměrné požívání alkoholu, cukru a bílé mouky. Nedávno se však objevily i faktory nové.

Dle epidemioložky Shanny Swan z vysoké školy v New Yorku by se současným tempem mohlo do několika desítek let stát, že stav plodnosti ohrozí stav lidstva. Faktem podle ní také je, že plodnost mužů za poslední desetiletí klesla až o 60 %. Způsobovat to mohou rozličné látky, které jsou dennodenně součástí našich životů – najdeme je v obalech od drogistického zboží, ve sportovním a nepromokavém oblečení i téměř ve všech obalech vyrobených z plastu.

Překvapivou surovinou, která může plodnost také ohrozit, je sója. Tato náhražka masa a mléčných výrobků obsahuje chemické látky, které ve velké míře poškozují spermie. Obdobně negativní dopad pak může mít i užívání tabákových výrobků, konkrétně nikotin. Ten obsahuje látky, které zabraňují správnému průtoků cév a snižují přítok krve do pohlavních orgánů.

Zdravá strava je tím nejsnazším řešením pro velké množství zdravotních problémů, neplodnost nevýjimaje. Pexels

Jak podpořit plodnost mužů změnou v jídelníčku?

Začít se doporučuje obvykle změnou jídelníčku. Samozřejmostí je omezit spotřebu chemicky upravených potravin a konzumovat raději ty čerstvé. Nedoporučují se přeslazené, perlivé nápoje; fastfood a alkohol. Ideální je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující vitamín D a B, kyselinu listovou i zdravé tuky.

Po kterých potravinách se vyplatí sáhnout?

Potraviny s obsahem vitamínu D a B:

 • mořské ryby
 • ovesné vločky
 • vejce
 • mléko a mléčné výrobky

Doporučují se také potraviny obsahující kyselinu listovou:

 • brokolice
 • různé druhy salátů
 • květák, dýně
 • červená řepa
 • rajčata

Aby v jídelníčku byly zastoupeny i zdravé tuky, jsou „povoleny“ tučné sýry, máslo, ořechy a avokádo. Tyto zdravé tuky zajišťují tvorbu testosteronu, takže jsou pro tělo velmi důležité.

Zdravé tuky najdete například v avokádu

Kupte se slevou Avokádo.

Porovnat slevy

Doplňky stravy podporující plodnost

Vitamínů, minerálů a bylinných extraktů, které podporují mužskou plodnost, je na trhu spousty. Mezi nejúčinnější patří ty obsahující zinek, vitamín B, C a E, ale například i L-carnitin. Nejčastěji se používají tablety, které jsou vhodné zejména díky praktickému užívání.

 • Pro páry jsou na trhu dostupné například tablety Fertility Blend, které podpoří spermie, a navíc i náladu jak mužům, tak ženám. Balení je pro obě pohlaví zvlášť, takže každý dostane právě to, co potřebuje.
 • Pro muže s horšími výsledky spermiogramu se dají zakoupit vitamíny Babystart FertilMan Plus, které v doporučeném množství obsahují všechny potřebné látky. Oba tyto přípravky je třeba užívat dlouhodobě, a to minimálně dva měsíce, aby splnily svou účinnost.
 • Preventivně se také doporučuje užívat například kapsle Dr.Max ProstaMax nebo ty, které obsahují selen a zinek.

Méně praktickou, alternativní metodou jsou pak bylinné směsi ve formě čajů. Doporučované jsou s kotvičníkem a macou (kořen řeřichy peruánské). Nejvíce se doporučují bylinky zpracované v BIO kvalitě nebo z domácí produkce. Pokud však se snahou o otěhotnění teprve začínáte, bohatě si vystačíte se zdravějším jídelníčkem, dostatkem pohybu, omezením alkoholu a digitálních technologií.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz