Med, pivo nebo marshmallow: Víte, proč nepatří na veganský jídelníček?

Med mezi veganské potraviny nepatří Canva

Většina veganů nejí živočišné produkty z etických či ekologických důvodů. Být veganem tudíž není jen o vynechání masa, mléčných výrobků a vajec – jedná se o životní filosofii. Spousta z nich tak vynechává ze svého jídelníčku i některé rostlinné potraviny, protože při nich dochází k vykořisťování zvířat. Které to třeba jsou a proč tomu tak je?

Přečtěte si také

Pomazánkové máslo vzniklo jako experiment, který si zamilovalo celé Československo
Pomazánkové máslo vzniklo jako experiment, který si zamilovalo celé Československo

Základní princip veganství

Argumenty, proč vegani nekonzumují maso, jsou jasné. Existují však i položky a suroviny, kde nemusí být důvody na první pohled vidět, a to ani tehdy, když o veganství vážně přemýšlíte. Jeho základním principem je totiž nevykořisťování zvířat – tak, aby nedošlo k narušení jejich základních práv.

Proč vegani nejí med?

Jednou z kontroverzních položek jídelníčku je třeba med – produkt včel, který tudíž vegani nekonzumují. V přírodě by totiž včely po opylování květin využívaly med pro vlastní potřeby. Komerční chov včel za účelem získávání medu je ovšem pro veganskou filosofii nepřípustný, přestože včelaři nechávají včelám medu dostatek.

Veganům a ochráncům přírody se nelíbí ani metoda získávání medu, kdy jsou včely z úlu vykuřovány – přes veškerou snahu vždy nějaké z nich zahynou. Možná si řeknete, že jsou to jen včely. Podle vědců jde však (a nejen u nich) o druh hmyzu s bohatým sociálním životem a není správné narušovat jejich společenstvo.

  • V Americe se běžně převážejí včelstva z jedné plantáže na druhou – nejprve opylují mandloňové sady, poté je čas na avokáda, a nakonec se využijí k opylení slunečnicových polí.
  • Převážení včel nicméně nekoresponduje s jejich běžným životním cyklem, v přírodě by se takto nechovaly. Tento přístup se navíc podle magazínu Times týká až 31 miliard včel, což je opravdu velké množství.
Želatina je kolagen vyráběný z hydrolyzovaných kůží, vaziv a kostí zvířat Pixabay / Pexels

Ani tyto potraviny nejsou veganské

Že jsou alkoholické nápoje pro vegany absolutně přípustné? Není to tak úplně pravda – jako čiřidlo při výrobě piva či vína může být použita želatina z ryb, případně je součástí kasein, tedy produkt z mléka.

Mléko se nachází také v další „hříšné“ potravině, kterou je čokoláda. Třebaže samotné kakao je veganské, i hořká čokoláda často trošku mléka či másla obsahuje. Proto byste si v případě veganství měli vždy skutečně prohlédnout seznam ingrediencí a vsadit na čokolády veganské.

V kategorii sladkostí ještě zůstaneme. Na seznam nevhodných výrobků pro vegany patří také gumoví medvídci a marshmallow. A jakmile má sladkost včetně jogurtu červenou barvu, dejte si pozor – pro docílení karmínového odstínu může být použito přírodní barvivo získávané z hmyzu, tzv. nopálovce karmínového. Ano, i hmyz se řadí mezi živočichy, kteří na veganský jídelníček nepatří.

Milujete asijskou kuchyni? Jste-li vegan, buďte obzvláště obezřetní Canva

A co snacky a dochucovadla?

Pokud jde o slané výrobky a různé snacky, určitě si dejte pozor na ty obsahující omega-3 kyseliny. Ty prospívají srdci, ale jejich zdrojem jsou ryby. Úplně malé rybičky se nachází také ve worcesterové omáčce a různých dresincích – při pohledu na složení totiž s velkou pravděpodobností narazíte na ančovičky. Za veganskou by neměla být považována ani japonská polévka miso, protože její základ vzniká zpravidla z rybího vývaru.

Po čem s klidným svědomím sáhnout?

Veganství vyžaduje obezřetnost

Stejně jako každá potravinová preference, i veganství vyžaduje na straně strávníka obezřetnost a často také dělání ústupků. Nabídka veganských potravin včetně různých chipsů, sýrů či „uzenin“ je však u nás již dostatečně široká, a proto nebývá problém objevit ve větších supermarketech vhodné produkty.

Jako vegani se tak mějte na pozoru hlavně tehdy, když si jídlo nepřipravujete sami – někdo blízký vám chce v dobré víře připravit něco veganského, ale bez zkušeností a třeba i výše zmíněných informací mu nemusí ihned dojít, že jeho pokrm ve skutečnosti veganský není.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz