Nové značení energetických štítků začne platit od března. Třídu A na něm už nenajdete

Pračky budou mít nové štítky Pixabay

Od března se mění systém značení energetických štítků. Elektrospotřebiče se štítky A+++, A++ a A+ najdete v obchodech už jen do konce února. Od 1. března začne platit nové značení, které má být pro spotřebitele přehlednější – slibuje lepší orientaci i rychlejší porovnání mezi produkty. Co ke změně značení štítků vedlo a jak bude od března nový štítek vypadat?

Přečtěte si také

Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici
Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici

Které výrobky budou mít nový štítek?

Od začátku března budou na určitých elektrospotřebičích nové štítky. Pokud v obchodě uvidíte ty staré, je to v souladu se zákonem. Obchodníci mají na změnu starých štítků na nové období od 1. do 18. března. Po tomto datu byste měli vidět nové štítky u následujících spotřebičů:

  • Chladničky,
  • mrazničky,
  • pračky,
  • kombinované pračky se sušičkami,
  • myčky nádobí,
  • vinotéky,
  • televizory,
  • monitory,
  • elektronické displeje.

Benefity nového štítku

Dojde ke zjednodušení škály energetických tříd, což má přehledně zprostředkovat informace o příslušné energetické třídě, spotřebě energie a základních parametrech výrobku. Nově bude na štítku také QR kód – po jeho naskenování se dostanete do evropské databáze EPREL, kde mezi sebou snadněji porovnáte jednotlivé produkty.

Spotřeba energie bude nově zvýrazněna a umístěna uprostřed štítku. Oproti těm stávajícím se bude jiným způsobem uvádět spotřeba u praček, myček a kombinovaných praček se sušičkou. Místo roční spotřeby bude zmíněna spotřeba na 100 cyklů.

Od března bude platit nový systém značení energetických štítků Label 2020

Skupinu A budete hledat marně

Důvodem pro nový štítek bylo především to, že se stal stávající systém značení nepřehledným. S vývojem technologií se k písmenu A přidávala znaménka +, a tak již nebylo úplně snadné porovnávat například skupinu A+++ a A++. Na první pohled jste se mohli splést a jedno + přehlédnout. 

Nové štítky bude nově tvořeny třídami od A do G a při jejich uvedení nebude mít žádný z výrobků označení A.

Nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou nově zařazeny do nižší energetické třídy, aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků, které budou následně označeny třídou A,“ odvrátil René Neděla, náměstek sekce energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu, možné obavy spotřebitelů.

Pokud patříte mezi 79 % Evropanů, které při nákupu energetický štítek ovlivňuje, máte se na co těšit. Nakupování se pro vás značně zjednoduší.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz