Vybíravý pes? Uvařte mu omáčku na granule, která chutná i prospívá

Přemýšlíte, jak pejskovi zpestřit jídelníček? Chris Benson / Unsplash

Pes je nejlepší přítel člověka. V souladu s tímto tvrzením se často snažíme svému čtyřnohému mazlíčkovi dopřát, co hrdlo ráčí. Řada páníčků však svým počínáním zvířeti spíše škodí, než aby mu pomohla. Kvalitní a vyvážená strava je totiž důležitá nejen u člověka, ale i u psa, který si navíc jídlo sám nenachystá a je odkázaný na naši péči. Zkuste uvařit svému psovi chutnou a zdravou omáčku na granule.

Přečtěte si také

Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu
Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu

Obecné zásady ve výživě psa

Pes je původně masožravec, který byl domestikován. Na rozdíl od jiných masožravců ovšem zvládne strávit i určité množství sacharidů, což například kočky neumí.

Nároky na jeho výživu se v různých obdobích života mění – březí nebo kojící feny potřebují více živin, štěňata zase pravidelné porce častěji za den a psí senioři mohou mít problémy se zuby a bude jim vyhovovat měkčí potrava. 

 V péči o svého pejska máte na výběr ze tří cest krmení:

  1. Domácí vařená strava, kdy přesně znáte složení potravy, ale je náročná na přípravu.
  2. Komerční krmivo, které usnadní práci s přípravou, na druhou stranu je někdy obtížné najít kvalitní produkt za dobrou cenu.
  3. Poslední možností je syrová strava, která je však taktéž náročná na přípravu a na ohlídání všech složek. 

Nikdy pejska nekrmte podle jeho libosti – dokud mu budete nabízet, bude jíst. Soustavným vykrmováním ovšem přibírá, čímž dochází k zatížení jeho trávení i pohybové soustavy. Držte se proto doporučených tabulek hmotnosti a stravy pro jednotlivá plemena a pejska jednou za čas zvažte

Nároky na stravu se u pejsků mohou lišit – ti starší ocení měkčí stravu, štěňata zase vyžadují krmení častěji Canva

Pozor na vhodnou stranu

Možná jste se rozhodli krmit svého psa kvalitněji než doposud, avšak nevíte, kde začít. Kupované pamlsky a piškoty nejsou tou pravou volbou – lepší je poctivá bílkovina a kvalitní zdroj tuku doplněný zeleninou. Tyto složky potravy mu dodají potřebné makro i mikronutrienty.

  • Mlsní a vybíraví pejsci mají sklon k žebrání u stolu – pokud nicméně jídlo z talíře dostanou, může vzniknout problém.
  • Pes nejí svoje žrádlo a loudí „lepší“ jídlo na svém pánovi, který mu ho dá, aby pes alespoň něco sežral – a tak pořád dokola.
  • Pokud však psovi připravíte chutné žrádlo, sice nejspíš loudit nepřestane, ale bude alespoň dostatečně vyživený.

Březí a kojící feny mají vyšší kalorickou potřebu, obzvláště v tomto období jim proto dopřejte hodnotnou stravu bohatou na tuky a bílkoviny. Psí senioři si zase raději pochutnají na granulích s omáčkou, díky níž změknou a budou se jim lépe kousat.

Ze zeleniny volte tu kořenovou, dýni nebo třeba batáty Ben Hanson / Unsplash

Návody na domácí omáčky pro psy

Omáčku připravte z jednoho druhu masa, které uvaříte zhruba 30 minut ve vodě – mělo by být spíš tužší, nikoliv rozvařené na kaši. Vysráženou bílkovinu nesbírejte. Zvlášť si poté připravte zeleninu a kvalitní zdroj sacharidů, jako jsou například jáhly, rýže nebo pohanka. Ze zeleniny volte tu kořenovou, dýni nebo třeba batáty. Raději se vyhněte košťálovinám a zelí. 

Nakonec vše smíchejte dohromady, podle potřeb psa můžete připravené krmení rozmixovat na menší kusy. Štěňatům připravujte omáčku z mletého masa a postupně kousky zvětšujte. A nezapomeňte, že sacharidů by měl pes přijímat ve stravě maximálně 10 % z celkového objemu žrádla. 

Pár dobrých rad na závěr

Nekupujte psovi podřadné maso nevalné kvality. Pokud zavání, lepí se nebo se vám nějak nezdá a sami byste ho vyhodili, nedávejte ho ani svému čtyřnohému příteli – mohli byste mu tím způsobit zažívací potíže.

Přidejte zdroj kvalitních tuků. Zejména v zimě dochází ke zhorší kvality srsti, čemuž právě přidání tuku do omáčky zabrání. Nejlepší volbou je lněný, makový či lososový olej, po kterých se bude srst vašich mazlíčků krásně lesknout.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz