Zlepšete zdraví svého psího miláčka. Začnete s barfováním

Zlepšete zdraví svého psího miláčka. Začnete s barfováním Canva

Znáte to, granule jsou fajn, ale když váš pes vidí, že držíte v ruce kus syrového masa, vystřihne všechny naučené triky od lehnutí po panáčkování na dvou nohách. Co kdybyste psa krmili pouze přírodní stravou? Možná by pak byl zdravější, silnější a šťastnější. Zkuste to.

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

B. A. R. F.

Čtyři písmena, které změní život vašeho psa. Zkratka, která znamená Biologically Appropriate Raw Food (biologicky vhodné syrové jídlo).

Jako první s tímto přístupem přišel veterinář a výživový specialista, doktor Ian Billinghurst. Princip je jednoduchý –⁠ svého psa krmíte pouze stravou, která je pro něj přirozená. Základ tvoří maso a zelenina –⁠ čerstvé a tepelně neupravené.

Psy do této stravy většinou nemusíte nutit, sami se do ní vrhnou – jejich genetická výbava si totiž toto jídlo žádá. Ať už máte doma jorkšírského teriéra nebo německou dogu, žádné plemeno v sobě nezapře své předky –⁠ vlky. A ti chtějí vysoký obsah bílkovin, zdravé množství tuků a trochu sacharidů. Základ barfovací stravy proto tvoří:

 • maso
 • syrové kosti
 • vnitřnosti
 • zelenina a ovoce
Barfování není pouze o mase – vyvážená část ovoce a zeleniny přijde pejskům také vhod Pexels

Co z toho psi mají?

Krmení vašeho psa přirozenou stravou má pro něj prokazatelně mnoho pozitivních účinků. S barfováním získá:

 • štíhlejší a svalnatější stavbu těla (téměř 60 % psů trpí nadváhou)
 • pevnější, zdravější a lesklejší srst
 • čistší zuby a svěžejší dech
 • menší zápach
 • zdravější stolici (psí tělo zpracuje větší množství stravy)
 • větší množství energie

Dalším benefitem přirozeného krmení je pak také nižší ekologická stopa oproti konzervám nebo fabrikovaným granulím.

Doplňte si zásoby krmiva v akci

Pozor na vyváženou stravu

Granule většinou obsahují veškeré živiny, které psi potřebují – proto pokud chcete přejít na barfování, musíte krmení obětovat více času a vyvažovat správný poměr živin ve stravě vašeho miláčka.

Nemusíte všechno přesně vážit a počítat na kalkulačce. Stačí dodržovat přibližně:

 • 60 % masité složky (svalovina, droby, šlachy, vnitřnosti)
 • 20 % kostí
 • 20 % zeleniny a ovoce

Tyto hodnoty přitom nemusíte hlídat každý den, ale stačí vyvážit poměr stravy například v týdenním období.

Na čokoládu zapomeňte, je totiž pro psy toxická! Zvolte raději pamlsky pro ně vhodné Canva

Výsledky dokazují výzkumy

Více času se ale rozhodně vyplatí, pozitivní účinky totiž potvrzuje řada studií. Za všechny představujeme výsledky doktorky Karen Becker, která se dlouhodobě přirozené stravě psů věnuje. Její experiment probíhal 6 měsíců na 4 skupinách psů.

 1. Psi, kteří byli 3 měsíce krmeni přirozeně a na další 3 měsíce přešli na granule.
 2. Psi krmení nejprve 3 měsíce granulemi a poté 3 měsíce přirozenou stravou.
 3. Psi, kteří dostávali po celou dobu pouze granule.
 4. Psi celou dobu vykrmováni přirozenou stravou.

Vědci sledovali především hladinu homocysteinu, což je ukazatel zánětlivých a chronických onemocnění souvisejících s dietou. Výsledky byly jasné – nejnižší hladinu homocysteinu měli ti psi, kteří zůstali celou dobu na syrové stravě, a to 10krát nižší než mazlíčci krmení 6 měsíců granulemi. U psů, kteří v polovině studie přešli na granule došlo k 5násobnému zvýšení hladiny homocysteinu.

Svého miláčka přivykněte na novou stravu postupně – a za pár týdnů se jí nebude moct nabažit Pixabay

Jak začít?

Chcete-li zkusit krmit svého psa přirozeně, postupujte pomalu – a čím starší pes, tím pomaleji. Štěňata mají obvykle zdravější trávicí systém, který se rychle přizpůsobí, takže můžete změnit jejich stravu i během pár dní. U starších psů doporučujeme několik týdnů.

A za odměnu? Vhodný pamlsek!

Před prvním krmením zařaďte půl dne půstu, aby se trávicí systém pročistil a zajistili jste maximální chuť k jídlu. Poté pokračujte postupným nahrazování části původní stravy barfováním a poměr postupně zvyšujte ve prospěch syrové stravy. Sledujte především stolici svého chlupáče – jakmile bude řídká, přechod zpomalte, počkejte na zpevnění a poté zase postupně přidávejte.

Zezačátku doporučujeme hlavně lehčí masa –⁠ kuřecí, krůtí či rybí –⁠ a trochu příloh. Po prvním týdnu zařaďte už i libové druhy mas a ve třetím přidejte i ta tučná. Pokud za tyto tři týdny nedojde k žádným problémům, můžete přejít na plné barfování –⁠ všechny druhy masa a vnitřností, ovoce i zeleninu a kosti.

Jedním z největších mýtů o barfování je jeho finanční náročnost, pokud však nakupujete rozumně a ve slevách, není o nic dražší než krmení kvalitními granulemi.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz