Do Česka se dostaly falešné nanoroušky, které mohou ohrožovat zdraví

Do Česka se dostaly falešné nanoroušky. Mohou ohrožovat zdraví. Na tyto výrobce si dejte pozor! Freepik

Další falešné roušky v Česku odhaleny! Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci testovali celkem 6 nanoroušek od českých i asijských výrobců. Jak ukázaly výsledky, polovina z nich nanovlákna vůbec neobsahovala – jednalo se tak o falešné výrobky, které mohou ohrožovat lidské zdraví. Tyto „nanoroušky“ jsou stále na našem trhu a zákazníci by si měli dávat pozor. O jaké roušky jde a podle čeho se při nákupu řídit?

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

České roušky obstály, nanotextilie obsahují

Šest vybraných roušek bylo pro zachování objektivnosti a nezávislosti testováno ve dvou laboratořích Technické univerzity v Liberci. V každé byla použita jiná technologie, obě nicméně dospěly ke shodným výsledkům.

Tři roušky od českých výrobců nanovlákna skutečně obsahují a spotřebitelům nabízí deklarovanou účinnost v zachytávání virů, bakterií a dalších polutantů.

Testované roušky, které obsahovaly nanotextilie:

 • BreaSAFE® COMMUNITY MASK – dodavatel PARDAM NANO4FIBERS s.r.o.
 • SpurTex® PP (VS) – dodavatel SPUR a.s.
 • YourMask N4H NANOFIBER – dodavatel SEN WORLD s.r.o.

Jednorázová rouška v akci se bude hodit

Tři testované roušky z Asie neobsahovaly deklarované nanotextilie, Jedná se o podvodné výrobky Asociace nanotechnologického průmyslu v ČR

Podvodné roušky z Asie nanotextilie neobsahovaly

Ve třech testovaných rouškách, které pocházely z Asie (konkrétně z Vietnamu), nebyly přítomné vůbec žádné nanovlákenné textilie ani jiné nanoobjekty zvyšující filtrační schopnost roušky. Výrobce je i přesto falešně označuje jako „nanoroušky“ a stále se prodávají v některých tuzemských lékárnách i v e-shopech. 

Podvodné roušky z Asie, které neobsahují nanotextilie:

 • TNG Rouška 3-vrstvá – dodavatel REMOSKA s.r.o.
 • VINATEX Fabric Mask – dodavatel EUROVINA Travel s.r.o.
 • SMART SHIELD PRO MASK YDHG RespiLab™ – dovozce Duc Nguyen Van (DIČ: CZ8811104313); distributor umbrellaline 2010 s.r.o.

Jenom rouška nestačí – chraňte se i dezinfekcí

Falešné nanoroušky fungují jako obyčejné bavlněné

Ve výše uvedených rouškách se nacházely pouze mikrovlákenné textilie, které mají stejnou účinnost asi jako doma vyrobené bavlněné roušky. Stojí ale samozřejmě mnohem více. Hlavní problém mikrovlákenných tkanin spočívá v tom, že někteří výrobci křížením vláken vytváří membránu s poměrně velkými póry, které umožňují bezproblémový průnik bakterií i virů. Stejně jako bavlněné roušky tak chrání pouze okolí nositele, nikoliv jeho samotného.

Nanoroušky oproti tomu mohou být účinnou oboustrannou ochranou (jsou-li na obličeji dobře utěsněny). Spoléhají na ně mimo jiné osoby se sníženou imunitou, onkologičtí pacienti a další rizikové skupiny. Pokud si ovšem v dobré víře zakoupí podvodný výrobek, mohou být ohroženi na svém zdraví, nebo dokonce na životě.

Nanoroušky chrání nejen okolí jejich nositele, ale i je samotné – pokud jsou samozřejmě pravé Freepik

Nanoroušky jedině s českým certifikátem

Na základ těchto zjištění varovala Asociace nanotechnologického průmyslu v ČR spotřebitele, aby si dávali na kupované nanoroušky pozor a věnovali pozornost zejména uvedeným certifikátům. V e-shopech totiž dovozci často uvádí zahraniční certifikace nebo posudky, které však neříkají nic o požadované nanotechnologii.

Pokud lidé chtějí mít jistotu, že kupují účinné ochranné pomůcky s nanovlákenným filtrem, měli by vždy žádat pouze certifikáty vydané a platné v České republice.

Pro doplnění ještě na základě Asociace nanotechnologického průmyslu ČR uvádíme seznam výrobců roušek, respirátorů a dalších ochranných respiračních prostředků s certifikovanou nanovlákennou membránou:

 • DYPROMED s.r.o.
 • FILTREX s.r.o.
 • Nanologix corporation s. r. o.
 • Nano Medical s.r.o.
 • nanoSPACE s.r.o.
 • NanoTrade s.r.o.
 • PARDAM NANO4FIBERS s.r.o.
 • SAFETY NANO PROTECT s.r.o.
 • Scimed Biotechnologies, s.r.o.
 • SEN WORLD, s.r.o.
 • SPUR a.s.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz