Lego mění obal, dětem se nelíbily plastové sáčky. Změna čeká i kostičky

Lego mění obaly Pixabay

Udržitelnost a ekologie je stále větší téma. O šetrnější přístup k planetě se snaží jak jednotlivci, tak i velké firmy. A pozadu nezůstává ani dánská stavebnice Lego. Na příští rok chystá velkou změnu: plastové obaly nahradí ekologičtějšími papírovými sáčky. 

Přečtěte si také

Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas
Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas

Za změnou stojí děti 

Co společnost k tomuto kroku vede? Možná vás to překvapí. Lego vychází vstříc své cílové skupině. Tim Brooks, viceprezident odpovědnosti za životní prostředí, uvedl pro CNN: „Dostáváme spoustu dopisů od dětí, které se ptají, proč v našich krabičkách stále používáme plasty na jedno použití, což nás inspirovalo k zahájení této změny.“

Použití papíru je pro životní prostředí mnohem šetrnější, obaly navíc budou zcela recyklovatelné. Jak je vidět, i děti mohou měnit chod tak velké firmy, jako je The Lego Group.

Konec kostkám z plastu? 

Možná si říkáte, že nový obal nestačí, jelikož se z plastu vyrábějí i samotné kostky. I to by se ovšem mělo v budoucnu změnit. Výrobce se už teď snaží najít alternativu v přírodních materiálech a spolupracuje s několika výzkumnými ústavy.

Najít ideální cestu nicméně není jednoduché, neboť je důležité, aby byly kostky pořád kvalitní, stále barevné, bezpečné a kompatibilní s těmi stávajícími. Momentálně se jejich malá část vyrábí z cukrové třtiny. Na zcela udržitelný způsob výroby by se mělo přejít do roku 2030

Množství tematických sad je jedním z hlavních lákadel Lega

Lego novinky letošního roku

Sběratele letos potěšilo třípatrové knihkupectví z edice LEGO Creator Expert. Propracované je do posledního detailu, nechybí mu ani výkladní skříň a čtenářský koutek. O zajímavou stavebnici je obohacena i sada LEGO Architecture – milovníci světových staveb teď mohou vedle Paříže či Londýnu postavit také Dubaj. A pro děti má novinku LEGO Duplo – náklaďák s abecedou, se kterým se předškoláci hravou formou naučí poznávat písmena. Nových stavebnic je ale samozřejmě ještě mnohem více.

Lego mění obaly Pixabay

Podobné stavebnice: Česká Cheva i nekvalitní asijské kopie 

Lego je sice nejrozšířenější, ale ani zdaleka není jedinou stavebnicí tohoto typu. V dětských pokojích často nechybí česká stavebnice Cheva, která se vyrábí se od roku 1991 a obsahuje již nad 60 sad. V době svého vzniku byla velice populární, neboť byla cenově mnohem dostupnější než světové Lego. Pod značkou Cheva se vyrábějí rovněž společenské a didaktické hry, hračky na písek a houpačky

Česká alternativa? Cheva. Vyzkoušíte ji?

Mega Bloks je další značka, která vyrábí stavebnice tohoto typu. Pochází z Kanady, ale vyváží se do více než 100 zemí světa. K dostání je ve třech různých velikostech, největší kostky jsou vhodné pro děti již od jednoho roku.

A v Číně, tam se vyrábějí kopie Lega. Kostky jsou s těmi originálními kompatibilní, ale prodávají se za mnohem nižší cenu. Proto se stále více rozšiřují. Lego se proti nim snaží bojovat, ovšem marně. Pomoci mu však můžeme my, zákazníci – stačí se nebát investovat do originální značky a levným kopiím se vyhnout.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz