Lego mění obal, dětem se nelíbily plastové sáčky. Změna čeká i kostičky

Lego mění obaly Pixabay

Udržitelnost a ekologie je stále větší téma. O šetrnější přístup k planetě se snaží jak jednotlivci, tak i velké firmy. A pozadu nezůstává ani dánská stavebnice Lego. Na příští rok chystá velkou změnu: plastové obaly nahradí ekologičtějšími papírovými sáčky. 

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Za změnou stojí děti 

Co společnost k tomuto kroku vede? Možná vás to překvapí. Lego vychází vstříc své cílové skupině. Tim Brooks, viceprezident odpovědnosti za životní prostředí, uvedl pro CNN: „Dostáváme spoustu dopisů od dětí, které se ptají, proč v našich krabičkách stále používáme plasty na jedno použití, což nás inspirovalo k zahájení této změny.“

Použití papíru je pro životní prostředí mnohem šetrnější, obaly navíc budou zcela recyklovatelné. Jak je vidět, i děti mohou měnit chod tak velké firmy, jako je The Lego Group.

Konec kostkám z plastu? 

Možná si říkáte, že nový obal nestačí, jelikož se z plastu vyrábějí i samotné kostky. I to by se ovšem mělo v budoucnu změnit. Výrobce se už teď snaží najít alternativu v přírodních materiálech a spolupracuje s několika výzkumnými ústavy.

Najít ideální cestu nicméně není jednoduché, neboť je důležité, aby byly kostky pořád kvalitní, stále barevné, bezpečné a kompatibilní s těmi stávajícími. Momentálně se jejich malá část vyrábí z cukrové třtiny. Na zcela udržitelný způsob výroby by se mělo přejít do roku 2030

Množství tematických sad je jedním z hlavních lákadel Lega

Lego novinky letošního roku

Sběratele letos potěšilo třípatrové knihkupectví z edice LEGO Creator Expert. Propracované je do posledního detailu, nechybí mu ani výkladní skříň a čtenářský koutek. O zajímavou stavebnici je obohacena i sada LEGO Architecture – milovníci světových staveb teď mohou vedle Paříže či Londýnu postavit také Dubaj. A pro děti má novinku LEGO Duplo – náklaďák s abecedou, se kterým se předškoláci hravou formou naučí poznávat písmena. Nových stavebnic je ale samozřejmě ještě mnohem více.

Lego mění obaly Pixabay

Podobné stavebnice: Česká Cheva i nekvalitní asijské kopie 

Lego je sice nejrozšířenější, ale ani zdaleka není jedinou stavebnicí tohoto typu. V dětských pokojích často nechybí česká stavebnice Cheva, která se vyrábí se od roku 1991 a obsahuje již nad 60 sad. V době svého vzniku byla velice populární, neboť byla cenově mnohem dostupnější než světové Lego. Pod značkou Cheva se vyrábějí rovněž společenské a didaktické hry, hračky na písek a houpačky

Česká alternativa? Cheva. Vyzkoušíte ji?

Mega Bloks je další značka, která vyrábí stavebnice tohoto typu. Pochází z Kanady, ale vyváží se do více než 100 zemí světa. K dostání je ve třech různých velikostech, největší kostky jsou vhodné pro děti již od jednoho roku.

A v Číně, tam se vyrábějí kopie Lega. Kostky jsou s těmi originálními kompatibilní, ale prodávají se za mnohem nižší cenu. Proto se stále více rozšiřují. Lego se proti nim snaží bojovat, ovšem marně. Pomoci mu však můžeme my, zákazníci – stačí se nebát investovat do originální značky a levným kopiím se vyhnout.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz