Jak mít trávník jako z titulky magazínu o bydlení? Začít musíte už teď

Jak mít trávník jako z titulky magazínu o bydlení? Začít musíte už teď

Při pohledu z okna to tak zatím nevypadá, ale vaše zahrádka se začíná probouzet ze zimního spánku a bude potřebovat svého zahradníka, který ji připraví na sezónu. Ještě vám zbývá trocha času na pečlivé naplánování všeho, co se letos na zahradě chystáte udělat. Zkontrolujte svou zahradnickou výzbroj, nasaďte pracovní rukavice a hurá do toho.

Přečtěte si také

Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?
Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?

Než začnete se záhony, pořádně je zmáčkněte

Pokud využíváte zahradu také pro pěstování zeleniny, není lepší doba pro základní hloubkovou úpravu záhonů. Na podzim jsme hlubokým rytím obrátili půdu a nyní to uděláme znovu, tentokrát ale ne hranatým rýčem, ale nejlépe rycími vidlemi. Než ovšem zaryjte do záhonu, naberte do dlaně pořádný kus zeminy a pevně ji zmáčkněte, pokud vám v dlani zůstane pevná kompaktní nedrolivá koule, můžete si jen povzdychnout, že je to nespravedlivé a odložit rycí vidle zase do kůlny mezi zahradní nářadí. Nedá se nic dělat, v půdě je ještě příliš vody a rytím byste záhonům spíš uškodili. Nechceme půdu upěchovat, ale chceme ji nakypřit, provzdušnit a načechrat. Vhodná vlhkost půdy k jarnímu provzdušnění se pozná tak, že vám v ruce po zmáčknutí nezůstane mazlavá koule, ale mírně drolivá hrudka. To je ten pravý okamžik, kdy můžete začít zeminu pěkně čechrat. Odborně se tato činnost nazývá rotavace a pro velké záhony je lepší použít elektrické zahradní pomocníky. Rotavátor, tedy kypřící motorový stroj, který tuto práci udělá za vás. Pokud to půda vyžaduje, je dobré před jarním rytím rozházet po povrchu záhonů kompost, abychom spojili užitečné s užitečným, a navíc získali ještě dobrý pocit z kvalitně odvedené práce a že jsme půdě poskytli nový přísun živin. 

Cestičky, obrubníky

Každý, koho potrápil mech či tráva ve dlážděných cestičkách a cestách vám potvrdí, že manuální odstranění má jistě svá pozitiva, ale po očištění několika metrů by neváhal použít i ekrazit, jen aby se této zahradníkovy libůstky zbavil. Tráva překáží v bezpečné chůzi a mechový a řasný porost po dešti klouže, nehledě na to, že oboje je nevzhledné a kazí celkový dojem vaší zahrady. Proto je dobré vyčkat slunného dne, kdy právě rašící nic netušící plevel vystaví své lístky jarnímu slunci a dopřát mu řádnou dávku speciálního postřiku proti plevelům. V této době jsou ještě většinou holé, takže mírný závan větru nemůže ničemu ublížit, snad jen zase plevelům, které jsou nedočkavé a už v únoru vystrkují ze záhonů lístky.

Keře, stromky a stromy

Před tím, než se pustíte do tvarovacího řezu jádrovin, doporučujeme, přečíst si příslušnou literaturu nebo se obrátit na odborníky. Není to o nešikovnosti, ale pro nic za nic se pomologie, nauka o ovocných stromech, nevyučuje na středních školách zahradnických. Ucvaknout jabloni větvičku, která se nám zdá být neúhledná, může pro stromek mít fatální následky. Nikdo nejsme dokonalý a v zájmu jabloní, hrušní nebo broskvoní je dobré alespoň se poradit v zahradním centru. Tam vám také poradí, jak ošetřit zimou poškozené dřeviny a jaký chemický postřik proti škůdcům je dobré již v této době na ovocné stromy aplikovat. Pokud vaši zahradu zdobí okrasné keře, pak je na tvarování ještě brzy. Mějte ještě chvilku strpení. 

Trávník jako perský koberec

Jsou činnosti, ve kterých nám vlhkost půdy nebrání. Kromě údržby plotů, ohrádek se můžeme v naší jarní touze v péči o zahradu klidně vrhnout na trávník, samozřejmě, pokud v něm nestojí voda po kotníky. První, co je potřeba, je trávník zbavit je travní plsti, kterou tvoří „stařina“ a zbytky odumřelých rostlin. Trávník zlehka posečeme, opravdu provedeme jen kosmetický sestřih, abychom odebrali z povrchu nečistoty a následně se pustíme do vertikutace. Nelekejte se, to není nadávka. Vertikutací označujeme proces vertikálního prořezávání (vertical cut), při kterém ostré nože vertikutátoru prořezávají travní drn zhruba do hloubky dva až tři milimetry, čímž uvolňují zbylou travní plsť, narušují kořenový bal drnu a provzdušňují trávník, který pak nejen lépe dýchá, ale také přijímá živiny a závlahu. Pro menší plochy a hůře přístupná místa lze použít ruční provzdušňovač trávníku, pro velké plochy je lepší zvolit motorový vertikutátor. Vždy by ale měl mít ocelové nože nikoli drátky, protože drátkové nářadí za vás jen vyhrabe plsť a trávník neprořeže. Aby se trávník rychleji vzpamatoval a regeneroval, je ideální po vertikutaci rozhodit po povrchu takzvanou vertikutační směs zeolitu, hnojiv, osiv a hydrogelu. Pro rozhození suchých směsí je dobré používat rozmetadlo. Pokud máte na zahradě jehličnany, patrně bojujete s mechem. Svému trávníku můžete pomoci povápněním povrchu, které je lépe neprovádět ručně, pro rovnoměrné rozmístění vápna po trávníku je lepší použít rozmetadlo, které vám ušetří námahu, a navíc budete mít jistotu, že jste vápnem nikde trávník nespálili.
Tak vidíte. To bylo vzdychání, že se nedá na zahradě ještě nic dělat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz