Vysvědčení 2020: Rodiče by letos s odměnou neměli zapomenout i na sebe

Konec školního roku je pro děti radostná událost Canva

Zvládnout školní rok dá pěkně zabrat! Ať je žákovi sedm, dvanáct nebo sedmnáct, všichni se už nemohou dočkat, až budou držet v ruce vysvědčení a dostanou od školy na dva měsíce úplný klid. Žáci si na konci roku mohou přijít vyzvednout vysvědčení, ministerstvo pro tuto příležitost dokonce zrušilo limit 15 osob. Celoroční úsilí si zaslouží odměnu. Že vám chybí nápady? Inspirujte se našimi tipy.

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Dárek za vysvědčení nemusí být nijak velký. Psychologové doporučují nevybírat nic drahého, aby děti nenabíraly pocit, že se učí kvůli odměně, nikoliv pro sebe. Drobnostem a slavnostní atmosféře se ale nevyhýbejte, a to ani v případě, že se žákovi některé známky úplně nepovedly. Navíc letošní rok byl kvůli koronavirové pandemii obzvláště náročný i pro rodiče, proto by odměna měla být zvolena tak, aby si ji užili jak děti, tak dospělí. 

Rodinná oslava v restauraci či cukrárně 

Co je hezčího, než když celá rodina vyrazí na oběd nebo aspoň něco dobrého do cukrárny? Jednou za čas to ocení dokonce i jinak negativně ladění puberťáci. Nechte děti, ať si vyberou cokoliv podle své chuti. Určitě pro tentokrát vynechte poučky o tom, co je zdravé, a co tělu příliš nesvědčí. Dopřejte dětem oslavit radost z toho, že mají celý školní rok konečně za sebou. 

Vyrazte na výlet 

Alternativou je slavnostní výlet v prvním prázdninovém týdnu. Příroda je krásná, ale pro děti mnohdy neatraktivní, proto možná uvítáte pořádnou zábavu. Navštivte zoologickou zahradu, ve které jste doposud nebyli, zkuste prolézt překážky v lanovém centru, vydovádějte se ve velkém aquaparku. Výlet poctivě dokumentujte a nezapomeňte si z něj odvézt suvenýry. 

Oslavte konec školního roku rodinným obědem v restauraci Pixabay

Kniha 

Kniha je vděčným dárkem pro žáka jakéhokoli věku. Aby nehrozilo, že se netrefíte do vkusu, navštivte knihkupectví všichni společně. Starším dětem či středoškolákům můžete věnovat též poukaz. Za nákupy vyrazí raději sami nebo v partě s kamarády. Pokud přeci jen knížkám děti neholdují, ale v ruce rády drží tablet, pořiďte jim za vysvědčení elektronickou čtečku knih. Nejenže nebude jejich oči namáhat při čtení jako tablet, ale navíc si ji můžete půjčit kdykoli i vy a stáhnout si do ní knihy pro sebe. 

Desková hra 

Deskové hry jsou nejen skvělá zábava, stejně dobře trénují trpělivost a utužují vzájemné vztahy hráčů. Nebo jste se snad ještě u hraní nikdy nepohádali? I desková hra může být perfektní odměnou za úspěšný školní rok. 

  • Hry vhodné pro děti do deseti let: Děti z Carcassonne, Dostihy a sázky junior, Dobble
  • Hry vhodné pro starší děti: Carcassonne, Activity, Ubongo, Krycí jména
  • Hry vhodné pro středoškoláky: Osadníci z Katanu, Černé historky, Česko – otázky a odpovědi

Activity zabaví celou rodinu

Nová hračka

Mladším dětem udělá radost nová hračka. I zde platí, že byste se měli zaměřit spíše na drobnosti, s dražšími hračkami počkejte na Vánoce. Nyní postačí malinký plyšák, sběratelský sáček Lego nebo nový obleček pro panenku.

Oblečení, boty, módní doplňky

Teenagery potěšíte, když rozšíříte jejich šatník o zajímavý módní kousek. Výběr přenechte raději jim, aby nehrozilo, že dárek zůstane ve skříni nedotčený.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz