Naučit děti čistit si zuby jde lehce. Motivujte je třeba barvící ústní vodou

Zdraví dětských zoubků ovlivňuje celá řada faktorů. Jednom z nich je i příklad rodičů.

O tom, co všechno hraje roli v tom, zda zoubky vašich potomků budou zdravé celé jejich dětství, nebo se jim začnou kazit už v prvních letech života, se vede celá řada rozporuplných diskusí. Má na tom svůj podíl genetika? Nebo jsou největším zlem sladkosti, které děti tak rády pojídají? A co můžete jako rodiče udělat proto, aby byly zoubky vašich dětí co nejzdravější?

Přečtěte si také

Ani mráz neuchová jídlo navždy. Jak dlouho můžete nechat potraviny v mrazáku?
Ani mráz neuchová jídlo navždy. Jak dlouho můžete nechat potraviny v mrazáku?

Genetika versus rodinné zvyky

Nejrozšířenějším mýtem, který se mezi lidmi všeobecně traduje, je informace, že kazivost zubů ovlivňuje v největší míře genetika. To však není tak docela pravda. Genetika totiž sice může předurčovat, zda bude mít vaše dítě větší náchylnost k určitým poruchám či nemocem, častý výskyt zubních kazů je ale především důsledkem hygienických návyků, které se předávají z generace na generaci. Častou kazivost zubů v rodině proto sice můžete svádět na genetiku, ve skutečnosti je to však nejspíše dáno tím, že stejně jako vás rodiče nenaučili dokonalému čištění vašich zubů, tak i vy se nyní dopouštíte stejných chyb na svých dětech. Co má tedy na zdraví zoubků vašich dětí ve skutečnosti největší vliv?

Výběr zubního kartáčku

Důvodem převážné většiny kazů a dalších zdravotních problémů spojených s dětskými zuby je špatná hygiena. Jako rodiče byste proto měli dbát na to, aby si vaše dítě čistilo zoubky pravidelně a správně. Jak na to?

Vyberte svému dítěti takový zubní kartáček, který je určen pro jeho věkovou kategorii. Dbejte na to, aby byl měkký a měňte ho za nový pokaždé, kdy dojde k jeho sebemenšímu poškození. Zoubky by si dítě mělo čistit alespoň dvakrát denně – ráno a večer. Nosí-li vaše dítě rovnátka, pak by si mělo čistit zuby po každém jídle.

Jenže správným kartáčkem na zuby pro vaše děti vše teprve začíná. Kromě vhodné zubní pasty nezapomeňte svému dítěti pořídit také mezizubní kartáčky, díky kterým si dítě dokáže vyčistit i špatně přístupná místa ve svých ústech. Velmi důležité je při nákupu zubní pasty respektovat pro koho je určena. V nezávislých testech se umisťují na předních místech značky jako Sensodyne a Elmex. Pasty se dají pořídit jak v lékárnách tak drogeriích a supermarketech v provedení od prvního zoubku po péči o umělé zubní náhrady. 

Čištění hrou

To že se dají koupit elektrické kartáčky s aplikací pro děti asi víte, ale pokud nejste příznivcem nabíjení, existuje další způsob, jak dítě motivovat k hygieně. Kupte mu kartáček s přesýpacími hodinami - dítě uvidí, jak dlouho si čistí zoubky a bude motivovaný vydržet až do posledního zrnka písku. Nebo, vyzkoušejte ústní vodu Listerine smart rinse s jahodovou příchutí pro děti.  Přitahuje a zbarvuje částečky, které kartáček opomene vyčistit a ukazuje tak vašemu dítěti důkaz v umyvadle, že si zoubky ještě nevyčistil dostatečně! 

Že čištění zubů patří k běžným denním činnostem by se děti měly učit už od útlého věku.

Zbavte se všech zlozvyků

U malých dětí vždy pohlídejte, aby mělo zoubky důkladně vyčištěné. Okolo desátého roku věku už si dítě může čistit zuby i samostatně. Je ale důležité, aby znalo všechny základní hygienické návyky, které musí dodržovat. A nejen to. Dítě byste měli naučit, že poté, co si zuby důkladně vyčistí, už by nemělo nic jíst a mělo by se vyhnout také pití všech druhů sladkých nápojů.

Sladké jídlo a nápoje ovlivňují zdraví dětského chrupu i v průběhu dne. A stejně jako v případě zdraví celého lidského těla, tak i v případě zubů platí, že čím vyváženější a zdravější je strava vašeho dítěte, tím zdravější budou jeho zoubky. Chcete-li péči o dětský chrup co nejvíce podpořit, zaměřte se na to, aby strava vašich dětí obsahovala dostatek vápníku. Ten je obsažen například v mléce, jogurtech a dalších mléčných výrobcích.

A jak je to se sladkými jídly, které děti tolik milují? Když si občas dají něco sladkého, rozhodně jim to neuškodí. S množstvím cukrů, které mohou rozpouštět zubní sklovinu, to ale nepřehánějte. Dětské zoubky jsou pak mnohem náchylnější ke vzniku zubního kazu.

Pozor na sladké šťávy do školy 

Mezi největší chyby, které rodiče malých dětí dělají, bývá na první pohled nenápadné pití do školy. Ano, jsou to právě sladké sirupy a šťávy, které děti po celý den pocucávají a tím přiživují na sklovině neustálý přísun cukru po celý den. Proto by děti měly být vedeny už od školky k tomu, že pokud vodu do láhve, tak jedině tu obyčejnou. 

Tip:

Pokud dítě odmítá obyčejnou vodu do školy, vyzkoušejte láhev na nápoje s vyluhováním - dá se pořídit již od 140 Kč. Součástí láhve je sítko, do kterého vložíte oblíbené ovoce (maliny, meloun, borůvky a nebo mátu), které vodu ochutí a přitom zůstanou v sítku. 

Zubní pasty vybírejte podle věku dítěte

Nezapomínejte na prevenci

Zdravá strava, kvalitní pomůcky a správné hygienické návyky hrají v péči o zoubky tu největší roli. Nezapomeňte ale ani na to, že byste měli se svým dítětem chodit na pravidelné preventivní prohlídky, a to nejlépe jednou za šest měsíců. Jedině tak zajistíte včasné odhalení začínajícího zubního kazu a předejdete bolestivému stavu, který by byl pro vaše dítě jistě velmi nepříjemný.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz